Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Vyrábění elektrické energie zadarmo

Ahoj,
můj děda se doma nudil a našel si na YouTube tohle video ASzeZ2UIl_c

A teď mě s tím otravuje, že by si mohl na zahrádku, kam už kvůli věku skoro vůbec nechodí, odhlásit elektroměr, za který platí paušál, a mohl by si takhle zadarmo svítit.

Mohli byste mi prosím popsat, na jakém principu to funguje a proč to nejde použít?

Díky.

Nevím jestli tvůj děda není výjimka, ale většinou je jakékoliv vysvětlování marné. Když člověk něčemu chce věřit, věří tomu navzdory fyzikálním zákonům, matematickým důkazům i vlastním zkušenostem :-( Kolik lidí třeba věří, že elektřina ze slunečních panelů bude i v noci a že když vláda dá každému peníze tak všichni zbohatneme :-)

Je to podfuk! Ak by to bola pravda - bolo by to perpetuum mobile! Nikde neuvedené parametre, podľa videa ako keby tam neboli žiadne straty odporom, trením - a navyše "rozsvieti" ešte žiarovky?
Nič v zlom, ale tvoj dedo asi vo svojej dobe do školy nechodil....

Tvůj děda asi chodil hodně za školu, když se probírala fyzika.
V ČEZu jsou podvodníci, nebo diletanti, když vyrábí elektriku pálením uhlí a štěpením jádra. Můžou za to Ilumináti, nechtějí, aby lidi měli elektriku zadarmo a museli ji kupovat od energetických společností.

Gratulujem Vašemu dedovi k úctihodnemu veku, aj k tomu,
že sa zaujíma o YTB, možno ho aj kedysi bavila fyzika,
za školu nechodil, ale v tomto veku sa dá všeličo prepáčiť....:puff:

Horšie je ak s otravovaním preháňa, vysvetlovanie nepomáha,
a chce doma perpetum mobile.....:-):-D

Na elektroprůmyslovce jsme vyrobili perfektní perpetuum mobile. Van de Graaffův generátor, z něho to vedlo do leydenských lahví a od nich to vedlo k motorku, který točil klikou generátoru. Vše jsme roztočili. Profesor fyziky "ha ha ha". Nojo, ale točilo se to už týden. Tak to zamkl do skříně. Točilo se to další týden. To už profesorskému sboru bylo divné. Zkoumali, něco naměřili. Točilo se to už měsíc. Stále to zkoumali, nemohli na nic přijít. Dva měsíce se to točilo, výkvět fyziky na to koukal s povislými čelistmi. Třetí měsíce se to točilo. Pak někoho napadlo rozlámat ty leydenské lahve. V každé byla telefonní baterka se vzdušnou depolarizací, ta má ohromnou výdrž. No trojka z chování to vyřešila. Ale za tu legraci ta trojka stála.

Jj, ale myslím, že trojka byla přehnaná. My jsme kdysi na střední dostali důtku za slovo "klobása". Schválně jsme si je nosili na svačinu. Dělali jsme si srandu z našeho učitele chemie, kterému doma shořela udírna, když udil klobásky. S odstupem času mně to přijde jako pěkná hovadina a neměli jsme si z toho dělat srandu. Tohle je ale pecka a měli by ocenit vynalézavost žáků :-)

Já myslím, že perpetuum mobile existuje a brzo bude objeveno.
Jednoduše to nařídí úředníci z EU. Například normy na výfuky aut byly už před časem natolik nemožné, že automobilky začaly podvádět, aby to splnily. A dnes už zase přísnější, zdánlivě nemožné.
Když EU zakázala vyrábět kl. žárovky, LED byly ještě v plenkách. Říkal jsem tomu mrtvolné řídké světlo, to si domů nikdy nedám. A vědci byli donuceni zapracovat. Dnes jsou LED běžné.
Dokonce již dnes mají na obalu označenou energetickou náročnost "F" :!:
Z toho se dá usoudit, že až LED žárovky dosáhnou skupinu "A" asi již budou elektřinu vyrábět ze tmy.
K tomu stačí nařízení EU. A od toho je k perpetuu mobile jen krůček. :-):beer:

k tomu jedna technická: to zmíněné "mrtvolné řídké světlo" se objevovalo u českých šetřílků, kteří si tehdy kupovali čínské šmejdy sestavené z obyčejných kulatých 5mm ledek místo normálních s použitelnou účinností smd5050, dnes asi smd2836

můj soused (taky důchodce) nahrazoval tehdejší úsporné zářivky (10w/80kč) těmito fake ledkami (5w mrtvolného světla/250kč).
důvod? jakože ušetří jednotky wattů, za to vyhodí dalších 1250kč - a i při 5 drahých fake ledkách bylo v tom pokoji jako v márnici.
znáte někdo lékařskou diagnózu, která by popisovala iq toho pána?
a číňani garážníci to chvíli vyráběli, když viděli, že to pitomci na balkáně kupují jako novinku a ještě se vymlouvají na eu.

Tyhle čínské ledky jsem ani nikdy nekoupil, začínal jsem se značkovýma, ale v té době i ty nebyly nic moc. Ale pak se čipy výrazně zlepšily. I spektrum světla se začalo blížit žárovkovému.
Samozřejmě můj příspěvek byla nadsázka, ke které mě inspirovalo právě nynější značení LEDek abcde"F"g. I když nějaké jsem viděl "E". To mě překvapilo, protože asi pokud bude jednou "A", asi budou energii i vyrábět.
--K těm čínským. Mám doma několik Osram a Philips. -- Made in China :-)

změnilo se označování do tříd, protože poslední léta všechno lezlo do a-aaa. je to teprve rok, ne každý si musel všimnout.

china: zatímco některé značky úsporných zářivek se dělaly i v evropě, od začátku ledek je všechno z číny. za evropské náklady byste to nezaplatil a ani výrobce by to neprodal. pokud máte lepší řešení, můžete se přestat posmívat a poradit těm výrobcům, jak to mají dělat, aby si vaši vnuci měli kde vydělat na důchod.
účinnost prvních funkčních ledek byla o něco slabší. běžně se prodávaly žárovky 600-800 lumenů, dnes mají 1000, na obalu to bývá uvedeno.
kvalita některých značek je ovšem příšerná, tímto zdravím noname šmejdy emos.

" pokud máte lepší řešení, můžete se přestat posmívat ....."
Ale vždyť já se ničemu neposmívám. Jen jsem konstatoval, že dnes, nebýt Číny, nekoupíme si snad nic.
Právě jedině v Číně jsou schopni vyrábět tak, že to za takovou cenu nikdo nedokáže.
V podstatě téměř všechna výroba i světových značek se soustředila v Číně. Pryč je doba, kdy všechno z Číny se označovalo jako šmejd. I když i dnes se takové podřadné výrobky koupit dají. Ale na druhou stranu i velmi kvalitní věci. Výrobní závody v Číně mají úroveň, kterou už dnes můžou na západě závidět.
V podstatě veškerá elektronika, ať má jakoukoliv značku světových firem, je z Číny a nejen elektronika.
Tedy já se neposmívám. Já naopak Čínu obdivuji. Pravda, že používají západní technologie, ale dokážou je v praxi dokonale využít.

Tož já si myslím, oproti Tobě (pokud není myšleno jako ironie), že perpetum mobile tedy neexistuje. Ale souhlasím s Tebou, že o něm, v nejbližší době, bude EU (aby to stihla ještě naše vláda, jako současný "řídící" člen EU), jednat. Za účinné podpory ekoteroristů a našich "předních" politiků. Oni totiž nejsou aspoň všeobecně vzdělaní. Co se týká techniky a současných technických možností, jsou to spíše techničtí analfabeti. Jinak by nemohli, v současné době, prosazovat tu hromadu ekologických, ale spíše ekoteroristických, nesmyslů, které přivedou celou EU do ekonomické záhuby. ;-)

Jenom tak, abych něco taky přidal.
Kdysi jsme se znýmým ujeli na tomto motoru. Zjišťovali jsme na netu neskutečných informací. Všechny komponenty jsme vyrobili. Do Zlína jsme jeli koupit speciální extra silné magnety za hromady tisíc korun. Makali jsme na tom po sobotách, někdy dlouho do noci. Byli jsme přesvedčeni, že se motor bude točit. Plán byl takový, že na něj dáme dynamo a bude elektřina zdarma.
Přišel den D. Zkoušeli jsme motor spustit. Začali jsme ty pakny přikládat k rotoru. Motor se otočil o půl otáčky a zastavil se. Byly tam strašné síly.
Byli jsme se radit s nějakým fyzikem. Ten nám poradil zastínit magnety a změnit úhel.
Celé to začalo znova. Soustružník nám na soustruhu udělal stínění. Vyrobili jsme kola znova. Při pokusu oživit motor se neotočil ani o centimetr.
Prostě konec. Nebyl na to čas ani peníze. Ale byli to parádní časy a adrenalin. Věřte mi.

