Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem revizní dvířka do jádra

Zdravím,
plánuji si postupně rekonstrukci jádra v panelákovém bytě a nyní přemýšlím nad revizními dvířky. Byl jsem v různých obchodech (hornbach, Obi, Castorama), ale všude mají takové obyčejné, nevzhledné plastové a plechové dvířka. Z družstva mám podmínku, že má být velikost dvířek min. 800x600mm, což za takový rozměr chcou šílenou částku v obchodech...
Můžete mi někdo popsat co jste dávali a montovali? Případně jestli někdo vyráběl vlastní dvířka?

Druhá otázka je na koupelnový nábytek. Máte koupelnový nábytek čistě z masivu nebo z dřevostřísky? Obávám se vlhkosti a nabobtnání dřevotřísky díky zvýšené vlhkosti

Díky za případnou odpověď

Předmět Autor Datum
Co ten otvor překrýt krycí deskou která bude držet pomocí magnetů? To přeci nutně nemusí být dvířka…
ST 12.06.2022 00:42
ST
Lamino je běžný materiál na koupelnový nábytek. Ale musí mít dobře olepené hrany.
Prasak 12.06.2022 10:41
Prasak
V paneláku jsem nikdy nebydlel, jenom vím, že dvířka byla na WC za zády a byly tam odtud přístupné s…
nerady 12.06.2022 08:03
nerady
nevím zda by neměla být nehořlavá či dokonce protipožární či kouřotěsná Jak to má být teď to nevím,…
ml1 13.06.2022 12:55
ml1
Ještě jiná možnost kdy jsou panty schované: https://www.reviznidvirka.com/documents/technicky-list.p…
nerady 12.06.2022 08:37
nerady
Na tady tuto firmu jsem se díval. Něco podobného jsem uvažoval, že bych vyrobil. Jen nemohu najít po…
Omegus 12.06.2022 18:34
Omegus
Synovi jsem, na rohovou vanu, obezděnou a obloženou mozaikovým obkladem, zhotovil jako "revizní dvíř…
George63 12.06.2022 21:28
George63
Skus pozriet na internete na inspiraciu search Alebo vyhladat "stupackove plastove rolety", mozno aj…
truhlik 13.06.2022 12:00
truhlik
Já bych udelal normálně velké dvířka. Přeci jen se občas mění stupačky, trubky, vodoměry a podobně.…
MM_tank 14.06.2022 15:46
MM_tank
Souhlasím. Nicméně lidé jsou už dokonale zblblí. Dnes se uvažuje krátkočasovým stylem "sadrokarton…
ST 14.06.2022 17:35
ST
Děkuji všem za odpověďi. Ano, také bych dal dvířka, která jsou předepsaná (600x800) i když jsou nevz…
Omegus 15.06.2022 11:56
Omegus
Nebydlím v paneláku, takže jsem toto řešit nemusel. Toto řešení, pokud si to dokážeš vyrobit, je urč…
George63 15.06.2022 17:04
George63
@George63 @ST D9ky, to je dobrý nápad, zavěsit záda přímo na police. Bylo by to při dostupnosti jád…
Omegus 20.06.2022 20:10
Omegus
Jak jsem psal, v paneláku nebydlím a tyto zkušenosti vlastní nemám. Ovšem švagrová si občas rovněž s…
George63 20.06.2022 20:53
George63
První co mne napadlo - A co bezpečnost? Druhé co mne napadlo - Utěsním to na své hranici, tedy na úr… poslední
ST 20.06.2022 21:56
ST
Pokud bude skříňka prakticky využitelná, tak bych neváhal. Je otázkou - na co ji umístit nebo jak ji…
ST 16.06.2022 17:11
ST

Co ten otvor překrýt krycí deskou která bude držet pomocí magnetů? To přeci nutně nemusí být dvířka s panty.

Ohledně nábytku - v koupelně se vysráží vlhkost, takže vše bude trpět. Například při sprchování se. Čím teplejší voda, tím více odpařené vlhkosti. Pokud se tam bude sušit prádlo na šňůrách, tak to také bude značný zdroj vlhkosti. Tomu bych podřídil veškeré materiály. Přesto bych se laminované dřevotřísce nutně nevyhýbal. Lamino je nenasákavé. Vlhkost se z něj odpaří. Snad jsem trochu pomohl.

V paneláku jsem nikdy nebydlel, jenom vím, že dvířka byla na WC za zády a byly tam odtud přístupné stoupačky a vodoměr. Také nevím zda by neměla být nehořlavá či dokonce protipožární či kouřotěsná. Proto bych si nejdříve zjistil jak to má být. Ošklivá dvířka můžeš zakrýt tapetou, obrazem, velkoformátovou dlaždicí či něčím jiným. Kouknul jsem po internetu a problémem asi bude tvůj požadavek na rozměr 60x80 cm. Dvířka v rozměru 60x60 cm nejsou problém.

