Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Náhrada za kotel DOR-32

Dosloužil mi kotel DAKON DOR-32- prostě teče.Po 15 letech definitivně dosloužil.Firmu Dakon převzala firma BOSCH a kotle na pevná paliva přestala vyrábět.Prosím o sdělení -jakým kotlem/uvést výrobce/ uvedený kotel nahradit,aby ,,pasovaly" trubky/stávající/rozvody.
Děkuji za zaslané informace.

Předmět Autor Datum
Pokud neseženeš někde ten samej tak ti to u jiného kotle pasovat nebude. Dokonce si myslím, že budeš…
nerady 16.09.2022 21:09
nerady
Díky Nerady za odpověď. Mám samotíž a chtěl bych to tak zachovat.Nejasně jsem se vyjádřil-Dakon kote…
Pavel57 16.09.2022 21:30
Pavel57
Nezbyde ti nic jiného než předělávka. Předělávám OPOP ten má vývod 1,5" a to je na samotíž málo a má…
nerady 16.09.2022 23:10
nerady
Jen malá oprava kotel OPOP má vývody 1 1/4", proto na samotíž nebude moc fungovat.
nerady 17.09.2022 16:14
nerady
Díky za doplnění mé otázky.To je pro mne důležitá věc.Často čtu tvoje odpovědi v různých tématických…
Pavel57 18.09.2022 15:59
Pavel57
Existuje to pro auta, K2 Přípravek na utěsnění chladiče za 99-CZK na 10 litrů...
kejki 21.09.2022 20:57
kejki
Kejki- díky za dobrý typ,zkusím to -co to udělá v kotli.Poslední záchrana kotle.Zrovna nyní na zimu…
Pavel57 22.09.2022 06:32
Pavel57
Někde jsem zahlédnul, že snad Opop má i sady pro připojení svých kotlů na příruby po Dakonu: https:/…
Kachlík 18.09.2022 16:08
Kachlík
Kachlík- díky doplňující odpověď k mému tématu.Už jsem odkaz otevřel-taky by to bylo řešení.
Pavel57 18.09.2022 16:10
Pavel57
Sadu určitě pokud máš samotíž nekupuj, jen pokud by si měl nucený oběh. Průměr 1 1/4" a ta zahnutí n…
nerady 18.09.2022 17:33
nerady
Průměr 1 1/4" Před lety jsem nahradil DOR24 plynovým litinovým viadrusem vše samotíž. Včera jsem…
čumil old 22.09.2022 19:20
čumil old
Z Dakonu vede 3" vývod, na kterém je navařena příruba s 6 či 8 otvory. Ke kotli se dodává protikus t… poslední
nerady 22.09.2022 20:38
nerady

Pokud neseženeš někde ten samej tak ti to u jiného kotle pasovat nebude. Dokonce si myslím, že budeš mít problém kotel o stejném výkonu sehnat. Další věcí je, že Dakon dělal kotle s 3" vývodem s možností topení na samotíž a nepíšeš zda máš samotíž. Osobně jsem si kupoval nový kotel letos na jaře s tím, že si ho připravím na výměnu. Stávající vývody jsem zaslepil a přímočarou pilkou vyřezal v příslušných rozích nové kam přijdou přivařit S kolena s přírubou a stejně budu muset až dojde na výměnu horní trubku s přírubou na odvodu teplé vody zkracovat.

Díky Nerady za odpověď. Mám samotíž a chtěl bych to tak zachovat.Nejasně jsem se vyjádřil-Dakon kotel chci nahradit jiným kotlem třeba OPOP,ATMOS,apod. Např. OPOP H 425 EKO-U s výkonem 25 kW, to by mi stačilo- vývody by měly být stejné jako u DAKONU,
teda teoreticky.

Nezbyde ti nic jiného než předělávka. Předělávám OPOP ten má vývod 1,5" a to je na samotíž málo a má vývody uprostřed zadní části kotle. Mám už to rozdělané od jara a už to budu muset dokončit. Díry mám připravené na 2" a to by mělo fungovat. Byl u mě v dílně i prodejce kotle a říkal, že mi nebude moc uznat případnou reklamaci. Já mu na to odvětil, že reklamační podmínky jsou napsány tak, že je stejně nikdo nemůže splnit. Taky z toho vyhodím některé šamotové desky a nahradím je litinovými tály. Jo a ještě jedno upozornění. OPOP ke kotlům prodává "zahnuté potrubí" pro možnou bezpracnou výměnu za kotle Dakon. To by fungovalo ale jen v případě nuceného oběhu a na jaře to stálo něco kolem čtyř tisíc Kč, tak se nenech nachytat.

Díky za doplnění mé otázky.To je pro mne důležitá věc.Často čtu tvoje odpovědi v různých tématických blocích.Máš dobrý všeobecný přehled.Mám snad ještě
jeden dotaz.Prý existuje nějaký roztok či kapalina,jež se dá naléjt do topného okruhu a a trhlinka,jež z ní utíká voda se ,,zatáhne".
Nemáš o tom nějaké informace?
Díky za odpověd.

Sadu určitě pokud máš samotíž nekupuj, jen pokud by si měl nucený oběh. Průměr 1 1/4" a ta zahnutí nebudou při samotíži fungovat. Původní Dakon má vývody 3" a ty se za prvním kolenem od kotle redukují na menší průměr cca 2" a dále už záleží na topné soustavě a spádech. A proto jsem si to připravil tak, že původní otvory jsem zaslepil a vyvrtal nové o velikosti 2". Jinak toto není z mé hlavy, mám dva kamarády topenáře už v důchodu a už je to neživí, ale znalostí mají za 40 let topenařiny přehršel. Jo a ještě jedna věc, při použití sady ti to stejně nebude vycházet na výšku.

Průměr 1 1/4"

Před lety jsem nahradil DOR24 plynovým litinovým viadrusem vše samotíž.
Včera jsem se koukal na roury a z kotle jde podle mého odhadu 5/4 roura.
Eventuálně bych mohl pohledat papíry od kotle.
Tvrzení o montáži trubky o průměru 76mm hned za kotel a za prvním kolenem to redukovat, tak z toho mne vyvedl topenář při montáži.
Rovnou na kotli to stáhl na 2" a nic se nedělo.
Ten kus roury 76mm mi pořád leží v garáži.
Pro rejpaly: nebyl to žádný patlal živil se tím u OSP a po zdravotních problémech dělal projektanta vodo topo.

Z Dakonu vede 3" vývod, na kterém je navařena příruba s 6 či 8 otvory. Ke kotli se dodává protikus této příruby a jednoduší na práci je k tomu přivařit varné koleno o průměru 3" a do toho pak vsadit a přivařit trubku o průměru 2". Pozdější výměna za ten samý kotel je pak pouze o povolení 6 či 8 šroubů a ne znovu o sváření na kotli. Pokud to dělal jak popisuješ tak by si musel vždy při výměně za stejný kotel svařovat. Takhle pak svedeš výměnu kotle sám a jen většinou propilováváš otvory na přírubách pokud to drobet nesedí. Jinak to co tu píšu ale už neplatí jelikož tyto kotle se nevyrábějí, jen vysvětluji, že ten tvůj maník to nedělal komfortně pro případnou výměnu, kterou by zmákl zákazník bez autogenu.:-)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru