Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak vyvrtat do dřeva otvor?

Dobrý den,
Snažím se do dřevěného špalíku v průměru asi 10cm vyvrtat sukovníkem 40mm díru. Vrtám to do čela, tedy po letech. Vůbec to nejde, uhyba to. Zkoušel jsem to převrtat 3mm vrtakem, nepomohlo. Poradí mi někdo, jak to udělat? Díra má být asi 18mm hluboká, na tzv. Čajovou svíčku.
Díky.

Ja som vrtal v stojane (stojan z lídla) a tiež to nešlo (ložisko na vŕtačke hádže) až keď som v stojane vymenil vŕtačku za druhú ( dvojrýchlostná n...x ) z nižšími otáčkami a forstnerov vrták, tak potom ok. Vrtal som puky zo suchých sosnových a smrekových konárov (prichytené do zveráku) minimálna výška bola 2 cm priemer 6 cm a viac, niektoré sa rozkálalo ale išlo to. Pilina išla ako keď máte dobre, ostré strúhalo na ceruzky. Robil som niekoľko kusov adventných svietnikov, sosna išla ľahšie, smrekový konár (hustý a tvrdý) dal zabrať.
určite nízke otáčky, dobrý vrták a stojan, ručne to nešlo ani mne tiež mi to uhýbalo

Metrifle ti popsal jakým strojem a já ti řeknu, že ty čínské sukovníky za moc nestojí. Osobně když jsem potřeboval vyvrtat větší množství otvorů o větším průměru, tak jsem kupoval sólo sukovník a cena byla okol 500,-Kč.