Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Osciloskopicka sonda

Dobry vecer. Chtel jsem se zeptat, jestli ma osciloskopicka sonda nejake schema? Nebo jak je to udelany, ze treba nejaka je na 100 MHz a jina na 500 MHz, nebo ze je jedna 10:1 a jina 100:1, takze predpokladam, ze v ni jsou nejake soucastky? Snad to neni hloupa otazka, jsem zacatecnik. Diky za reakce

Já viděl osciloskop před 30ti lety. Ale mám za to že to 100:1 je napěťové přizpůsobení abys mohl sledovat třeba napětí v síti nebo ještě vyšší.
A ten kmitočet je podle toho jaké frekvence chceš měřit. Podle zdroje signálu a schopností osciloskopu. Ty na víc mhz jsou dražší asi jiná Vf konstrukce vevnitř. Podle mě to měřicí rozsah osciloskopu nezvětšuje.

Ono je tam to 1:10 apod. spíš proto, aby to méně zatěžovalo měřený obvod a to i za cenu útlumu signálu. A ten obvod to zatěžuje proto, že sonda je vlastně impedanční přizpůsobení "drátu" na koaxiální kabel. A ten koax je tam proto, aby to nechytalo šum :-)

vstup osciloskopu má nějakou kapacitu (desítky pf), která nejde moc zmenšit.
osciloskopická sonda je napěťový dělič, ale aby nezkreslovala průběh (hlavně náběžné hrany), musí být kmitočtově kompenzovaná.
takže to nejsou jen odpory za sebou 9:1, ale vždy paralelní RC členy. a protože ten dělič musí střídavě fungovat ve stejném poměru, tak je jasné, že kapacitně je ten dělič opačně: 1:9.
a tím se dosáhne o řád nižší vstupní kapacity se sondou, což se líp hodí na vf měření.

Není to žádná atomová věda, stačí zadaat do Googlu „osciloskopicka sonda schema“. Napěťový dělič z odporů, malý kapacitní trimr pro kmitočtovou kompenzaci. U sond pro kmitočty stovek MHz je samozřejmě potřeba dbát zásad vysokofrekvenční konstrukce.
Jak bylo popsáno výše, sonda se používá hlavně proto, aby vstupní kapacita a odpor osciloskopu (typicky 30pF, 1MOhm) a kapacita měřicího kabelu co nejméně ovlivňovaly měřený obvod. Se sondou se dostaneme na 5pF, 10MOhm.

Asi není sonda jako sonda.
Vybavilo se mi, když jsem studoval na VŠ, tak jsem se dostal k osciloskopu (snad HP) co měl sondy vyhřívané. Prý proto, aby se neměnily jejich parametry když je někdo vezme do ruky a sondy by se tělesným teplem ohřály. Tak v nich asi nějaká elektronika měla být kvůli regulaci teploty.

Existujú rôzne typy osciloskopických sond. Ty máš asi na mysli jednoduché napäťové sondy. Tie môžu byť pasívne alebo aktívne.
Typická schéma pasívnej sondy (je to v podstate delič napätia s kapacitnou kompenzáciou):
[95796-pasivna-osc-sonda-png]
Typická schéma aktívnej sondy (vstup je pripojený na zosilňovač s vysokým vstupným odporom zabudovaný priamo v sonde, napr. FET tranzistor):
[95797-aktivna-osc-sonda-png]
Okrem jednoduchých napäťových sond existujú aj diferenciálne napäťové sondy, prúdové sondy na striedavý, resp. jednosmerný prúd (s transformátorom alebo hallovým prvkom), s fotooptickým vstupom atď.
Všetky sondy sú konštruované tak, aby v minimálnej miere ovplyvňovali meraný obvod.