Zenerova dioda- jakou použít
Dobrý den, mám zdroj, který se skládá z trafa 220V/22V, usměrňovacího můstku a při připojení spotřebiče výstupní napětí dost kolísá. Chtěl bych použít Zenerovou diodu s Uz=22V. Jakou musí mít watáž, když do zapojeného spotřebiče teče proud asi 4 A a při rozběhu ještě o něco více? Děkuji předem za radu. Dobiáš
zenerka ti moc nepomůže, co od ní očekáváš? Spíš zvětšit výstupní kondík ale ne zase kdo ví jak aby to udržely diody...to chce vidět komplexně..a zamyslet se co se dá udělat. Co en zdroj pohání, asi nějaý motor?
Děkuji za odpověď. Zdroj pohání motorek. Zkusím ten kondík.
Co je to za motorek, resp. jaký má příkon/výkon? Co s ním poháníš? Dáváš příliš málo informací na komplexní odpověď a řešení.
Zenerova dioda se používá jako zdroj referenčního napětí, ne jako stabilizátor sám o sobě. Aby z toho byl stabilizátor, je nutný ji podepřít alespoň tranzistorem.
Díky za odpověď. Něco s tím ještě vyvedu.
Hlavně je důležité kolik Wattů má to trafo. Mělo by být alespoň 100W. Můstek samozřejmě na chladiči.
Trafo má 160W a můstek je na chladiči. Díky
No ja nevim, na takove proudy bys predpokladam potreboval fakt velkou Zenerku. Spis bych tam dal nejakej linearni stabilizator, treba LT1083 nebo LT1084 a dva odpory na nastaveni pozadovaneho vystupniho napeti.
Na zenerku zapomeň.
Chybí informace nakolik klesne napětí při plném zatížení 4A.
22V je výstup z trafa naprázdno?
abys měl představu jak nesmyslný je to požadavek, malý výpočet:
aby zenerka stabilizovala, musí jí téct tak o 50% větší proud než do zátěže, to je 6A. Na zenerce tedy bude parazitní ztrátový výkon 130W .. to bude docela velký plošný spoj.
trafo tak bude dodávat celkový proud 10A.
zenerka (i se zátěží) potřebuje předřadný stabilizační odpor, necháme na něm jen poloviční úbytek, cca 10V / 10A = 1 ohm/100W, taky parazitní ztráta.
celkem kvůli požadovaným 88W do zátěže musíš na zenerku + odpor vytáhnout z trafa ještě 230W navíc - co myslíš, dáš to?
bůhvíjak si nepomůžeš ani při posílením tranzistorem. energeticky už to vyjde normálně, ale je tu tvoje dost velká indukční zátěž. při zapínání/vypínání můžeš očekávat velké napěťové špičky, které ti spolehlivě odpálí přechod b-e, pravděpodobně při každém druhém zapnutí.
----
pro tvoji zátěž 88w by snad šel zapojit lineární stabilizátor, s výstupním tranzistorem pnp (kolektor ven na výstup, jen ten je odolný proti napěťovým špičkám)
zenerka se svým odporem, operák, výstupní trimr, asi tam bude nějaká zpětná vazba. je to bez proudové ochrany, ale mohlo by to jít.
druhá možnost je shánět spínaný regulátor, snad si toho ten motor nevšimne.
Nenapsal jsi jak moc to napětí kolísá, ale v principu motorek žádnou stabilizaci napětí nepotřebuje.
Ostatně celý ten požadavek je mylný. Jakýkoliv stabilizátor omezuje růst napětí, zde je problém s jeho poklesem.