Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak připojit k čidlu pohybu PIR diodu, která blokuje čidlo při osvětlení?

Pro různé aplikace, zejména pro spínání osvětlení, používám PIR čidlo z Aliexpressu typu HC-SR501 (viz odkaz). Toto čidlo reaguje na pohyb, ale bez závislosti na momentálních světelných podmínkách. V popisu k podobnému čidlu HC-SR602, uvedenému rovněž na uvedeném odkaze, je napsáno, že blokování při dostatečné osvětlení je možné zajistit připojením fotodiody (zde uvedena F1).
Poradíte, jakou fotodiodu a kam ji, k čidlu HC-SR501, připojit? Zapojuje se do napájení čidla (používám 5V DC), nebo do výstupu z čidla ke spínacímu relé (+3,5V DC)?
A jak je možné případně nastavovat citlivost této diody, pro možnost ovlivnění blokování, podle intenzity jejího osvětlení.
Díky za reakce.

https://www.aliexpress.com/item/1005001621794785.html?spm=a2g0o.order_list.0.0.3b061802zESDVR

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
V popisu k vašemu typu čidla je uvedeno, že lze doplnit fotoodpor, ne fotodiodu! Ve schematu je ozna…
leo 30.09.2022 08:45
leo
Dík za informaci a radu. Toho jsem si nevšiml. Vyzkouším formou pokus-omyl. Snad se zadaří.:)) poslední
George63 30.09.2022 21:43
George63

V popisu k vašemu typu čidla je uvedeno, že lze doplnit fotoodpor, ne fotodiodu! Ve schematu je označen jako CDs2. Hodnota by se musela vyzkoušet, protože není uveden, v sérii je zapojen odpor 1MOhm, takže hodnota fotoodporu bude zřejmě v řádu desítek kiloohmů. Ve vámi uvedeném návodu k jinému čidlu je skutečně fotodioda, ale toto čidlo je úplně jinak zapojeno. Fotoodpor v žádném případě není ani v napájení, ani na výstupu, ale v obvodu řídícího IO, dokonce je na vyobrazení destičky uvedeno, kam se připájí. V případě těchto čidel v ceně pár desetikorun bych raději zakoupil čidlo, které bude mít všechny požadované vstupy (úroveň osvětlení, pohyb, změna citlivosti)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru