Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rozdiel medzi 2 typmi 12v10ah bateriami

Zdravim, mam elektricke auticko v ktorom mam 12v7,2ah ale uz je stara a dlho nevydrzi tak som rozmyslal ju nahradit 12v10ah, tak som nasiel tuto ktora je o 1 cm len vyssia https://www.energo-system.sk/product/vipow-bat0215-ups-gelovy-akumulator-12v-10ah/92457/

A potom som nasiel tuto ktora je uz o 5 cm sirsia a tu tam nezmestim. Tak sa chcem spytat ako je mozne ze 2 baterie s rovnakou kapacitou moze byt jedna o tolko mensia a jedna vacsia? Aky je tam rozdiel?

https://www.klavesnica.sk/baterie-agm/bezudrzbova-bateria-agm-vrla-g12v-10ah-pre-zdroje-nepretrziteho-napajania-ups/?gclid=EAIaIQobChMIi6zo4Z62-wIVtAWiAx2PoQaQEAQYBSABEgKrAfD_BwE

Všimni si rozdiely v technických parametroch:
1. jedna je gélová druhá klasická bezúdržbová
2. rozdielny vnútorný odpor
3. iný výrobca
4. iný nabíjací prúd
5. pravdepodobne iná doba amortizovania, gélové by mali byť trvácnejšie a používajú sa ako trakčné
6. iná hodnota trvalého zaťažovacieho prúdu
Pre použitie v tvojom prípade nebudeš vidieť nejaký rozdiel. Okrem bodu 5. Gélová by mala mať vyššiu životnosť. A keď vyberáš s tých dvoch možností čo si uviedol, tak moc nenavyberáš. Rozhodne neber tú, čo ti tam nevojde.

Tož já bych dnes už volil, jako výhodnější a trvanlivější variantu, spíše aku LiIon. Na uvednou kapacitu a napětí, pokud to dobře počítám, tak by mělo stačit 3 x 18650 do serie (3 x cca 4V- těch 12V) a 4 x paraleně, tady mnou uvedené s kapacitou cca 3 Ah (4 x 3 Ah - cca 10-12 Ah). Zatěžovací proud do 20A. Jednalo by se o LiIon LiitoKala 18650, 3,7V, 3000 mAh, 20A, s nabodovanými pásky, z Aliexpressu. Cena jednoho článku je cca 60,- Kč + modul BMS 3S/12,6V - 40 A kolem 50,- Kč. Vše by se vešlo do ceny max. 800-1000,- Kč, tedy u vás do cca 40 €. Pouze je pak pospojovat a pozapojovat a vložit do vhodné krabičky. Prodávají tam i takové plastové stavebnicové čtverečky, jejichž pomocí se dají pěkně sestavovat a aretovat do nich potřebné bločky. Pouze je to trochu pracnější, než koupit olovku.