Jak správně používat pevný podpalovač při zatápění v kotli s uhelnými briketami?
Doposavad k vytápění a ohřevu TUV používám 11 let TČ, když nám tu elektřinu zdražily tak od listopadu 2021 jsme přešli na topení kotlem viz níže. Nyní v letním období chci z úsporných důvodu denně topit hnědouhelnými briketami v kotli OPOP EKO 24 pro TUV. Pro zatápění jsem na zkoušku koupil v PENNY MARKETU podpalovač. Nemám s tím žádne zkušenosti, domnívám se že k zátopu bude třeba menšího množství dřeva. Nevím však jak správně si s podpalovačem počínat Zda mám dát na rošt několik uhelných briket, na ně dvě dřevěné brikety či polínka a nato dřevěné třísky, poté na vše hodit zapálenou kostku podpalovače. Uvítám každou zkušenost při zatápění s podpalovačem.
Nemám zkušenost s kotlem, jen s kamny. Aby hořely brikety, musíš dosáhnout jejich zápalné teploty. Bude to chtít asi tohle: na rošt dva kousky podpalovače, na to třísky (úzký naštípaný kousky z polínek), na to naštípaný hodně slabý polínka, na to o něco větší polínka. Hlavní je dostatečný přísun vzduchu a dobrý tah do komína.
Ale to je popis zatopení v kamnech; třeba je to u kotlů jinak.
Mně jde o to jak zapálit ty podpalovače? Z podroštu u toho mého kotle sotva, musí být jiný postup zatápění, asi zhora? Vycházíte asi ze své úvahy, mně zajímá praktická zkušenost včetně detailu zapálení podpalovače i jeho umístění v násypce kotle
Když to nejde spodem, musíš horem.
Kousek podpalovače napíchnout na zahnutý drát zapálit a strčit shora kam třeba.
Takhle zapaloval tchán nafťáky kdysi dávno.
Jak píše nade mnou, třísky a tenká polínka řádně rozhořet a pak postupně přidat kousky briket a do pořádně žhavého dát celou. Bude to chtít setrvat poblíž kotle trochu déle.
Nevím jak to dělají jiní, ale já to dělám následovně. Odloupnu kus PePa, zapálím zapalovačem a rukou (mám na ní koženou pracovní rukavici) položím zapálený podpalovač na rošt shora. Na to položím pět polínek 2x2x25 cm a na to půl kbelíku briket. Nechám otevřená spodní dvířka otevřená a jdu od toho tak na 3/4 hodiny. Po tom přijdu dosypu zbytek briket a přivřu spodní dvířka dle toho jaké je počasí a zima (ale tak abych kotel nedusil).
Slyšel jsem (neviděl), že někdo používá výkonnou horkovzdušnou pistoli a zatápí napřímo horkých vzduchem. Ale prý to trvá tak pět minut.
Tímhle roztapim grill. Za 5 minut hoří všechno uhlí zcela rovnoměrně, foukání stačí ani ne 3 minuty. Kamenný uhlí jsem nezkoušel, ale dal bych tomu šanci.
Když jsem měl kotel na uhlí (a jak zavřou plyn naštěstí jsem ho nevyhodil), nacpal jsem na rošt PePo, na to kusy dříví a brikety. PePo jsem dole zapálil novinama stočenýma do ruličky.
Děkuji všem za příspěvky.
Podpalovač na rošt, připravené třísky. Podpalovač zapálit, klást přes hořící podpalovač ty třísky a nechat je rozhořet. poté položit briketu a až ta chytne, naložit další. Dobře se zapaluje i s pomocí novin stlačených do huče a položených do plamene podpalovače ještě před třískami. Nešikovnému (třeba manželce) doporučuji rukavici (nehořlavou!).
Ještě mě napadlo. Existuje i tekutý podpalovač (osobně nepoužívám) tak co tak polít trochou první spodní briketu, nebo pár třísek pod ní a pak stočenými novinami zapálit?
Co to je huč-e?
Moje babička měla ještě lepší vychytávku. Měla kovou pixlu v ní petrolej a v tom stála polínka a třísky na zápal. Je ale pravda, že v té době stál petrolej 2,-Kčs za litr a Pe-Po se nevyrábělo.
PePo domácí výroby, proč ne.