Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ako zmigrovat hrozno

Svagor ma hrozno, asi 6 korenov, rozne odrody a vsetky su pre mna vlemi chutne s velkymi plodmi.
ja mam doma tiez chutne, ale malicke bobulky a rad by som prisadil teda nieco od neho,
Da sa nejako jednoducho zmigrovat hrozno z jeho zahrady do mojej?

V únoru nastříhat z letorostů řízky cca. 30 cm s dvěma očky. Zabalit do vlhkých novin a dát do sklepa nebo do lednice. Koncem dubna/květen vytáhnout, znova sestřihnout pod spodním očkem šikmo, obalit ve stimulátoru a zapíchnout do země, kde má růst...
Ideálně tam dát nějakou lepší zeminu a zapíchnout tam klidně 3 takové řízky vedle sebe. Dobře zalévat a minimálně dva z nich se chytí a obrazí. Pak už nechat jen ten silnější a druhý vytáhnout... Good luck...
m.

Ono se to kreje s dobou rezu vina a ze vino se reze hodne, protoze plodi jen na dvouletym dreve. Takze to clovek obere a obrany vetve zrecykluje. Jo a je to takovy sirsi unor, jde to uz koncem ledna a dokud je chladno, takze i zacatek brezna jeste OK.
Me se misto novin vcelku osvedcila urizla flaska s vodou a rovnou je nechat doma zakorenit a po zmrzlych uz zakoreneny vysadit ven, ale zchlazeni a pozdejsi vysatba rovnou na stanoviste je taky dobre zdokumentovany postup.

Dá, viz odpovědi výše.
Ale vždy je lepší koupit sazenici. Šest hlav není zas tak velký finanční průvan.
Odrůda se dá zjistit z plodů a listů.
K jídlu jsou určeny třeba chrupky s velkými zrnky.
Osobně mám k jídlu nejraději Iršaj Oliver, Moravský muškát (Mopr) a šedý Portugal, i když tyto mají menší zrnka.

IMHO to spíše nezmigruješ, bude to "plaňka", pokud nebudeš odborně roubovat (na americkou podložku), což asi nebudeš. Podrobnosti nevím, nikdy jsem se o to nezajímal... nejjednodušší je příslušné sazenice koupit. Rozmnožit jako maliny či rybíz lze akorát bago nebo chorvát (asi zakázané odrůdy).

Co máme doma hrozny k jídlu, jsme pořizovali zprostředkovaně od vyhlášeného specialisty pár dědin od nás, před mnoha lety. Je to jistota - a určitě i na Slovensku nějaké máte :)

----
Letos se stolní hrozny vydařily, některé "střapce" měly kilo :-p

Vegetativně množíš vždycky původní odrůdu, generativně - ze semen vzniká geneticky odlišný jedinec. Baco noir je normálně dostupné, zákaz dělat z něj víno už neplatí. PiWi a interspecifické odrůdy nevyžadují tolik chemie.

Roubování... To se dělá kvůli révokazu. Mimo vinařské oblasti to nutné není, v nich je to minimálně velmi doporučené až nutné. Rizkovat jde ale cokoliv.
Mmch komerčně se to dělá dokonce současně, řízek z podnože se naroubuje a koření už s očkem požadované odrůdy.