Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Využití pilin z jehličnanů

Dobrý den, je vhodné použít piliny z jehličnanů (borovice, smrk) jako mulč ke kanadským borůvkám? Jsou dost smolné. A můžu dát tyto piliny do kompostu? Mám jich několik pytlů, jiné využití pro ně nemám. Děkuji

Změna předmětu, původně: Piliny (host)

Ve smrkových pilinách z pily, tedy jsou tam možná i borové, pěstuji úspěšně kanadské borůvky řadu let a ty mají přes 2 metry.
Mulčování pilinami se doporučuje až do výšky 20 cm. Do kompostu se ve větším množství moc nehodí, kvasí a způsobují kyselost. A hlavně k rozkladu buničiny je třeba dusík, o který ochuzují ten kompost.

Vápno bych tam nedával, to se už nedoporučuje. Navíc se při větší vrstvě vlhké speče a kousky tam pak zůstanou hodně dlouho. Namulčuj ty piliny k borůvkám, azalkám, rododendronům apod., co potřebuje kyselou půdu. Alespoň na zimu, kdyby byly velké mrazy, tak to i ochrání proti promrznutí.

Do kompostu nepřidáváme vápno v žádné formě, jak se dříve doporučovalo. Ani pálené, ani vápenec nebo vápno hašené, hydrát. Vyšší pH totiž snižuje aktivitu bakterií, které organickou hmotu rozkládají na humus, a prodlužuje dobu zrání kompostu.