No, co k tomu říct? Vždyť to je něco obdobného, jako uvádí tazatel. Perpetum mobile jako vyšitý. Energie se nedá "vytvořit", ta se dá pouze přeměnit. Takže sluneční záření, vítr, pohyb vln - OK. Ovšem jak se říká "z prdu bič neupleteš". Ale v totmto případě, by to tuhle průpovídku trochu popíralo. Vždyť by se z i z "prdu" (už bioplyn), respektive jeho následku, energie vyrobit mohla. A dokonce už o tom i naše současná vláda medituje, že by to mohlo nahradit plyn z Ruska :-D. Vždyť co jsou to bioplynové stanice? Z hovna se vyrábí plyn a z něj je pak možné v generátoru vyrábět i elektřnu, nebo v kamnech teplo. A že se nakonec všichni, z té naší politiky, zdražování a inflace pose.eme, to by bylo ho.en a bioplynu. ;-) :-D:puff:

Když tu tak rozebíráte ty "vychytávky", které vyrábí, nebo spoří energii, tak přispěji ještě takovou blbůstkou, kterou někteří možná znáte, ale mně docela překvapila. Při mé "návštěvě" blízkého elektro kontejneru, jsem v něm našel vyhozené malé FM rádio, zkombinované s Led svítilnou, na tři AA články NiMh. Na tom by nebylo nic zvláštního, ale překvapila mně u toho jakási zaklapovací klička. A tak jsem to vzal a doma zjistil, že to má zabudovaný malý dynamo, kterým se dají ty NiMh články dobíjet otáčením tou kličkou, když se vybijí. Mělo to zlomenou prutovku a trochu *pocuchaný" spoje vevnitř, ale vše šlo opravit a funguje to docela perfektně. Ne že bych to nějak nutně potřeboval, ale je to dobrá "kuriozita".Nikde jsem to ještě neviděl a v dnešní energetické situaci to i možná někdy využiju, když nepůjde elektrika a budu si chtít poslechnout "signály" páně Fialy, jak je vše OK. :-)

Něco jako před spoustou let byly "šlapací" baterky, Ty neměly kličku, ale "šlapátko" po straně, které přes ozubený hřebínek roztáčelo dynamko (alternátorek). Nakonec něco podobného se vyrábí i dnes v Číně (jak jinak) - baterka s LED, uvnitř douhá cívka a pohyblivý magnet. Zatřepáním se v cívce indukuje napětí a nabíjí se kondenzátor. LED pak pár vteřin svítí.

To ano, to jsou celkem běžné a známé věci. Ale tohle mě pořekvapilo. A je to (teď se dívám na štítek) označené TESCO RAD-306 Made in China (rovněž jak jinak). Rádio FM/AM, baterka-Led žárovka, na dva články AA NiMh, prutová teleskopická anténka a s dobíjením dynamkem na kličku. A je citlivé a hraje docela parádně a baterka-žárovka taký svítí poměrně zdatně. Pokud se články vybijí, stačí chvíli točit a pak zase chvíli vše funguje. :-D

Jo, to je ono, existuje jich spousta. A ta "šlapací" se vyrábí i dnes 5391-dynamo-baterka, já pamatuju někdy ze 60. let, byla ruská z tenkého hliníkového plechu, konstrukce a design poplatný tehdejší době. Měla slušný setrvačník, takže na jedno šlápnutí chvilku svítila, jen neměla LED, ale klasickou žárovičku (a tedy i násobně větší spotřebu). Elekřinu si vyráběla taky zadarmo, jen za chvíli bolel palec :-):-)

Pokud dojde k masivnímu výpadku celostátně el. energie, tak budou vysílat max. 3 dny a pak budou v pr..li. Bude záležet co všechno klekne. Následně budou rádi aby se to nezvrhlo v rabování a násilnosti. Zářný příklad byly respirátory, které byli lidé nuceni nahradit domácím výtvorem "rouškou". Další "schopnost státu" jsem zažil při lokálních povodních v roce 2010, kdy první pitná voda a potraviny byly dovezeny až po 30 hodinách od počátku povodně a bylo to v létě. Vojáci nic nemají a sklady pro tyto účely mohou poskytnout pomoc tak max. sto tisícům obyvatel.:-)