Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jak správně používat pevný podpalovač při zatápění v kotli s uhelnými briketami?

Doposavad k vytápění a ohřevu TUV používám 11 let TČ, když nám tu elektřinu zdražily tak od listopadu 2021 jsme přešli na topení kotlem viz níže. Nyní v letním období chci z úsporných důvodu denně topit hnědouhelnými briketami v kotli OPOP EKO 24 pro TUV. Pro zatápění jsem na zkoušku koupil v PENNY MARKETU podpalovač. Nemám s tím žádne zkušenosti, domnívám se že k zátopu bude třeba menšího množství dřeva. Nevím však jak správně si s podpalovačem počínat Zda mám dát na rošt několik uhelných briket, na ně dvě dřevěné brikety či polínka a nato dřevěné třísky, poté na vše hodit zapálenou kostku podpalovače. Uvítám každou zkušenost při zatápění s podpalovačem.

Nemám zkušenost s kotlem, jen s kamny. Aby hořely brikety, musíš dosáhnout jejich zápalné teploty. Bude to chtít asi tohle: na rošt dva kousky podpalovače, na to třísky (úzký naštípaný kousky z polínek), na to naštípaný hodně slabý polínka, na to o něco větší polínka. Hlavní je dostatečný přísun vzduchu a dobrý tah do komína.

Ale to je popis zatopení v kamnech; třeba je to u kotlů jinak.

Když to nejde spodem, musíš horem.
Kousek podpalovače napíchnout na zahnutý drát zapálit a strčit shora kam třeba.
Takhle zapaloval tchán nafťáky kdysi dávno.
Jak píše nade mnou, třísky a tenká polínka řádně rozhořet a pak postupně přidat kousky briket a do pořádně žhavého dát celou. Bude to chtít setrvat poblíž kotle trochu déle.

Nevím jak to dělají jiní, ale já to dělám následovně. Odloupnu kus PePa, zapálím zapalovačem a rukou (mám na ní koženou pracovní rukavici) položím zapálený podpalovač na rošt shora. Na to položím pět polínek 2x2x25 cm a na to půl kbelíku briket. Nechám otevřená spodní dvířka otevřená a jdu od toho tak na 3/4 hodiny. Po tom přijdu dosypu zbytek briket a přivřu spodní dvířka dle toho jaké je počasí a zima (ale tak abych kotel nedusil).

Podpalovač na rošt, připravené třísky. Podpalovač zapálit, klást přes hořící podpalovač ty třísky a nechat je rozhořet. poté položit briketu a až ta chytne, naložit další. Dobře se zapaluje i s pomocí novin stlačených do huče a položených do plamene podpalovače ještě před třískami. Nešikovnému (třeba manželce) doporučuji rukavici (nehořlavou!).
Ještě mě napadlo. Existuje i tekutý podpalovač (osobně nepoužívám) tak co tak polít trochou první spodní briketu, nebo pár třísek pod ní a pak stočenými novinami zapálit?