Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zenerova dioda- jakou použít

Dobrý den, mám zdroj, který se skládá z trafa 220V/22V, usměrňovacího můstku a při připojení spotřebiče výstupní napětí dost kolísá. Chtěl bych použít Zenerovou diodu s Uz=22V. Jakou musí mít watáž, když do zapojeného spotřebiče teče proud asi 4 A a při rozběhu ještě o něco více? Děkuji předem za radu. Dobiáš

No ja nevim, na takove proudy bys predpokladam potreboval fakt velkou Zenerku. Spis bych tam dal nejakej linearni stabilizator, treba LT1083 nebo LT1084 a dva odpory na nastaveni pozadovaneho vystupniho napeti.

abys měl představu jak nesmyslný je to požadavek, malý výpočet:
aby zenerka stabilizovala, musí jí téct tak o 50% větší proud než do zátěže, to je 6A. Na zenerce tedy bude parazitní ztrátový výkon 130W .. to bude docela velký plošný spoj.
trafo tak bude dodávat celkový proud 10A.
zenerka (i se zátěží) potřebuje předřadný stabilizační odpor, necháme na něm jen poloviční úbytek, cca 10V / 10A = 1 ohm/100W, taky parazitní ztráta.
celkem kvůli požadovaným 88W do zátěže musíš na zenerku + odpor vytáhnout z trafa ještě 230W navíc - co myslíš, dáš to?

bůhvíjak si nepomůžeš ani při posílením tranzistorem. energeticky už to vyjde normálně, ale je tu tvoje dost velká indukční zátěž. při zapínání/vypínání můžeš očekávat velké napěťové špičky, které ti spolehlivě odpálí přechod b-e, pravděpodobně při každém druhém zapnutí.
----
pro tvoji zátěž 88w by snad šel zapojit lineární stabilizátor, s výstupním tranzistorem pnp (kolektor ven na výstup, jen ten je odolný proti napěťovým špičkám)
zenerka se svým odporem, operák, výstupní trimr, asi tam bude nějaká zpětná vazba. je to bez proudové ochrany, ale mohlo by to jít.

druhá možnost je shánět spínaný regulátor, snad si toho ten motor nevšimne.