Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ako zmigrovat hrozno

Svagor ma hrozno, asi 6 korenov, rozne odrody a vsetky su pre mna vlemi chutne s velkymi plodmi.
ja mam doma tiez chutne, ale malicke bobulky a rad by som prisadil teda nieco od neho,
Da sa nejako jednoducho zmigrovat hrozno z jeho zahrady do mojej?

IMHO to spíše nezmigruješ, bude to "plaňka", pokud nebudeš odborně roubovat (na americkou podložku), což asi nebudeš. Podrobnosti nevím, nikdy jsem se o to nezajímal... nejjednodušší je příslušné sazenice koupit. Rozmnožit jako maliny či rybíz lze akorát bago nebo chorvát (asi zakázané odrůdy).

Co máme doma hrozny k jídlu, jsme pořizovali zprostředkovaně od vyhlášeného specialisty pár dědin od nás, před mnoha lety. Je to jistota - a určitě i na Slovensku nějaké máte :)

----
Letos se stolní hrozny vydařily, některé "střapce" měly kilo :-p

Vegetativně množíš vždycky původní odrůdu, generativně - ze semen vzniká geneticky odlišný jedinec. Baco noir je normálně dostupné, zákaz dělat z něj víno už neplatí. PiWi a interspecifické odrůdy nevyžadují tolik chemie.

Roubování... To se dělá kvůli révokazu. Mimo vinařské oblasti to nutné není, v nich je to minimálně velmi doporučené až nutné. Rizkovat jde ale cokoliv.
Mmch komerčně se to dělá dokonce současně, řízek z podnože se naroubuje a koření už s očkem požadované odrůdy.