Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Lepení rozdílných kovů

Zdravím.
Potřebuji slepit dva různé materiály. V otvoru v duralovém profilu potřebuji přilepit vrut (takové ty žluté křížové vruty do dřeva)
a také ocelový kolík. Pevnost slepení nemusí být nějak zvlášť pevná, ale přece jen musí něco udržet.
Zkoušel jsem vteřinové lepidlo, ale neúspěšně.
Nevíte, jaké lepidlo (tmel) by byl vhodný?
Dík.

Ještě bych dodal, že plocha slepených materiálů je velmi malá! Na ničem jiném mi nezáleží.
Klidně ať to tuhne déle a jelikož se jedná o dva spoje, tak mne nezajímá ani cena.

Nějak si neumím představit, jak přesně lepený předmět vypadá ani k jakému je účelu ani jak bude namáhaný? Ale vážně neexistuje žádné jiné řešení, jak to konstrukčně vyřešit? Protože lepit hlavičku pozinkovaného vrutu na dural mi připadá skoro jako mission impossible.

V tom duralovém profilu je otvor a v něm chci přichytit něco špičatého. Na to špičaté se pak nasadí dřevěný špalík
a na pasové pile se ořízne ten špalík do kruhu.
Stejné to bude s tím ocelovým kolíkem, který bude mít průměr 5 mm.
Nějak mi to nemyslí vymyslet nějaké jiné řešení. Uvítám každou radu. S tím vrutem a ocelovým kolíkem mi to přišlo
na výrobu nejjednodušší.

Jelikož moc s těm obrátkami neumím, tak nevím, jak tu vložit obrázek..

Pro kovy je to poměrně jednoduché. Jestli je malá mezera mezi díly a budou namáhané jen na smyk, pak je jasná volba epoxid. Protože zřejmě vnitřek té díry v profilu nebude eloxovaný, nemá smysl lovit mezi průmyslovými speciály na eloxovaný hliník a stačí použít jakýkoliv epoxid z Bauhausu. Pokud je to trochu problematičnější (velká mezera, opravdu tenká stěna), použil bych "tekutý kov", což je v podstatě také epoxid, ale vysoce plněný kovovým prachem a tím to omatlal a udělal tam takovou bakuli (přesněji řečeno, já neomatlávám, ale něco bych tam dal, třeba kousek plastové trubičky, například svinutý z fólie a do ní to nalil, samozřejmě na té druhé straně profilu, čili prakticky asi zevnitř). Něco podobného existuje i v polyuretanovém provedení, což je možná ještě lepší než epoxid, ale nevím, jestli to bude běžně ke koupi.

Ono dost záleží na tom, jestli něco může trčet do vnitřku toho Cprofilu, nebo jestli to může mít bambuli na jeho vnějšku, zda se to bude po něčem posouvat a podobně.
Takhle těžko vymýšlet když se neví co to bude. Třeba je jiný způsob realizace toho nápadu.

Právě, že do vnitřku profilu nic trčet nemůže. Tam se bude pohybovat šestihranná hlava šroubu.
Zkusím tam vyřezat závit, i když stěna je jenom 1,5 mm silná, a ještě to pojistím epoxidem.
Tak uvidíme. Hned zítra se do toho pustím. Já se z železem moc nekamarádím, tak proto ty dotazy.
Raději dřevo :-)
Dík všem za rady.

Pokud je síla té duralové stěny profilu 1,5 mm a na jedné straně se má pohybovat hlava šroubu a na druhé má být ten dřevěný špalík, tak co do toho otvoru, ze strany hlavy pohybujícího se šroubu, udělat zahloubení a použít k přitažení toho špalíku vhodný vrut se zapuštěnou hlavou a tím ten špalík přímo přišroubovat? No a plochu špalíku a plochu duralu ještě případně spojit slepením nějakým epoxidem. No a ten ocelový kolík opět navrtat a říznout do něj závit pro šroubek M3 a přichytit jej obdobně šroubkem M3 se zapuštěnou hlavou. Pokud jsem tedy dobře pochopil záměr.;-)

Na kovy jedině epoxid, prodávají s různou pevností a různou dobou tuhnutí, vyber dle potřeb. Slepení epoxidem je nejlepší. Malá plocha může být problém, co na ocelový kolík udělat bubáka z epoxidu? Také polyesterové lepidlo je super.

Použil jsem epoxid a drží fest. Alespoň zatím. Ale vypadá to nadějně. Nejsou tam nějaké velké tlaky, tak že s opatrností to bude stačit. Bude se s tím pracovat příležitostně, tak asi to bude stačit. Na nějakou sériovou výrobu by to bylo asi nevhodné. Tak že uvidíme. Každopádně všem děkuji za podnětné návrhy, zvláště o tom epoxidu.