Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem signalizace odběru proudu

Zdravím,
potřeboval bych vymyslet nějakou (ideálně světelnou) signalizaci v rozvaděči. Jde mi o odběr z jednoho konkrétního jističe (čerpadlo na vodu v nádrži na dešťovou vodu). Je stále pod proudem a už několikrát se mi stalo, že v čerpadlu nedovřela zpětná klapka a pořád spínalo i když nebyl odběr vody. Čerpadlo už mám opravené, ale abych měl jistotu (a předešel nechtěnému odběru), potřeboval bych nějakou kontrolku, co se rozsvítí na rozvaděči když se čerpadlo spustí.

Děkuji

Asi nejlépe použít přednostní (proudové, též hlídací) relé. Existují typy které mají signalizaci sepnutí ledkou, nebo se k němu dá připojit přes spínací kontakt nezávislá kontrolka. Bohužel stojí něco kolem 800 Kč.

Asi viz nadpis - kontrolu, že do čerpadla jde proud.

Pokud tam nejde, tak čerpadlo nic nedělá (bez ohledu na napětí).
Pokud tam jde, tak se čerpadlo snaží něco dělat (třeba čerpat) a i kdyby se mu ta samotná činnost nedařila, tak signál, že furt něco zkouší (ve spojení s poznatkem, že to nevypadá na úspěch) znamená, že je potřeba zasáhnout. Stejně jako když to zkouší příliš často. (A hodnotě napětí opět až tak nezáleží.)

Tu prodlužku mívali v lidlu za pár stovek, to je dobrý nápad.
Jinak bych to řešil nějakým snímačem proudu a nemusel by to zrovna být LA25 https://www.lem.com/en/la-25np (cena u Farnella 625 korun bez DPH)
Zkouším hledat prouduvý transformátorek, co měli v GME a nacházím rovnou celý modul https://www.gme.cz/modul-nadproudove-ochrany-5a levnější než ten transformátor https://www.gme.cz/ac-1010
Je otázkou, jestli je ten modul jen komparátor (což by bylo ideální, stačilo by dát ledku na výstup) nebo jestli to je klopný obvod (muselo by se přidat periodické nulování), nemaji tam k tomu ani zbla dokumentace.
Moduly tohoto typu https://www.gme.cz/5a-proudovy-senzor-analogovy-vystup bych se bál vřadit do cesty silového proudu bez dozoru, ale ten transformátorek je podle mě ideální. Jinak ty čínské "lemy" fungují dobře, kdysi jsme to s kolegou zkoušeli a má to skoro stejně rychlou odezvu jako ten švýcarský LEM (na tento účel to nehraje roli).
Conrad patříval ke drahým odjakživa.

Možnost použití takových různých modulů je kupa. Ale existují i možné laické pokusné způsoby.
Napadá mě třeba. Pokud stačí indikace malou LED, tak je pro ni potřeba (červená) cca 1.5V a velmi malý proud. To by se dalo realizovat třeba tak. U jističe z vodiče jako k němu vede asi by stačilo průřez 1,5mm2 navinout i bez jádra cívečku o pár závitech třeba 10. Na tu cívku pak navíjet nějaký slabý drát zkusmo, až se na tom získá potřebné napětí (při proudu čerpadla). Vznikne jednoduchý transformátorek. Na to připojit LED s antiparalelní diodou bez usměrňovače. Předřadný odpor by myslím nebyl ani potřeba. Najít zkusmo počet závitů, aby LED svítila při spotřebě čerpadla.
Při rozběhu čerpadla sice dojde k většímu proudu i indukovanému napětí, ale vzduchový transformátorek bude natolik měkký, že k přetížení LED nedojde.
--- Je to jen nápad, v praxi neověřeno. Ale vyzkoušeno v jiném podobném případě. :puff::beer:
----Pozor, pracujeme se síťovm napětím!

Docela bych se o tu LEDku obával - ony to jsou mrchy nelineární a až do určité míry napětí takřka nevedou. Pak začnou vést (a svítit), ale je to proudový spotřebič, nikoli napěťový. Takže pokud tomu jen nepatrně zvedneš napětí, proud ti vystřelí strmě nahoru. 20mA je typický proud pro normální provoz. 100mA ti to vydrží možná pár milisekund, než to odpálíš.
Přitom rozdíl napětí je tak z 1.5V na 2.2V. Dost bych se obával, že záběrový proud motoru čerpadla, který je několikanásobný proti běžnému proudu při provozu ti tam zdvojnásobení napětí dokáže vnutit a tím to odpálit celé.
A to nemluvím o tom, že by se čerpadlo kouslo a řipojený motor zastavil - pak ten odběr je úplně mimo příčetné hodnoty.

Tady například je v otazce vlevo proudový zdroj ze dvou tranzistorů a dvou odporů, který krmí LED stálým proudem bez ohledu na připojené napětí https://electronics.stackexchange.com/questions/312136/bipolar-constant-current-source-circuit Já bych tam dal něco takovéhoto a měl vystaráno - LED nikdy nedostane víc proudu, než má nastaveno. (V jednom projektu jsem to použil, a%t už bylo na vstupu 5V, nebo 12V, tak ta LED svítila stejně = dostávala stejný proud.)

Máš pravdu, ale jen v případě, že by proudový zdroj byl dostatečně tvrdý.
Proto jsem psal, že transformátorek touto metodou bude natolik měkký, že bude fungovat jako rozptylové trafo, tím omezovat dosažitelný proud. Vzduchové "jádro" se velmi rychle přesytí a tím nedá větší proud.
Nicméně taky by šlo, použít třeba zelenou LED případně s malým př. odporem a celé přemostit 5 V
zenerovou diodou,která by případné přepětí omezila. Sekundárních závitů by bylo trochu víc, pro vyšší napětí.
Ale myslím, že i v původní verzi by byl spíš problém, jestli by takové trafo vůbec potřebný proud pro LED dalo.