Ostření řetězu pily
Dobrý den, jak důležité je při broušení řetězu, nastavení sklonu kotouče brusky ( podřez zubu)? Na krabičce od řetězu je úhel broušení 30° a sklon kotouče 60° . Mám však obyčejnou brusku ,kde sklon je pevně dán 50° a nelze ho měnit. Nikdy jsem to neřešil, ale technicky mě vliv sklonu zajímá. Díky za vaše zkušenosti
Já kupoval kdysi dávno v Mountfieldu klasický pilník s lištou úhlu, která nedovolila jiný úhel. Jak jsem zlenivěl, tak jsem koupil elektrickou kotoučovou brusku přímo na řetěz z pily.
Ve finále to dělám tak, že použiju něco takového 1250718-einhell-gc-cs-85-e-ostricka-retezu
a potom ještě ručně každý zub jemně dobrousím. Není to ten samý typ brusky, ale princip je stejný.
Řešil jsem pouze v případě nutnosti řezu bez otřepů ,například konce trámů na krovech ,etc. Při běžném řezání dřeva na topení,či mrtvých stromů ,na tom téměř nebyl rozdíl,je nám snad jasné ,že různé typy dřev mají rády jiný brus. A lípa,třešeň, dub,to je rozdíl i v tom,jestli je dřevo mokré ,či proschlé . Tak že když bylo toho daného dřeva více,brus ,odzkoušet ,popřípadě změna .A mám náhradní tři řetězy ,každý na jiné dřevo.Čtyři pily se stejným 52zub. řetězem,to je výhoda.
Uvědomuji si, že to není odpověď na otázku.
Jen podotýkám, že brousit řetěz bruskou není nejlepší nápad.
Nejlépe řetěz nabrousíte pilníkem na řetězy. Na běžně otupený zub stačí dva tři tahy.
Na inetu je spousta návodů.
Například zde:
https://www.youtube.com/watch?v=kkKXHQzdAQg
že brousit řetěz bruskou není nejlepší nápad. Strojař a nástrojař promluvil ? A čím se to dělá ? .viz: https://www.youtube.com/watch?v=x6NRZdgkjD0
Proč ne bruskou?
Protože pětkrát nabrousíte a můžete ho vyhodit.
Úhel pohledu ..když děláš s citem ,tak je vše v poho !
protože při ostření bruskou se musejí měnit otáčky. Jinak řetěz nejde nabrousit. Nevím kolik stojí taková bruska. Také mám radši pilník.
Dobrý den, já brousím řetěz na pilu běžně a tak vím, že samozřejmě na brusce nabrousit jde, nevidím v tom problém. Vždy cca 3- 4x pilníkem a potom na brusce. Původně jsem se sice ptal, jak velký může být vliv úhlu naklopení kotouče a spíše to smeřovalo, třeba na lidi, kteří to dělají profesionálně, jestli oni naklápění v praxi přizpůsobují různým typům řetězů.
Přesto všem děkuji za jejich zkušenosti.
tak vím, že samozřejmě na brusce nabrousit jde No tak vidíš. Když tohle říkáš, tak nemusíš řešit úhly na brusce. Ono záleží jestli jsi třeba dřevorubec anebo řežeš na toleranci mm.
Já vycházel z toho, že jste psal ,že bez změny otáček, řetěz nabrousit nejde.Nevim jak profi,ale běžné brusky mají rychlost 1 . A přesto brousí.
Nejsem dřevorubec ani milimetrový,, řezáč" jen mě technické věci zajímají.
změna otáček byla myšlena: pravý a levý chod. To co je zde ukazováno za brusky jsou hračky do popelnice. Když brousíte pilu pilníkem, tak ji také otáčíte, aby se netvořil otřep(jehla) na zubu.
Tak teď již nechápu vůbec. Pracoval jste někdy s touto bruskou? Vždy bere zub od ostří, tak otřep nehrozí. A musím se přiznat, že jsem za 40 let praxe ve strojírenství snad neviděl brusku s opačnými otáčkami. Jak by byl zajištěn kotouč, aby se nepovoloval?
Jako strojař s tebou naprosto souhlasím .
To co je zde ukazováno za brusky jsou hračky do popelnice. Proč ? Je to taky o tom,kdo s tou ...hračkou pracuje a co o ostření nástrojů ví .
Zdravím,používám jak pilník,tak brusku,mám takovou tu levnou,kdysi jsem koupil v Penny kufr,elektrická pila pila okolo 1800w,bruska,dva kotouče a dva řetězy,bylo to za 999kč.Ta bruska je na řetězy postačuící.Mám ji na prkýnku,upnu do svěráku a brousím,vše musí sedět fest,vodítko řetězu dotaženo,aby šel řetěz mírně ztuha posouvat.Při broušení vždy jednou rukou dotahuji řetěz k opěrce,která vymezuje přesnost broušení, né jako ten pán na videu,vše má volné a na konci ještě zvedá palec nahoru,asi mu to tak stačí.Musí se s citem,není to profi stroj,zuby moc neubývají,jedná se o ostření,nikoli ubrušování,všechny stejnoměrně líznu,případně doladím omezovací zuby.To se však dělá,až když je zub zůžen,tím snížen,musí se snížit omezovací zuby,nepřehnat jejich snížení a hlavně dodržet pravidelnou výšku u všech omezovacích zubů,jinak pila kope a trpí celý řetěz,hrozí přetržení a ůraz.
Toto se nedá srovnávat s nástrojařinou,tu jsem dělal někdy před čtyřiceti lety,tam by takový stroj neuspěl.Jestli je úhel o chlup jiný nevadí,hlavně zuby nespálit velkým úběrem,jak jsem napsal výše,jen líznout do ostra.Vše je na citu a šikovnosti obsluhy brusky.