Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kamenivo 8/16 do betonu ?

Ahoj,

Mam moznost dovozu lomoveho kamena - granodiorit frakcie 8/16. Je mozne to priamo pouzit do betonu do debniacich tvarnic pri dostatocnom zhutneni aj napriek tomu, ze to nema frakciu od nulky ? Aky to bude mat vplyv na pevnost betonu ? V literature ktoru som o betonoch cital som velmi nenasiel aka je zavislost pevnosti od frakcii. Ale zas nie som stavbar, tak tiez som nehladal vsade. Niektori hovoria, ze tam tu nulku treba, zas ale stretol som sa aj s nazorom, ze ta nulka "pozerie" vela cementu a je lepsie ist od nejakej vacsej frakcie. Ak sa beton spravne zhutni, nemal by to byt problem a medzery nevzniknu...

A druha otazka, je vhodne taketo kamenivo ako podklad pod zamkovu ? Na to by samozrejme isla este mensia frakcia, nejaka 4/8, ale zaujima ma, ci by to slo zhutnovat, nakolko to znova nema tu nulku. Na druhej strane, je to drvene, tak by sa to malo do seba "zakusnut". Viem ze na toto by bola idealna strkodrva 0-16, alebo 0-32, ale tuto 8/16 mam za dobru cenu a chcem to pouzit aj na drenaz, kde nejde pouzit frakcie typu 0/x.

Vdaka za odpoved,

Mato

Do betonu k tomu kamenivu co máš musíš přidat písek. Já například dávám 2 kbelíky písku, 2 kbelíky kameniva 8/16 a 1 kbelík cementu. Není to přesně podle norem ale mě to vychází akorát do míchačky a beton je dostatečně pevný. Bez příslušné dávky písku beton neuděláš. Pod zámkovku pokud dáš nahoru jemnou frakci tak hrubost frakce pod tou jemnou je jedno. To kamenivo slouží hlavně k odvodu vody a k tomu aby se ti zámkovka vlivem mrazu nehýbala.

Děláte to zbytečně mastný . Kamenivo se nepočítá do spotřeby , to se reakce cementu neučastní . Děláte tedy beton 1:2 . V knihách se píše , jako nejefektivnější poměr 1:4 (dlažba) . Tedy plýtváte . Jinak ten poměr kameniva a písku máte správně . Maximum je pul na pul . A dává se hrubost 8/16 jak to má tazatel .

Však ano. Na lopatu (kýbl) cementu dvě lopaty (kýble) písku. Pozor, při nabírání na lopaty má člověk tendenci narvat písku do hurónského kopce a cementu na špičku. Musí být ty lopaty opravdu stejné. Teda obsahy lopat, ne jak Frigo na mašině: Přihoď lopatu do kotle --- no a čím teď budeme nabírat uhlí.

Tak , pamatuji , že jsem si pujčil v knihovně knihu a tam se udávají poměry v objemech .

https://ulozto.cz/file/Rr6EuOlMGt5v/betonujeme-hajek-pdf#!ZGt5AmR1A2Z3LGyyZ2MzMJLmLmuxqwI0EmEUEyZkrJcsMQL0

Je to kniha pro drobné stavitele , proto je to v objemu .

str, 59 tab 6

Základy z prostého betonu 1 díl cementu / 8 - 12 dílu štěrkopísku

základy pro sloupky 1 / 4 - 6

betonová zeď 1 / 6 - 7

betonové dno nádrže 1 / 4 - 5

betonová cesta 1 / 4

betonové dlaždice 1 / 3

betonové schody 1 / 3

betonová podkladní mazanina 1 / 6-7

Štěrkopísek je zde v optimálním poměru 40% písku a 60% štěrku (8 - 16)

Cement nesmí být ani moc čerstvý , ale ani moc starý . Písek bez příměsí 1 -4 mm , především říční . Z málo pevného písku(měkkého , drobivého) nelze vyrobit pevný beton .

Pak tedy nevím co bylo v mé odpovědi špatně. Jelikož jsem udával poměr 1:4. Akorát poměr písku a štěrku jsem měl 50:50 a to dělám proto, že se to lépe hladí a upozorňoval jsem, že ten poměr není přesně podle normy. Další věcí je, že nevím jak je ta kniha stará. Před rokem 1990 se běžně prodával cement 350 a dal se koupit i lepší. Nyní koupíš max. 325.

Jo máte to dobře . Já jsem si ty poměry zhruba takto zapamatoval , a neuvědomil jsem si , že to je směs kameniva, ale bral jsem to jako poměr písku . Proto jsem to bral jako 1/2 . Štěrk se reakce neučastní , to je jen výplň.