Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Wawky - ovládací kolečko se otáčí ztuha

Dobrý den,
prosím o asistenci s problémem ohledně wawek (na fotografiích). Donedávna fungovaly v poádku, ale na začátku prosince (po měsíční nepřítomnosti), když jsem je zapnul, zjistil jsem, že ovládací kolečko jde velmi ztuha. Dřív se to nikdy nedělo a nevím, jak k tomu mohlo tak náhle dojít. Mám obavy, aby se jednou při otáčení něco uvnitř nerozbilo. Zajímavé je, že když je těleso roztopené, otáčení je výrazně snazší.

V říjnu, před onou měsíční absencí, prošly wawky revizí. S pánem jsem problém pak diskutoval, z fotek se domnívá, že jedno z koleček prasknulo a není celé, i když já po opakovaném prohlédnutí mechanismu (svým laickým zrakem) žádné viditelné poškození nemohu najít.
Pamatuji si, že krátce před svým odjezdem jsem v pokoji zhruba ze směru, kde jsou wawky, jednou slyšel jakési prasknutí (zhruba jako když praskne sklo žárovky), ale nejsem si jistý, jestli to vůbec bylo z wawek, jen jsem to prostě zaznamenal.

Tuší prosím někdo alespoň teoreticky, co může najednou způsobit, že kolečko jde tak ztuha? Pokud by to byla mechanická závada, nevím zase, proč jde otáčet snáz, když je těleso zahřáté.

Děkuji,
Petr

Předmět Autor Datum
rozobrat vyčistit, premazat.
jim bim 14.12.2022 15:12
jim bim
Nerozebírat, promazat mechanismus termostatu (kola, pružiny, hřídelky) snadno vzlínavým olejem, např…
leo 14.12.2022 16:09
leo
Děkuji, promažu vše, k čemu se dostanu a uvidím. Pak dám vědět.
PetrKu 16.12.2022 10:58
PetrKu
Udělal jsem to přesně tak (použil jsem WD40) a kolečko jde opět lehce.Děkuji! poslední
PetrKu 10.01.2023 07:28
PetrKu

Nerozebírat, promazat mechanismus termostatu (kola, pružiny, hřídelky) snadno vzlínavým olejem, např. WD40 spray, MD spray a po chvíli párkrát protočit. Zřejmě zatuhlo mazivo okolo hřídelek stářím, prachem a zimou, ohřátím částečně změkne a proto jde po zatopení snáz.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru