Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pozor na rychlovarné konvice (a podobné spotřebiče).

V noci nás rušilo ze spaní občasné cvakání z kuchyně. Ráno jsem si chtěl vařit snídani, rychlovarná konvice byla teplá, voda v ní vyvařená.
Zřejmě přestal vypínat vypínač, topná spirála topila, akorát ji vypínal kontakt proti přehřátí (to bylo to cvakání).
Konvici dopřejeme lehké spočinutí v kontejneru na tříděný odpad (už si to zasloužila, má toho odpracováno dost) a novou konvici co si ještě dnes pořídíme budeme dávat na kontaktní desku jen když budeme něco ohřívat.
Ještě že ten kontakt proti přehřátí fungoval.
:-(

Ještěže ten kontakt proti přehřátí fungoval.

To jste měli štěstí. Nechci domýšlet, co by se stalo, kdyby ten plast začal hořet. Sice se to moc nestává, ale stát se může a pokud je to bez dozoru, může to být pořádný průšvih a hlavně smrad z toho plastu, který jen tak lehce nevyvětráš...
Já asi tři dny vysvětloval a stále připomínal ženě a synovi, aby po ohřátí vody nedávali konvici zpět do stojanu, ale položili ji vedle něj. Nejsem paranoik, ale čím méně potenciálních rizik, tím lépe.

V noci nás rušilo ze spaní občasné cvakání z kuchyně.

Chceš mi tvrdit že se zapínala a vypínala sama?
Neznám takovou, třeba existuje, ale pokud by mě rušilo něco ve spaní co není úplně běžné, tak se jdu na tó podívat.

Už dřív jsem si všimnul, když jsem uvařil vodu a všechnu jsem ji hned vylil, tak v konvici něco cvaklo a pak nešla zapnout dokud v ní zase něco necvaklo. Vysvětloval jsem si to tím, že když jsem vylil všechnu vřelou vodu, topná spirála se ještě nestačila ochladit, od ní se zahřál kontakt proti přehřátí, vypnul se a zapnul až zase všechno vychladlo.
Tak to se asi stalo u mé konvice když se nevypnul kontakt co se má vypnout a zůstat vypnutý, když se voda v konvici začne vařit.
Nebo jak to tam je.

Když mi někdo radil, že se varná konvice pokud se nepoužívá má odstavit, tak jsem to jedním uchem pustil dovnitř a druhý ven. Ale teď jsem se přesvědčil, že je to dobrá rada a dávám ji dál.
:beer:

Od chvíle, kdy jsem na praxi na SŠ vyndaval vrták z vrtačky, která neměla bezpečnostní pojistku a dala se do pohybu zmáčknutím jediného tlačítka, pod proudem, nikdy nezapomenu vrtačku nejprve vytáhnout ze zásuvky než začnu vyměňovat vrták. ;-)

S tím, že někdo odkládáte rychlovarnou konvici zpět na elektrickou podložku, ikdyž nejdete vařit vodu, jste mě ale dostali, nenapadlo by mě, že to někdo může dělat. Tím jsem zase pochopil, proč jeden hasič, kterého znám, tak nadává na rychlovarné konvice. :-)

Podle mého názoru, je rychlovarná konvice elektrický spotřebič, jako každý jiný.
Navíc, pokud to není nějaký šmejd z tržnice, obsahuje nejméně jeden bezpečnostní prvek, mimo vlastní vypínač.
Zrovna tak, jako tedy rychlovarnou konvici, je potřeba od sítě odpojit po použití elektrický sporák, troubu, pračku, myčku a nebo třeba automat na kafe? V různých spotřebičích bych mohl pokračovat. Fakt to někdo dělá? Nemůže zahořet třeba televize, rádio, počítač vypnuté jen do stand-by, tedy s trvale běžícím zdrojem? Takových spotřebičů je připojených v každé domácnosti mnoho, nejen přes noc, ale i v nepřítomnosti.
V čem je rychlovarná konvice jiná? ;-)

fakt nechcu, aby po světě chodili revizáci s tímto názorem:

elektrický spotřebič, jako každý jiný

je to čínsky spolehlivý mechanický krám, který se podbízí jen cenou, která je už tak blízká nule.
takže ani náhodou nejde o nějakou bezpečnost/spolehlivost. (statistiky hasičů by mohly vyprávět)

ať si zůstanou u svých silnoproudů, ale v této kategorii 230v lowcost = většina trhu elektro jejich nesmysné brožurkové názory páchají jen škody.

