Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak uchovat jablečný kvas.

Zdravím,
mám letní a podzimní jablka. Letní budu dávat do beček již nyní a podzimní až tak v říjnu. Do palírny bych chtěl jet zároveň. Otázka zní:
Jak uchovat hotový dokvašený kvas s letních jablek do podzimu, aby se neskazil. Pokud je to vůbec možné. Možnost zamrazení nemám.
Díky

No je to otázka... Kvas na kořalku se v podstatě neliší, od kvašení vína. Víno po dokvašení se za vhodných podmínek také nezkazí a může dozrávat.
Ale rozdíl přece je. Víno se zpravidla po dokvašení stáčí, to u kvasu asi nejde.
Kvašení ovoce na destilaci probíhá zpravidla "divokými" kvasinkami a tak kvas také obsahuje množství octových i jiných kvasinek. Naštěstí lihové kvasinky většinou převáží (což při smůle nemusí být) a kvas vykvasí v pořádku. Ale většinou se musí včas odhadnout, kdy je čas a včas kvas vypálit.
Pokud se tak neudělá, kvasinky přestanou fungovat, vlivem snížení cukru a zvýšení alkoholu.
Tím se přestane vyvíjet kys. uhličitý, který povrch kvasu chrání. Cizorodé kvasinky, hlavně octové sice byly kvašením potlačeny ale přesto přežívají, nebo se tam dostanou ze vzduchu při odkrytí sudu. Tím, že se již nevytváří dostatek CO2, může tam proniknout vzduch a octové kvasinky potřebují kyslík. Tak se octové kvasinky na povrchu uchytí a rozkvasí. Vznikne tzv. octový koláč na povrchu. A pokud se do sudu dostává alespoň trochu vzduchu je zle. Během krátké doby octové kvasinky "sežerou" zbytek cukru a také již vytvořený líh. Z kvasu vznikne ovocný ocet.
Tak bych skladování asi neriskoval.
Ale pokud ano, možná by bylo ku prospěchu tam přidat prostředek, který se někdy používá k desinfekci vína. No jak se to jmenuje?... Pyrosiřičitan? A v každém případě dud dokonale uzavřít aby se tam nedostal vzduch, který octové kvasinky potřebují.
Jablečný kvas je ke zoctovatění velmi náchylný, protože jablka obsahují relativně málo cukru, proto kvas, pokud není uměle doslazen, má poměrně malou lihovost, což zoctovatění nahrává.
Mně se taková nehoda stala dvakrát, proto už jablka nedělám. :puff::beer:
---- Jen tak pro zajímavost: Kdo ví, co jsou vlastně kvasinky?
-----Jsou to viry, bakterie, plísně, prvoci, lišejníky, houby, řasy, nebo něco jiného?? :?: