Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nosnost Komody

Dobrý den,

Rád bych si zařídil menší Paludárium [terárium s menší vodní plochou] o rozměrech 60x30x40.
Ideálně bych jej chtěl umístit na komodu v obývacím pokoji konkrétně tuto: https://jysk.cz/ulozne-prostory/komody/komoda-tapdrup-3-zasuvky-dub

Mám ale obavy aby komoda palu unesla. Myslíte, že je dobrý nápad palu na komodu umístit, nebo ji bude potřeba nějak zpevnit, případně jak?

Děkuji moc

unesie to lavou zadnou v prípade,že tá komoda je reálne drevo,pokial je to nejaká tmelená otapetovaná drť,bude sa to po pár mesiacoch prehýbať....dnes už obvykle aj takéto komody vyrábajú z lepenky a povrch je kopolymérna plastová tapeta,je to lacné,vyzerá to ako drevo,pri bežnom užívaní to aj niečo vydrží,ale pokial sa to zaťaží,začne sa to všelijako prehýbať.......

Jde o to zda terárium bude mít stejnou základnu jako komoda. Pokud bude terárium kratší, tak bude tlačit horní desku komody na střih. Pokud by tomu tak bylo koupil bych mezi to nějakou desku, aby rozložila váhu na bočnice komody.

Jde o to zda terárium bude mít stejnou základnu jako komoda.

Terárium: 60x30x40.
Komoda: Šířka: 71 cm, Výška: 69 cm, Hloubka: 35 cm

Takže na každé straně 5,5 cm volného místa vedle terária, což by desce nemuslo vadit (to namáhání na střih). Je dobré, že je deska položená na bočnících a ne mezi nima.

podle fotky ta horní deska přesahuje boky, tím pádem nejde o střih, jen o ohyb.
ale protože je to nejpodřadnější dřevotříska, může se trochu prohýbat - aby pak šel zavřít ten horní šuplík.

když tu komodu máš, polož na ni 20kg cukru, mouky, piva*, knih, kovadlin ... a sleduj, kolik se hned ta horní deska prohne. protože to by nebylo skvělé ani pro to akvárko.

*) skleněné pivo má 0.8kg, 07l flaška 1.2-1.3kg

Vzhledem k tomu, že spodní podélná základna terária je samonosná, tak se váha terária bude přenášet hlavně na boky terária. A vzhledem k tomu, že boky terária jsou pouze 5 cm od bočních stěn komody, tak se váha bude přenášet hlavně na tyto. A zde určitě nehrozí, že by to ta dřevotříska "na stojato" neunesla. A průhyb přední strany podle mne rovněž nehrozí, vzhledem ke vzdálenosti pouhých 5 cm od krajů komody.