Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Spadává nezatížený jistič

Dobrý den, začal mi spadávat jistič na světla v jednom pokoji, tři světla, tři sady spínačů, u tří dveří, po nahození, vše normálně svítí, všechny
spínače fingují, po vypnutí světel vše ok, a pak , někdy za hodinu, někdy za dvě, se jistič vyhodí... bez zátěže, a vypne i hlavní jistič, až,
u elektroměru,.. stáří domu 15 let, jinak samozřejmě budu volat elektrikáře, ale kdyby se třeba jednalo o závadu na spínači, jsem schopen
si vyměnit sám, děkuji za info,

Co sa stalo, zmenilo od doby ked to fungovalo?
Panelak alebo dom? Starsi?
Mozno na pohlad blbe otazky, ale pozor, v prvom rade zisti, ako su zapojene svetla. Vo vela bytoch co som robil, su zapojene tak, ze na svetlo je trvale pripojena faza a vypinac spina pracovny vodic. Takze od istica, po celej trase cez svetlo az k vypinacu je to pod napatim, hlavne krabice . . . a niektore su v zalostnom stave . . .

Tak samozřejmě že připojené je vše:-), lednice... ale po té hodině +- to vyhodí jistič na ta světla, která nebyla vůbec zapnutá, a i vypadne až hlavní jistič, jinak je to 15 let starý bungalov, poslední připojení byla elektrická brána před cca. třemi lety, ale na jiný jistič... info pro ostatní....jo dům suchý, rozvody od firmy, žádné samo domo, jo asi zkrat, ale že to vyhodí jistič až za někdy hodinu , či dvě, někdy třeba i tři, závada se projevila dnes,
ráno jsme vstávali do tmy, a dále viz výše....

Mozno sa skusit odvijat od toho, ako pracuje istic, ak ma pamat neklame, tak istic ma dve spuste, nadprudovu(skratovu) a tepelnu . . .
Poznamka> To ze je to od firmy, este neznamena ze je to tak ako by to malo byt :-) (to nieje myslene na tuto konkretnu firmu)

Nutné požádat elektrikáře o proměření izolačního stavu okruhu, jenž tento problém vyvolává. Vzhledem k tomu, že se projevuje občas a bez nějakého konkrétního důvodu, tak bych typoval, že jde o poškození spojů a svorek (vyhřátí) instalační krabice, případně i krabice přístrojové, kdy někdy dojde k radikálnímu poklesu izolačního stavu a "vyhození" jističů. A nemusí to být přímo zkrat. Tento stav ale může být nebezpečný, z hlediska "zahoření" tothoto místa a může to způsobit požár. Laicky těžko opravitelné, pokud není možné identifikovat vizuálně dané místo.

Týmto děkuji všem za rady, nakonec jsem na radu souseda (dělalo mu to před několika lety také)
vyndal veškeré spínače, vyfoukal (některé zezadu samá pavučina a i cosi jako mrtvý pavouci) dal spínače zpět, pořádně dotáhl,
no a už více jak 9 hodin...OK, dříve max do dvou hodin jistič vypadl... zatím ok, ale nechám udělat revizi, jsem u EONu více jak
10 let, tak prý zadarmo........jak píše KAREL04