Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Otisk prstu - kdy a jestli vůbec zmizí?

Zdravím vás,

opravuji si sám řadu věcí. Od elektroniky, stroje, nastroje, všelijaké bytové vybavení nebo třeba auto atd. Prostě práce všeho druhu. Vždycky se snažím všechno dělat pečlivě. Jedna věc, která mě štve, že když někdo něco opravuje, tak nepoužije rukavice, ale zanechá namatláno.

Tak mě napadlo, jestli otisk časem zmizí nebo degraduje? Dejme tomu v přesném prostředí, kde se často mění teplota a dosahuje vysokých hodnot?
Má na to vliv třeba to, když už má člověk prsty dejme tomu od maziva a prachu l, že to otisk utlumí?

Nemám si to jak prokázat, ale třeba tady je někdo z oboru pres daktylku.

Mějte se

Donedávna bylo technicky nemožné sejmout otisky prstů z vystřelené nábojnice. Při výstřelu dochází k takovému zvýšení teploty, že se otisk prakticky vypaří. Nová metoda pro zpětnou rekonstrukci otisku vznikla ve spolupráci britských kriminalistů z katedry chemie na University of Leicester a z kriminalistické laboratoře narthamponshirské policie.[7] Princip této techniky vychází z toho, že kov nábojnice v místě dotyku s pokožkou resp. s potem po prudkém ohřevu nepatrně koroduje. Takto vyleptaný otisk lze odstranit pouze zbroušením nebo jinými invazivními prostředky, nikoliv prostým otřením jako u běžných otisků.
Toto je z Wikipedie a jen potvrzuje to co napsal "kubik". Záleží tedy na materiálu a jak je ovlivněn okolním prostředím.

To je hezké, ale trochu mimo. Já se nechci zbavovat od někud otisků, jako když bych byl kriminálník. Jenom mě zajímalo, jestli má někdo širší obzory v tom, jestli se ty otisky znehodnotí/odstraní z místa, kam není přístup, je tam prach, průvan a střídají se tam teploty jako v poušti.