Z firmy mi volali niekokoľkrát. Podotýkam jednali veľmi slušne, na rozdiel od pripadu z minulých rokov, kde mi v telefóne nadávali a vyhrážali sa súdmi (šlo o 2 firmy, ktoré boli v spore), empaticky az s nádychom veď pomožte, vidíte, že nám ubližujú. Že či by sme nezmazali vlákno, lebo ich silne poškodzuje. No možno by sme aj zmazali, keby sa neudiali nasledovné veci. Šlo hlavne o provokáciu usera BlankaH, ktorý ma vo vlákne viacero príspevkov a podprahovo sa pokúša ovplyňovať nespokojných zákazníkov. Čoho je moc to je moc....a tak vznikol tento článok.
Přejít na článek
U pohyblivého přívodu nelze určit jednoznačně kde je fáze, to jen u pevné instalace.
Ani když je to tříkolík vidlice?
Nejsa elektro vzdělán, dal bych to tak, aby živý přívod šel na ten nejvíce utopený kontakt v základně.
Oba jsou utopené stejně, ale o to zde nejde.
Umístění fáze v zásuvce je pouze úzus, tedy zvyk, a není předepsané normou.
Ostatně nejčastější rozdvojka fázi na jedné straně přehazuje.
leda máte doma přes 25 let staré rozdvojky. abb v půlce 90.let výrobu toho tupého zlepšováku ukončil, model "b" je normálně.
hybrida, pravá zásuvka je blbě, ABB EPJ 5323-13: https://elektrika.cz/data/clanky/jmbrn010821/view
opravený typ ABB 5323-23B: https://www.elektrohradec.cz/detail.php?id=20892
a žádám pány revizáky, kteří toto svinstvo tolerovali, aby se zdrželi komentářů.
Norma to stanovila pouze pro pevné instalace, což rozdvojka není. Podávám, jak jsem koupil.
jednak to samé píšu o pár dní dřív (06.09.2022 00:38).
druhak jde právě o ten přístup z předminulého století: buzerace na doslovném znění normy, typický pro rakousko-uhersko, místo pochopení smyslu co má ten zákon/předpis řešit, používaný v angloamerickém světě (ale nevím jak to tam mají se zemněním:)
jako kdyby ta možnost úrazu / poškození měřáku byla za zásuvkou ve zdi a za prodlužovačkou nějaká jiná, jako by šlo o jiný elektrický proud. prostě klasické úřednické pokrytectví.
Ono je také důležité vědět, že veškeré normy jsou, od určité doby (po roce 90), pouze doporučením a nejsou závazné. Ovšem pokud projektant, výrobce, montér, případně pak i revizák posoudí a navrhne zařízení v rozporu s normou a stane se malér, tak pak se těžko při soudním řešení, tím že norma nebyla závazná, obhájí. A vvo ttom too je. Takže při vyžadování shody s normami nejde o "buzeraci", ale spíše o "právní ochranu", v zájmu vlastní právní odpovědnosti.
Setkal jsem se s tím u kabelu od varné konvice. Jak už bylo řečeno, u pohyblivého přívodu se to asi neřeší.
Fáze vlevo je jen doporučení a v Evropě mají fázi běžně vpravo.
Nehledě na to, že je to eurozasuvka, tedy kromě kolíku jde strčit i do německý shuko a tam jde oběma směry, takže na to stejně nejde spoléhat.
Souhlasím s kolegy nademnou. Lze prohodit modrý a hnědý v pohodě.
Kdysi jsem koupil prodlužku Emos s trojzásuvkou a fáze byla napravo. Tak jsem jim poslal mail, proč to vůbec prodávají a že to chci reklamovat. Poslali mi nějakou normu, že je to v pořádku a může to tak být. Ale stejně si od té doby všechny prodlužky i přístroje s mezizásuvkami kontroluji zkoušečkou a v případě přehozené fáze si to dovnitř zásuvky pro jistotu označím lihovým fixem.
mám takovou historickou rozdvojku, taky popsanou, používám to jen na holicí strojek a hodiny, čili třída 2.
krátké šňůry taky občas schraňuju, na to blbé zapojení dost koukám. tu vidlici bych vyhodil. spotřebiči to bude jedno, ale já do toho třeba polezu a budu se divit.
u té polské prodlužovačky (všechny šmejdy emos) dost čumím. vím že podle naší doslovné rakouskouherské právničiny to normu "neporušuje": ta mluví o tom, že pouze pevné zásuvky musí být v celém objektu stejně. (teddy fáze může už být všude vpravo).
trotly zatím nenapadlo, že elektrika kope z pevného i pohyblivého přívodu stejně, nebo odpálí elektronický měřák za vyšší desítky tisíc. norma měla pravit, že v uzemněných sítích musí zůstat fáze vlevo, bez výjimky.
fór je v tom, že elektrika není vidět, proto potřebuju nějakou jistotu, ne náhodný výskyt fáze.
letos platí nová "50". třeba už zas vyšly co 3 roky nové normy a dodatky - a všechno je veselejší a v jasných barvách.
ne že by to (až na vzácné výjimky typu plynové kotle) nebylo jedno...
A plynový kotel se nedává na prodlužovák. Tedy pokud jeho provozovatel není hovado.
Ze školení ohledně vyhlášky 50 si vybavuji, že předepsaná je jen z/ž barva. Ostatní barvy jsou údajně jen doporučené.
U spotřebičů připojovaných na zásuvky, je toto běžné, zejména u všech výrobků dovážených ze zahraničí, kde se toto neřeší. Na bezpečnou funkci to nemá vliv, jde v obou případech o vodiče pracovní. Pouze v případech kdy je zařízení vybaveno spínačem a tento není dvoupólový, dochází k tomu, že po vypnutí spinače zůstává zařízení sice nefunkční, ale stále pod napětím. Spolehlivé vypnutí, třeba při opravě, se zajistí pouze odpojením zařízeni ze zásuvky. Z téhož důvodu není ani podstatné, jak jsou orientovány a situovány zdířky na zásuvkových rozdvojkách/roztrojkách. Důležité je ale vždy, aby zařízení třídy 1, s ochranou "nulováním", mělo v pořádku připojení ochranného žlutozeleného vodiče.
Já mam taky ve zvyku znovupoužít nevyužité šňůry, ale ty které to mají blbě prostě vyhodím. Jsem estét a nemám rád, když se mi v racku poflakují nezvykle značené kabely
Spíš bych se pozastavil nad tím, že to má na takový kousek 2oHm. To je nějak moc ne....
spíš nemá.
to jsou ty měřáky za pár fufníků, kde může být vyšší odpor přepínače, můžou být šroubovací banánky místo pájených, hroty můžou mít tupé poniklované konce...