Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem lednice Samsung RL38WBMS dvakrát pípne a vypne se

Zmíněná lednice po zapnutí udělá dvojpip (vysoké a nízké pípnutí) , rozsvítí displej pro test, pak na něm rozsvítí dvě pomlčky, rozběhne kompresor a po pár sekundách znovu dvojpip a vypne se. Nějakou dobu je mrtvá (ani světlo se po otevření dveří nerozsviti) a pak se to celé znovu opakuje. Do té doby normálně chladila. Netuší někdo, kde je zakopaný pes (základní deska, senzor, chladivo) ? Pokud není zrovna mrtvá, dá se přejít do testu FF FD. Žádný kód chyby nezobrazuje.

Změna předmětu, původně: Samsung RL38WBMS (host)

Né podle jedné lednice, ale měli jsme mražák od Gorenje koupený v Německu někdy před 30ti lety. Jen se na něm podělal termostat, a to byl duvod proč šel pryč aby ne po 30ti letech.
Lépe řečeno furt jel naplno.

Sorry ano byl to rok 1991. A to už je 30 let!

Stručně řečeno od roku 1991 sme měli jen 2 ledničky, mám (sem zdědil) už xxx let starou ledničku s mržákem kupovanou u nás za cca 12ti kč a jede furt jak Švýcarské hodinky.

Tenkrát se ještě nepoužívaly kurvítka. Ptal jsem se rodičů a jim elektrospotřebiče vytdržely desítky let. Dnes to sotva přežije 2letou záruku. Poměr cen a mezd neuvažuji. Zato je nutné uvažovat nad energetickou náročností, vhodností umístění a skutečou spotřebou.

Osobně sy myslím,že se kompresor nerozeběhne,jen chvíli bručí a tepelná ochrana přeruší obvod.Po nějaké době vychladnutí se to opakuje.Bude pryč pomocná fáze,relátko vzadu na motoru,které na moment připojí druhé rozběhové vinutí.Běžná závada,přesně tyto příznaky,řešil jsem několikráte.:-)

Sice neznám dnešní elektronicky řízené lednice, ale motor asi bude stále stejný.
U motoru je přívodní svorkovnice v krytu. Relátko může být v tom krytu svorkovnice, nebo někde vedle. Taky tam bude tepelná ochrana. pozná se to třeba tak, že tepelka má jen dva vývody a
relátko tři.
Může se stát, že se náhodně svaří kontakty relátka. Tím relé nevypne. V tom případě dojde k tomu, že se motor rozběhne, i zvuk nemusí být příliš odlišný, snad jen trochu víc vrčí.
Lednice chvíli běží, ale bere moc velký proud a tak vypne tepelná ochrana.
Potom trvá různě dlouhou dobu, několik minut, než vychladne a znovu motor spustí.
Pak se to opakuje. Relátko jde většinou opravit, je potřeba kontakty od sebe odtrhnout. Pokud se k nim dá dostat, tak je pilníčkem očistit. Pokud se nepodaří, dá se relé sehnat, většinou se u různých ledniček moc neliší a jde použít i od jiné. Jen je nutno správně zapojit. Přes cívku jde hlavní proud motoru a kontakty spínají třetí vývod motoru kde je pomocná fáze.
Pokud je ale relé v pořádku, asi bude vada v motoru. Ale nejčastější je ta porucha relé.
Pokud by došlo k odpojení relé, případně výměnu za jiné, je potřeba si přesně zakreslit zapojení. Záměna vývodů by spolehlivě vedla ke spálení motoru. Podobné nebo stejné relé by šlo sehnat i ve sběrném dvoře ze staré lednice. Pak je nutno správnou funkci ověřit. ale pokud to normálně běhá, je to v pořádku.