Otisk prstu - kdy a jestli vůbec zmizí?
Zdravím vás,
opravuji si sám řadu věcí. Od elektroniky, stroje, nastroje, všelijaké bytové vybavení nebo třeba auto atd. Prostě práce všeho druhu. Vždycky se snažím všechno dělat pečlivě. Jedna věc, která mě štve, že když někdo něco opravuje, tak nepoužije rukavice, ale zanechá namatláno.
Tak mě napadlo, jestli otisk časem zmizí nebo degraduje? Dejme tomu v přesném prostředí, kde se často mění teplota a dosahuje vysokých hodnot?
Má na to vliv třeba to, když už má člověk prsty dejme tomu od maziva a prachu l, že to otisk utlumí?
Nemám si to jak prokázat, ale třeba tady je někdo z oboru pres daktylku.
Mějte se
snad záleží, na jakém povrchu otisk zůstal. měl by jít setřít lihem, benzínem.
Jestli čekáš, že se třeba kapota auta nebo monitor zamatlané od mastných rukou samy očistí, tak to budeš čekat asi dlouho.
Myslím místo, kde působí nějaký nestandardní vliv. Výkyvy teplot, mastnota přesnost - díly motoru. Nebo třeba otisky na procesoru.
Jasně, že bych nečekal, že se mi vyleští sám displej.
Spis bych cekal, ze se otisk prstu zazere do povrchove upravy. Treba pochromovane (?) plechy na starych Atari nesou zazrane otisky prstu vsech, co se jich kdy dotkly :)
Donedávna bylo technicky nemožné sejmout otisky prstů z vystřelené nábojnice. Při výstřelu dochází k takovému zvýšení teploty, že se otisk prakticky vypaří. Nová metoda pro zpětnou rekonstrukci otisku vznikla ve spolupráci britských kriminalistů z katedry chemie na University of Leicester a z kriminalistické laboratoře narthamponshirské policie.[7] Princip této techniky vychází z toho, že kov nábojnice v místě dotyku s pokožkou resp. s potem po prudkém ohřevu nepatrně koroduje. Takto vyleptaný otisk lze odstranit pouze zbroušením nebo jinými invazivními prostředky, nikoliv prostým otřením jako u běžných otisků.
Toto je z Wikipedie a jen potvrzuje to co napsal "kubik". Záleží tedy na materiálu a jak je ovlivněn okolním prostředím.
Je to plech a dostává nažrat cyklicky se opakujícími teplotními výkyvy z bodu mrazu až do 150°C cca dejme tomu, průvan a prach.
Bežne stačí chlór (Savo/chloraminT) v kombinácii s perchloretylénom (čikuli), aby sa zlikvidovali otlačené papiláry na každom materiále, hoc aj zapečené na metale.
To je hezké, ale trochu mimo. Já se nechci zbavovat od někud otisků, jako když bych byl kriminálník. Jenom mě zajímalo, jestli má někdo širší obzory v tom, jestli se ty otisky znehodnotí/odstraní z místa, kam není přístup, je tam prach, průvan a střídají se tam teploty jako v poušti.
IMHO kůže na prstu je trochu vlhká a taky mastná, tak ten otisk může povrch co tomu není odolný poznamenat na furt.