Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ako nájsť plynové a elektrické vedenie v zemi

V záhrade mi niekde vedie plynové a elektrické potrubie/vedenie a keďže sa chystám v jednom mieste vykopať väčšiu jamu, potreboval by som zistiť kade to vedenie ide (v oboch prípadoch je to prípojka k domu), aby som ho pri kopaní bagrom nenarušil. Ako na to, sú na to nejaké prístroje? Predpokladám že to ten, ktorý potrubie ukladal do zeme nijako neoznačil, je to tam len tak surovo položené v ryhe a zasypané.

Kdo a kdy budoval tyto přípojky? Pokud je to někdy v posledních letech tak by určitě jak plynaři tak rozvodné závody měly mít výkresovou dokumentaci. U plastového plynového potrubí se přikládá izolovaný měděný kabel a na obou vedeních by měl být proveden zásyp pískem a dána výstražná fólie. Před rokem 1990 se místo fólie dávaly cihly. Můžeš a v podstatě by jsi i měl si to nechat vytyčit odbornou firmou.

Pokud to bylo děláno před 30-ti lety, tak plynové potrubí bude nejspíš kovové. A kabel bude buďto hlína, nebo měď. A existují hledače el. vedení a kovových potrubí. Obrať se na firmy zabývající se montáží a opravami potrubí (plynaři, vodaři) a el. podzemních vedení (rozvodné závody, montáže vedení). Amatérská zařízení (prodávané hledače vedení a kovových potrubí) nemají dostatečný dosah do této hloubky.

Můžeš to zkusit po staru - ohnout svářecí drát (průměru 3 mm) o 90o a délce 100 mm. 2 x
Uchop - zatni pěsti tak aby palec směroval nahoru pootevří pěst a do tohoto otvoru umísti ohnutý drát u obou rukou (volně nesvírat ). Dráty budou směrovat kupředu souběžně. Až se rozevřou o 180o jsi nad vedením.
Mnoho zdaru při hledání.:-)

V devadesátých letech zaměstnávali proutkaře i rozvodné závody. Vyprávěl nám jeden pan učitel, jak potkal po letech svého známého na náměstí s virgulí. Na otázku, co dělá, dostal prý odpověď, že někde tu mají být kabely a nikdo neví kde, tak je prý hledá. Nakolik byl nebo nebyl úspěšný jsem se nedozvěděl. Ale pokud ČEZ nebo co to tehdy bylo spoléhal na proutkaře (nebo spíš "virgulaře" nebo jak nazvat člověka s virgulema), tak na tom asi něco bude.
Asi nekecal, protože jsem na jiných místech v podobné době něco podobného taky viděl, jen by mě nenapadlo, že hledá vedení.