Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem jak opravit kohout na IBC nádrži

Dobrý den, na nádrži IBC 1000 l mi prasklo vedení hřídelky ventilu. Bohužel je to nádrž s pevným kohoutem tudíž výměna je nemožná. Zatím jsem to stáhl a omotal drátem ale je to nespolehlivé.
Zkoušel jsem to stáhnout stahovací páskou na hadice ale to se neosvědčilo.
Nemáte nápad čím to slepit případně jinak opravit ?
Nejsem na zahradě tak nemám foto ale pro představu přikládám foto z netu. Není to přesně ten ventil, přibližné místo problému je označeno červeně.
děkuji

Těžko posoudit. Vždycky říkám, že nepolární plasty jako HDPE nelze lepit. Pokaždé se ale najde někdo, kdo mi zamává před nosem datasheetem nějakého lepidla na HDPE a dokazuje mi, že kecám :-) Věc se tedy má tak: výrobce lepidla uvádí pevnost ve smyku 4 MPa (4 N/mm2). Ve smyku proto, že každé lepidlo má ve smyku největší pevnost ve srovnání s plným materiálem, nejmenší pevnost pak je v odlupování. Čistý HDPE má pevnost ve smyku kolem 35 MPa. Dál už raději nebudu spekulovat o tom, jak takový tenký a velmi namáhaný čudlíček po přilepení dopadne. Jinak řečeno tahle lepidla jsou určená pro lepení typu trubka v trubce nebo velkoplošné aplikace, jako je třeba sendvičový panel HDPE-hliník.

Nádrž bych opravil tak, že bych původní klapku nechal trvale otevřenou a našrouboval tam nějaké hrdlo s dalším uzávěrem. Vynikající jsou například plastové kulové kohouty pro bazénovou techniku.

Dobrý den,popište ten sud,má větší víko?Na modrém 220 l mám třičtvrtní kohout,provrtaný přesný otvor,kohout s vnějším závitem,těsnění,prostrčeno dovnitř,uvnitř půl mufny,dotaženo přes podložku,slouží přes třicet let.Jen by se to do sudu s malým otvorem hůře dělalo,ale jde to.
Ten stávající kohout bych odřízl tak,aby zůstalo co nejvíce té plastové trubky,změřit průměr a zkusit napasovat závit.Pokud bude jeden rozměr sedět je vyhráno.Vezmete kovové šroubení s daným závitem,nahřejete horkovzduškou a vyříznete potřebný závit,běžně se to tak dělá při připojování plastových trubek na kovové.Řešení je více,ale je třeba znát rozměry té trubky.:-)

Jasně, chápu. Dalo by se na to něco navléknout - nějaká trubička, vysoustružit z HDPE? Jestli nepůjde nalisovat, tak zrovna tohle by byl případ kde by to lepidlo bylo použitelné. Ale stejně by pak asi bylo dobré tam dát nějaký druhý kohout a uzavírat to tím.

nalisování trubičky by to asi vyřešilo ale nejsem na zahradě a nejsem si jist jak je nasazená ovladací páka- jestli pujde sundat. Další je že si nepamatuji kolik místa je nad ventilem. Zatím to nechám stažené drátem, snad to ještě chvíli vydrží, nádrž je totiž plná:-/
Děkuji všem za rady.