Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ostření řetězu pily

Dobrý den, jak důležité je při broušení řetězu, nastavení sklonu kotouče brusky ( podřez zubu)? Na krabičce od řetězu je úhel broušení 30° a sklon kotouče 60° . Mám však obyčejnou brusku ,kde sklon je pevně dán 50° a nelze ho měnit. Nikdy jsem to neřešil, ale technicky mě vliv sklonu zajímá. Díky za vaše zkušenosti

Dobrý den, já brousím řetěz na pilu běžně a tak vím, že samozřejmě na brusce nabrousit jde, nevidím v tom problém. Vždy cca 3- 4x pilníkem a potom na brusce. Původně jsem se sice ptal, jak velký může být vliv úhlu naklopení kotouče a spíše to smeřovalo, třeba na lidi, kteří to dělají profesionálně, jestli oni naklápění v praxi přizpůsobují různým typům řetězů.
Přesto všem děkuji za jejich zkušenosti.

Zdravím,používám jak pilník,tak brusku,mám takovou tu levnou,kdysi jsem koupil v Penny kufr,elektrická pila pila okolo 1800w,bruska,dva kotouče a dva řetězy,bylo to za 999kč.Ta bruska je na řetězy postačuící.Mám ji na prkýnku,upnu do svěráku a brousím,vše musí sedět fest,vodítko řetězu dotaženo,aby šel řetěz mírně ztuha posouvat.Při broušení vždy jednou rukou dotahuji řetěz k opěrce,která vymezuje přesnost broušení, né jako ten pán na videu,vše má volné a na konci ještě zvedá palec nahoru,asi mu to tak stačí.Musí se s citem,není to profi stroj,zuby moc neubývají,jedná se o ostření,nikoli ubrušování,všechny stejnoměrně líznu,případně doladím omezovací zuby.To se však dělá,až když je zub zůžen,tím snížen,musí se snížit omezovací zuby,nepřehnat jejich snížení a hlavně dodržet pravidelnou výšku u všech omezovacích zubů,jinak pila kope a trpí celý řetěz,hrozí přetržení a ůraz.
Toto se nedá srovnávat s nástrojařinou,tu jsem dělal někdy před čtyřiceti lety,tam by takový stroj neuspěl.Jestli je úhel o chlup jiný nevadí,hlavně zuby nespálit velkým úběrem,jak jsem napsal výše,jen líznout do ostra.Vše je na citu a šikovnosti obsluhy brusky.:-)