pro pc lid:
kolik zahořelo pc zdrojů low cost "značek" (v cenících od hnoje evolveo dolů) máte možná vlastní/od sousedů zkušenost, ne jen jedna paní vyprávěla.
vzplanutou tv už jsem zažil taky.
nabíječek founů/lampiček trvale píchlých různě po bytě do zásuvek možná víc než je milé. a když jsou třeba za gaučem, končí sranda.

Tady došlo k nějakému omylu, já po použití neodpojuji konev od elektrické sítě, já prostě konev nepoložím na podstavec, ale vedle. Když chci příště konev použít, stejně ji musím uchopit do ruky a napustit do ní vodu, takže je úplně jedno, jestli mezitím stojí na podstavci nebo vedle, s tím rozdílem, že když stojí vedle, tak se nemůže sama od sebe spustit.

Jinak jsou věci, ke kterým mám jednoduchý přístup jako třeba k pračce a teda ji po použití odpojím od elektrické sítě, vytáhnu kabel za zásuvky. A jsou veci, ke kterým je přístup méně snadný jako třeba el. trouba, tak tu nechávám v zásuvce, každopádně se řídím zásadou, že co můžu jednoduše odpojit, to odpojuji.

Mnoho let jsme konvici odpojovali ze zásuvky, které tím ale dost trpí. Na kuchyňské lince bývá málo místa a odložená konvice zabírá zbytečně místo. Vyřešil jsem to tak, že na podstavec dávám dnem vzhůru "misku pod květináč", která zakryje vyčnívající kontakt podstavce. Stačí jen vybrat velikost a barvu misky, aby ladila s Vaší konvicí a můžete klidně usínat a manželky Vás pochválí. Hodně zraví v roce 2023.
SisyfosHF

... jako třeba k pračce a teda ji po použití odpojím od elektrické sítě, vytáhnu kabel za zásuvky...
Jednou jsem četl zprávu, že pračka, když do ní někdo sahal (asi byla shora plněná) se sama spustila a dotyčnému utrhla ruku. V diskusi byl názor, že je to fake. Já si to myslím taky, předpokládám, že ten motor není tak silný, ale nějaké modřiny by z toho být mohly. Pračku mám zapojenou přes prodlužovák s vypínačem, tak nejsem líný ten vypínač vypnout když do té pračky sahám, co kdyby náhodou.

Nevím, jestli to tak mají všechny konvice, ale ty lepší asi ano. Prozkoumal jsem jednu, vyřazenou.
U ní jsem zjistil, že má pracovní vypínač, pak tepelnou vratnou a navíc ještě druhou nevratnou.
Ta nevratná byla realizovaná tak, že kontakt v sepnutém stavu držel plastový kolíček, opřený o dno konvice. Funkce byla v tom, že při větším přehřátí se kolíček roztavil a uvolnil se kontakt.
Já jsem nezodpovědný tvor, proto jsem celá léta odkládal konvici na podstavec a spoléhal na ochranu.
Nyní mám konvici s elektronickým nastavitelným termostatem. Tu už ale do podstavce nedávám.
Ne z důvodu bezpečnosti, ale po zjištění, že ve "stand-by" si její zdroj bere skoro čtyři watty. :-/

