Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Bojler kape z otvoru v přírubě kam vede drát od termostatu

Zdravím vespolek,

mám historický bojler Tatramat EO 935, který byl kdysi dávno mým otcem koupený a pak už jen roky a roky ležel nepoužitý. Asi před šesti lety jsem pro něj našel využití při rekonstrukci chaty, která se přestavěla na trvale obývanou, a tam běží od té doby nonstop.

[V příloze je 6 fotek - komentuju je v textu]

Před pár dny se z toho začalo ozývat takové nepravidelné elektrické prskání, blikala doutnavka a vlastně to přestalo hřát (trochu mne překvapilo, že to nevyhodí jistič). Sundal jsem tedy dole kryt elektriky a bylo zjevné, že tam někde kape voda (celkový pohled fotka 1301) - ano, samozřejmě vím, když to někde teče, má se koupit nový, ale mám specifický dotaz (viz dále) abych věděl, zda to má smysl třeba opravovat, protože ty nové papíráky jsou stejně "na chvíli", co jsem tak slyšel.

Jde mi hlavně o to místo, kde to kape, není to totiž nikde kolem těsnění příruby dokola nebo prorezlá nádoba. Je to jedno specifické místo - červeně zakroužkované na poslední přiložené fotce (1321). Je to takový malý otvor na přírubě někde do bojleru, vede tam dovnitř hnědý drát od termostatu, a přesně z toho místa to vykapává (zhruba kapka za minutu). Hádám - to je otvor pro čidlo termostatu? A proč to zrovna z toho místa teče?

Největší sranda je, že na plechu přesně pod tím otvorem byla přišroubovaná svorkovnice s kontakty na modré a černé dráty (taková černá krabička, fotky 1304, 1305, 1308) a kape to rovnou do toho. Rozebral jsem ji včetně protikusu s plíšky na pružinkách (fotka 1309), které vevnitř, když je to složené, tvoří kontakt (součástí protikusu je ještě plastový kolík, za který to na fotce držím, a ten prochází skrz otvor v plechu, kde je svorkovnice přišroubovaná, do toho otvoru v bojleru, ze kterého to kape, tam se kolík o něco opírá a tím se vytváří ve svorkovnici kontakt). Jakou to tam má vlastně funkci? Mně napadá - opět hádám - jedině nějaká bezpečnostní pojistka, třeba aby se nemohl sepnout prázdný bojler nebo něco takového... myslím, že v tom otvoru, odkud to kape, je něco co tlačí na ten kolík na protikusu v té černé krabičce a zajišťuje kontakt, a kdyby ten bojler byl prázdný, tak to možná zaskočí dovnitř, přestane tlačit na kolík a vlastně rozpojí obvod (?).

Protože je to tak blbě přímo pod tím, odkud to vykapavá, bylo to v té černé krabičce samozřejmě komplet zoxidované, jak je vidět na fotkách, a osobně mi dle stavu přijde, že to je dlouhodobá oxidace, že už to tam minimálně nějak prosakuje hodně dlouho. Kontakty jsem očistil, ale už jsem tu svorkovnici nemontoval na ten plech zpátky, ale prostě jsem spojil tu krabičku a protikus s kolíkem stahovačkou, abych vytvořil konktakt (to je taky vidět na fotce ve spodní části s tím kusem bílého hadříku - fotka 1321) a bojler normálně jede, už nic neprská a termostat také funguje jak má.

Když to shrnu, zajímá mne, zda to má smysl nějak opravovat, třeba koupit novou přírubu s topnou tyčí + těsnění. Ale zase si říkám, proč to tam zrovna z toho otvoru teče a aby mi to za chvíli neteklo zase i na novém dílu. Taky mne zajímá, jaká je funkce toho mechanismu na rozpojení obvodu, který jsem teď zpytlíkoval natvrdo vedle, aby mi do toho na původním místě netekla ta voda... zda to provizorní řešení není nějak nebezpečné při běžném provozu (pokud to jde, chceme si samozřejmě hřát vodu, než se to vyřeší).

Děkuji za případné rady!

Odpověď na otázku

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny