Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zapijenie zo 4 na 5 kolík

Dobrý deň
Už to tu určite bolo riešené ale nevidel som nejakú odpoveď
Mám starší dom je tam prevedený kábel (hnedý, čierny, sivý, modrý) robil som elektroinštalácie prístrešku a tam som ťahal 5 žilový kábel otázka znie ako mám v rozvádzače prepojiť keďže idem zapájať nový istič a N a PE sa spájať nemôže, ďakujem

Pro rozdělení existují určitá omezení. Tady by to neměl být problém, prostě se z "rozvaděče" ten PEN vyvede jako rozdělený. V normě bývalo, že místo rozdělení se musí přizemnit, ale nevím, jak se tohle realizuje třeba v pátém patře paneláku. To bylo asi spíš mířeno na to, když do HDS (Hlavní Domovní Skříňky) vede z "elektrárny" čtyřvodič a v objektu se dělá pětivodičový rozvod, ale tam se hlavní pospojování objektu (včetně základového zemniče) připojuje tak jako tak.
Od tohoto místa ho pak už nelze spojit. Rozdělit ho ale v pevné instalaci lze. Prostě udělat ze 4 vodičů (pokud ten zelený nebo žlutozelený je PEN) pětikolíkovou zásuvku na zdi neni problém. Udělat to samé na pohyblivém přívodu nelze (nenajdete zásuvku, kde by byl PEN, v zásuvce je to vždy PE, i když to může (ale nemusí) být ten samý vodič).