Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Vyrábění elektrické energie zadarmo

Ahoj,
můj děda se doma nudil a našel si na YouTube tohle video ASzeZ2UIl_c

A teď mě s tím otravuje, že by si mohl na zahrádku, kam už kvůli věku skoro vůbec nechodí, odhlásit elektroměr, za který platí paušál, a mohl by si takhle zadarmo svítit.

Mohli byste mi prosím popsat, na jakém principu to funguje a proč to nejde použít?

Díky.

Když tu tak rozebíráte ty "vychytávky", které vyrábí, nebo spoří energii, tak přispěji ještě takovou blbůstkou, kterou někteří možná znáte, ale mně docela překvapila. Při mé "návštěvě" blízkého elektro kontejneru, jsem v něm našel vyhozené malé FM rádio, zkombinované s Led svítilnou, na tři AA články NiMh. Na tom by nebylo nic zvláštního, ale překvapila mně u toho jakási zaklapovací klička. A tak jsem to vzal a doma zjistil, že to má zabudovaný malý dynamo, kterým se dají ty NiMh články dobíjet otáčením tou kličkou, když se vybijí. Mělo to zlomenou prutovku a trochu *pocuchaný" spoje vevnitř, ale vše šlo opravit a funguje to docela perfektně. Ne že bych to nějak nutně potřeboval, ale je to dobrá "kuriozita".Nikde jsem to ještě neviděl a v dnešní energetické situaci to i možná někdy využiju, když nepůjde elektrika a budu si chtít poslechnout "signály" páně Fialy, jak je vše OK. :-)

Něco jako před spoustou let byly "šlapací" baterky, Ty neměly kličku, ale "šlapátko" po straně, které přes ozubený hřebínek roztáčelo dynamko (alternátorek). Nakonec něco podobného se vyrábí i dnes v Číně (jak jinak) - baterka s LED, uvnitř douhá cívka a pohyblivý magnet. Zatřepáním se v cívce indukuje napětí a nabíjí se kondenzátor. LED pak pár vteřin svítí.

Jo, to je ono, existuje jich spousta. A ta "šlapací" se vyrábí i dnes 5391-dynamo-baterka, já pamatuju někdy ze 60. let, byla ruská z tenkého hliníkového plechu, konstrukce a design poplatný tehdejší době. Měla slušný setrvačník, takže na jedno šlápnutí chvilku svítila, jen neměla LED, ale klasickou žárovičku (a tedy i násobně větší spotřebu). Elekřinu si vyráběla taky zadarmo, jen za chvíli bolel palec :-):-)

Pokud dojde k masivnímu výpadku celostátně el. energie, tak budou vysílat max. 3 dny a pak budou v pr..li. Bude záležet co všechno klekne. Následně budou rádi aby se to nezvrhlo v rabování a násilnosti. Zářný příklad byly respirátory, které byli lidé nuceni nahradit domácím výtvorem "rouškou". Další "schopnost státu" jsem zažil při lokálních povodních v roce 2010, kdy první pitná voda a potraviny byly dovezeny až po 30 hodinách od počátku povodně a bylo to v létě. Vojáci nic nemají a sklady pro tyto účely mohou poskytnout pomoc tak max. sto tisícům obyvatel.:-)