Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Spotřeba energie - Destilátor vody?

Zdravím všechny.

Prosím vás, mám dotaz ohledně spotřeby energie, moc těm výpočtům nerozumím, tak se chci zeptat vás.

Kolik mě bude stát 4L destilované vody, když přístroj má příkon 750W a na 4L spotřebuje cca 3 KWH. Destilace trvá zhruba 4 hodiny.

Vyplatí se přístroj pořídit, když v obchodě stojí 5L destilované vody 45 Kč?

Ještě je potřeba započítat cenu toho přístroje a jeho údržby. Kolik stojí a kolik za svůj život vydestiluje (podle stylu popisu tipuju na nějakou čínskou hobby hračku).
Naopak ten přístroj bude vydávat teplo, takže zase něco ušetří za topení (teda pokud ho bude pouštět v zimě a ne v létě), ale teplo z elektriky bývalo vždy nejdražší a předpokládám, že to se nezměnilo (zdražuje uhlí, ropa plyn, ale elektrika taky).

V Globusu jsem viděl 5l za 30,-Kč. Kdysi jsem technickou destilku vyráběl pro celý podnik, ale to byla 1kWh za 0,70 Kčs a 1m3 vody za 0,80 Kčs. Další věcí bylo, že přístroj se musel po určité době čistit a to se provádělo kyselinou solnou.

na 4L spotřebuje cca 3 KWH

To je jednoduchý - zjisti si, kolik platíš za 1 kWh a vynásob to třema a máš cenu za 4 litry domácí destilky.

Pak si spočítej úsporu tvé vody vůči tomu, co koupíš v obchodě a přidej pořizovací cenu přístroje. Nejspíš se to nevyplatí, tak nějak tipuju, že ten přístroj stejně dlouho nevydrží, nejspíš stejně zdechne topný těleso a budeš to moct leda vyhodit.

Ještě jedna poznámka. Nevím jak ten přístroj vypadá ale ten, který jsem provozoval v 80 letech minulého století měl průtokové chlazení vodou z vodovodu a spotřeba vody na chlazení nebyla též zanedbatelná.

K čemu tu destilku potřebuješ?
Já nechám kapat destilku z klimatizace nebo ze sušičky prádla do kanystru. Ale používám ji jen když umeju u auta přední sklo od breberek co se mi tam nalepí na dálnici, tak to sklo destilkou poleju, abych ho nemusel utírat, protože u nás je voda ve vodovodu tvrdá a kdybych to nechal tak, po uschnují by na skle zůstaly šmouhy.
:beer:

Pod názvom "destilovaná voda" sa predáva nielen skutočne destilovaná voda, ale hlavne voda demineralizovaná. Na vode skutočne destilovanej by sa v tých cenách nedalo zarobiť. Demineralizovaná je lacnejšia a na technické účely vhodná, ale na potravinárske nie. Ak by si tým chcel riediť napr. slivovicu, tak by si zistil prečo.
Ak to potrebuješ na technické účely (žehlenie, do ostrekovačov, chladiča či batérie), tak prístroj nekupuj, lacnejšie je to v drogérii, alebo na pumpe. Na potravinárske účely je ale takáto voda riziková. Jediná istota je kúpiť v lekárni "aqua bidestilata" (dvakrát destilovaná), tá je vhodná na všetko, ale je dosť drahá (cca 6,50€/l). Takže v tomto prípade je destilačný prístroj výhodnejší.