Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Topné tělísko přímo napojené na solární panel

Dobrý den,
uvažuji o možnosti denního přitápění solárním panelem, max asi 100 - 200 W.
Chtěl bych napojit topné tělísko přímo na panel (který bude za zdí venku).
Myslím, že by to mělo jít bez konverze na 230 V atd.
Napadlo mi například přídavné topení do auta, ale to je 12V a panel může dávat i větší napětí.

Prosím o info - odkazy atd., řešil to někdo?

Nízkoenergetické domy mají třeba jen potřebu 2000W při -15°C. Při 0°C to je asi 1000W. Vem si, že lednička žere(a tím pádem dá) tak 100W, PC 100W, modem, pračka... Každý člověk dá 70W. Jo, a světla taky něco. Něco jde do oken přímo ze slunečního záření. Těch 200W navíc, v takovém domě, prodlouží neotopnou sezonu významně.

jj, je to Wp. V zimě mu to dá 30W?...

u tohoto řešení je ještě jeden problém, který jsme nezmínili. Teplosměnná plocha toho tělesa je dost malá. Strčit to tak ale do nějakého radiátoru...

Mám ale jednu otázku obecně. Když je panel na slunci, ale odpojen. Hrozí nějaká destrukce za neodebírání energie? Vím, je to drahý špás mít kolektor a nevyužívat ho. Ale jde mi o to, že při naddimenzování počtu kolektorů hrozí, že vlastníci v létě nemají co s energií a tak si ohřívají bazén, zakrývají panely atp. Ne každý chce být připojen s panely do veřejné sítě a zároveń třeba nemá bazén... Může být bezpečné řešení odpojit panel?

pak mě napadá, ale nezkoumal jsem ceny, tak třeba jsem úplně mimo, jestli není lepší napojit na bojler takový EV panel na bojler místo solárního kolektoru na teplou vodu. Tomu by přehřátí mohlo hrozit a je asi třeba pak panel zakrýt. Nevím ovšem zase, jak je to s vakuovýma trubicema.

EV panel by šel přes termostat do bojleru a jak by měla voda patřičnou teplotu, tak by termostat vypnul.

Nevypnul! To je právě ten důvod, proč se fotovoltaické panely zapojují přes složité invertory a dělá se ze stejnosměrného střídavý proud. Pokud by se to zapojilo jednoduše, jak píšete, termostat by spínal stejnosměrný proud a při výkonu řádu stovek W až kW se spolehlivě svaří kontakty, když ne při prvním vypnutí, tak při některém dalším. Při nevypnutí může dojt v přehřátí nebo výbuchu bojleru, pokud nezafunguje pojistný ventil nebo vám ,,jen,, odhoří termostat

nechci se přít, pouze diskutuji.

Trochu upravím podmínky. Ten 200Wp panel by dávali při max.proudu(200W/12V) 16A. Náhodně jsem našel DC relé 12V/16A a stojí 104kč https://www.relatka.cz/rele-do-ps-16a/665-rele-do-ps-457170480310-8012823292281.html

Když jsem si našel ceny střídačů, jsou to desítky tisíc http://eshop.terms.eu/cz/e-shop/c87126/fv-stridace-sitove.html Pravda, jsou na větší výkony...

Více panelů by chtělo více relátek. Nebo nějaké průmyslové na větší proudy.

Já tady nesonduji řešení, FVE se mi moc nevyplatí, máme TČ a tepelné ztráty domu 3-4kW. Jde mi čistě o laický zájem. Některé řešení mohou být velmi jednoduché a při cenách elektřiny/plynu, které ještě pár let vydrží, mohou být výhodné třeba i někomu do paneláku. Dříve nad těmito jednoduchými řešeními nikdo neuvažoval, protože se moc neoplatily.