Tak nevím. Po přečtení tohoto Tvého příspěvku mi to nedalo (rovněž mám i elektronickou konvici s nastavitelnou teplotou- typ ECG RK 1785) a tak jsem zkusil proměřit, zda má nějaký ten "stad-by" odběr, což se mi nějak nezdálo. Tož ta má tedy určitě ne. Buďto se jedním tlačítkem sepne na plnou teplotu varu 100 st.C, nebo se druhým tlačítkem postupně volí koncová teplota vypnutí, ve stupních 60/70/80/90 st.C, jejíž hodnota se prosvěcuje na držadle a je identifikována i různou barvou ledky. Pokud nestisknu žádné tlačítko, je bez jakéhokoliv odběru. Tu jsem ještě rozebranou neměl, ale dá se předpokládat, že bude mít rovněž nějaký další ochranný prvek, třeba nevratnou tavnou tepelnou pojistku, jaké jsou dnes u většiny tepelných spotřebičů (konvertory a další topidla , "chytré hrnce a pánve", rýžovary a.t.d.). Ty vyměňuji rodině a známým také poměrně často. ;-)

Ta moje konvice má na držadle tlačítkové ovládání, kde je možné volit teplotu v několika stupních, nebo udržovat nastavenou teplotu. Indikace LED.
Uvnitř držadla je destička elektroniky, na ní nějaký IO, pár součástek a spínací relé.
Také zdroj, který je tvořen odporem, kondenzátorem a stabilizací.
Aby mohla elektronika reagovat na stisk tlačítka, je zdroj při postavení na podstavec stále aktivní.
Protože je jako spínač relé, musí zdroj mít výkon i na sepnutí relé. Nešťastné je řešení zdroje, jaké se někdy používá na malé odběry, tedy srážením napětí ze sítě odporem konenzátorem a zenerkou.
A právě na odporu se ztrácí dost velký výkon. Právě tento odpor mi odešel, proto vím konstrukci.
Jinak je ta konvice docela dobrá, má třeba dvojitý plášť, tedy nic nepálí a pokud by bylo potřeba udržovat teplotu, nechládne rychle. Ale protože ji nechci dávat vedle podstavce ani vytahovat ze zásuvky, vmontoval jsem do podstavce vypínač a prostě ji vypnu. To, kvůli zbytečné spotřebě.

To by mě zajímalo, o jakou konvici šlo. Většina z nich v současnosti má, mimo jiné, i nevratnou pojistku (plastový kolíček držící rozpínací kontakt, většinou i dva) a tak pokud dojde k přehřátí, z jakéhokoliv důvodu, tak teplotou dojde k jeho nevratné destrukci, kontakt odepne spirálu a nic se neděje. A lidé, kteří toto neznají a neumí si ji opravit, pak konvici jako poškozenou vyhodí do elektrokontejneru. Takže já už mám takovýchto, někdy skoro úplně nových, které jsem pak opravil, několik ve svých NZ a občas je po rodině i známým rozdávám "grátis". Ánžto jsem elektikář a bejvalej revizák, vlastnící potřebné měřící přístroje, tak dokonce projdou i revizí po opravě (izolační stav, přechodový odopor ochranného vodiče), takže jde o opravu "odbornou". :-)

Zdravím,je to tak,termostat provozní a ochranný v podobě vratné,nebo nevratné podobě.Teď tu mám jednu na opravu,celkem nová v ceně okolo patnácti set od bratrance.Nejde zapnout,je tam prohnutý plastový element a neudrží bimetal ,který ho po ohřátí odmáčkne.Jinak je ošetřena dalším bimetalem kruhového tvaru ,který je přes pastu přišroubován na varné desce.Také sbírám vše hezké a zkusím opravit,pak to pošlu případně dál chudým kamarádům.
Podobně žehličky,tam je tavná tyčka,jde nahradit jiným plastem podobné tavné teploty a běhá jak za mlada.
Nejsem však revizák ani elektrikář,takže,pokud si nejsem jistý,konzultuji s kamarádem revizákem,případně proměříme.
Jinak jsem na tom podobně,vše třikrát náhradní,zbytek rozdám,kdybych měl sportovní halu,tak bude plná verků.Pro srandu říkám,kdybych se měl stěhovat,bude toho vlak od nás do Chlumce nad Cidlinou,je to kousek,15km.:-):-):-)