Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Osciloskopicka sonda

Dobry vecer. Chtel jsem se zeptat, jestli ma osciloskopicka sonda nejake schema? Nebo jak je to udelany, ze treba nejaka je na 100 MHz a jina na 500 MHz, nebo ze je jedna 10:1 a jina 100:1, takze predpokladam, ze v ni jsou nejake soucastky? Snad to neni hloupa otazka, jsem zacatecnik. Diky za reakce

Asi není sonda jako sonda.
Vybavilo se mi, když jsem studoval na VŠ, tak jsem se dostal k osciloskopu (snad HP) co měl sondy vyhřívané. Prý proto, aby se neměnily jejich parametry když je někdo vezme do ruky a sondy by se tělesným teplem ohřály. Tak v nich asi nějaká elektronika měla být kvůli regulaci teploty.

Existujú rôzne typy osciloskopických sond. Ty máš asi na mysli jednoduché napäťové sondy. Tie môžu byť pasívne alebo aktívne.
Typická schéma pasívnej sondy (je to v podstate delič napätia s kapacitnou kompenzáciou):
[95796-pasivna-osc-sonda-png]
Typická schéma aktívnej sondy (vstup je pripojený na zosilňovač s vysokým vstupným odporom zabudovaný priamo v sonde, napr. FET tranzistor):
[95797-aktivna-osc-sonda-png]
Okrem jednoduchých napäťových sond existujú aj diferenciálne napäťové sondy, prúdové sondy na striedavý, resp. jednosmerný prúd (s transformátorom alebo hallovým prvkom), s fotooptickým vstupom atď.
Všetky sondy sú konštruované tak, aby v minimálnej miere ovplyvňovali meraný obvod.