Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Praskla stoupacka (odpadni trubka)

Zdravím,
Prosím, o radu, v bytě při rozebírani jádra došlo k ulomeni odpadni trubky, která vedla z vany do hlavní stoupacky. Ulomene místo je zrovna v koleni kde se odpad krizi s odtoku z wc (viz priloha).
Má otázka, jak tento kus vyměnit v panelakocych stoupackach? Ani netuším, jak je rozebrat. Trubky vedou dal nahoru pod strechu a nevím, jak by se dalo tady to koleno vytáhnout... má někdo s tímto zkušenosti nebo radu?

Děkuji za případnou odpověď

Si myslím, že radilové :-? co ti radí jsou ..... Je to neodborné, neprofesionální a rizikové. Ne prostě nee.

Uřízni trubku nad kolenem. Prasklý kus vyměň za nový. Kup si PVC přesuvku a tak to oprav. Ještě spoj můžeš pojistit nějakým sedlem. V prodejně ti poradí.

Takto bych to dělal já. Nejsem instalatér, počkej jestli nějaký neporadí.

Samozřejmě že jak to popisuješ by to bylo lepší. Bohužel těsně pod napojením je nějaká "podlaha", snad beton, dále je to v paneláku a nikdo dosud neřekl kolik je pater nad tímto a novodur starý několik desítek let rád praská kde se mu to hodí. Několikrát jsem pracoval na stoupačkách u více podlažních objektů a i když jsem všem vysvětlil, že budu provádět opravu, vypnul vodu a všechny požádal ať nesplachují, vždy se našel někdo kdo spláchnul.:-)

Ano, neuvedl jsem o které patro se jedná. Nastesti jsme v posledním, osmém, patře. Ale i tak stoupacky vedou dále nahoru na střechu.

Asi nejlepší řešení by bylo to vyměnit úplně za nové koleno, ale jak bylo uvedeno, měl bych obavy, že by mohla prasknout ta spodní část- zalita v betonu. Po těch ct,řízení letech bude ten novodur už přece jen náchylnější...

@nerady @George63
Zdravím, děkuji za odpovědi. Asi by bylo opravdu nejlepší to vyměnit za nové a budu mít klid na duši.
Ještě jeden dotaz. I když jsem v posledním patře, tak nahoře u stropu je to také zalité betonem. Takže to uniknout u toho betonu a odtamtud dávat nove potrubi? A zkracovat to tak aby to do sebe šlo napasovat?

Jo, můžeš potrubí uříznout kus pod stropem a normálně napojit nové. Jelikož je ale stejně nahoře a dole potrubí napevno (zalité betonem), budeš muset použít přesuvku, jinak to do sebe zasunout nepůjde. Přesuvku bych dal na nějaké přístupné místo, kvůli snadné montáži a případné demontáži. A asi bych tam vrazil i čistící mezikus, i když to je jenom odvětrání, nikdy nevíš, kde a čím se to může ucpat....

Jak píše host, bez přesuvky to nepůjde. Ale s ní to nebude problém, místa by mělo být dost. A ten čistící kus rovněž nebude na škodu, kdykoliv je z něj možné "protáhnout" tu svislou část odpadního potrubí směrem dolů v případě ucpání kdekoliv v tom hlavním potrubí. Těsnění přesuvky něčím natři, aby šla lehčeji posunout. I když možná někdo bude mít námitky, tak lehce natřít vazelinou hodně pomůže a té gumě by to vadit nemělo. Ta je tukům odolná.
Jo a jak píše taky host, uříznout kus pod stropem, aby bylo možné nasunout novou část potrubí od spodu.

To natření těsnění jsem zapomněl připomenout. Stačí třeba obyčejná Indulona, než nějaká chemická maziva.... Většinou se těsnění vyndá (kvůli snadné manipulaci), potrubí se naměří, nařeže, sesadí, pak zase rozebere a teprve nakonec se osadí těsnění a provede finální montáž.