nevím zda by neměla být nehořlavá či dokonce protipožární či kouřotěsná

Jak to má být teď to nevím, ale my máme dřevěná. Takže minimálně v době stavby takové omezení nebylo, nebo se na něj nehledělo. Někteří lidé mají stoupačku mezi patry zazděnou (pamatuju si, když se těsně po revoluci dělala rekonstrukce, že někteří s tím měli značné problémy, protože použili nějaký tvrdý cement beton či co, nerozumím tomu), to by na požár mělo fungovat.
Pokud ten rozměr vychází z nějakých předpisů a ne fantazie, tak by mělo být dostupné nepřeberné množství typů. Jen jestli to nebude jako se vším do paneláku. Bydlím v paneláku, jakých je jenom v našem městě nepočítaně, ale cokoliv potřebujeme, je podle obchodů naprosto ojedinělé. Záchodová mísa, umyvadlo, vodní baterie, sifon... a to jenom z koupelny. Nedávno jsem kupoval vložku do zámku, samozřejmě zcela jedinečný rozměr, který se nedělá, jedině značka xy za desetinásobnou cenu (to jsem radši nechal ten centimetr koukat, byť dalo práci prodavače přesvědčit, že zevnitř to opravdu nikdo páčit nebude a zvenku že bude koukat těch necelých 5 milimetrů, jak je doporučeno). Mám pocit, že si prodavači a možná i výrobci tímto chtějí zvedat důležitost v očích zákazníků, ale tvrdit, že je jedinečné něco, co musí být po republice v desítkách, ne-li stovkách, exemplářů mi fakt připadá divné.

Synovi jsem, na rohovou vanu, obezděnou a obloženou mozaikovým obkladem, zhotovil jako "revizní dvířka" odnímatelný kryt (ne dvířka), z cetris desky síly 1 cm v rozměru cca 40/40 cm, na kterou jsem tmelem rovněž nalepil shodný obklad a tento kryt uchytil pomocí suchých zipů v rozích na úchyty rovněž z této cetris, zapuštěných a vetmelených do obezdění vany. Pokud je potřeba, nožem odloupnu kryt ze zipů.
Co se týká nábytku. Klasickou dřevotřísku nepoužívat. Ale pokud se provede koupelnový nábytek z lamina (předpokládám že toto bylo myšleno) a hrany se zalaminují kvalitní ohraňovací páskou a případně i na tmel, tak nehrozí jeho bobtnání. Případně neviditelné hrany dobře napustit syntetickým lakem. Jinak masiv je masiv, ale rovněž s kvalitní povrchovou úpravou vhodnými laky. Z něj jsem třeba zhotovil desky na sklápěcí sedačku do sprchového koutu (syn paraplegik) ;-)

Děkuji všem za odpověďi.
Ano, také bych dal dvířka, která jsou předepsaná (600x800) i když jsou nevzhledná. Ale člověk nikdy neví, co příjde, nejaká závada nebo větší rekonstrukce stupaček a větší dvířka k otevření jsou lepší než pak případně bouret stěnu, obkladu kvůli malým dvířkům...

No manželka teď ještě navrhla, že by se jí spíše více líbilo než dvířka, tak dát nad závěsné wc poličku se skříňkou (něco jako na přiložené fotce). Pro mě by to bylo asi na výrobu jednodušší než dvířka a zde ve skříňce bych si asi udělal falešná záda, tedy sundávací, v případě že by se muselo jít ke stupačkám, hodinám atd... Co říkáte? Má s tímto někdo zkušenosti?

Nebydlím v paneláku, takže jsem toto řešit nemusel. Toto řešení, pokud si to dokážeš vyrobit, je určitě dobré a praktické. A jako, pro Tvou inspiraci mne napadlo, co tak do té skříňky zhotovit vyjímací police, položené na bočních podpěrách, třeba z lamina a na každé té polici, na zadní stranu kolmo nahoru, udělat (přišroubovat, nebo přilepit) na rozteč mezi nimi (na výšku) zadní kolmou krycí desku (třeba ze 7 mm silných desek na lamino plovoucí podlahy a výška na jejich šířku). Pokud by bylo nutno pak se dostat do prostoru stupaček, vyjmout potřebné police i se zadním krytím. Nevím, zda jsem to popsal srozumitelně, ale snad ano. Takže nedělat nějaká "falešná záda" jako celek, ale jako součást každé police.

@George63 @ST

D9ky, to je dobrý nápad, zavěsit záda přímo na police. Bylo by to při dostupnosti jádra rychlejší...
Pokud bude čas, tak udělám nějaký 3D nákres ve sketchupu.

Ještě se zeptám, z jádra, od sousedů zespodu, jde cítit na wc a v koupelně zápach (jak z wc, tak i jídla, cigaret atd...) čím by se to dalo eliminovat? Mám při rekonstrukci "zacpat" stupačky skelnou vatou? Nebo se dává něco jiného přímo na to určené?

Jak jsem psal, v paneláku nebydlím a tyto zkušenosti vlastní nemám. Ovšem švagrová si občas rovněž stěžovala (ta bydlí v paneláku v 8 poschodí), že se k ní občas rovněž šířil zápach z kouření na WC, z patra bytu pod ní. Nakonec pomohla prý domluva a soused pod ní pak kouřil na balkóně. Ovšem i tam šel zase kouř jí do bytu, pokud měla otevřené okno. Takže to pak řešila tak, že to okno zavřela. Ale naštavná byla furt, zejména pokud bylo v létě teplo a chtěla větrat. No, ono "soužití" v bytových domech má své problémy.:-(
Teoreticky si myslím, že by skelnou vatou nebyla stupačka dostatečně utěsněna. To by spíš bylo možné, pokud by se provedl na tu vrstvu nějaké vaty aspoň slabý "zátěr" třeba sádrou (i slabá vrstva), která by se, v případě potřeby, dala snadno odstranit. To jenom takový opět nápad. :-/ Jestli by to bylo možné z hlediska, že by šachta byla takto uzavřena větrání celkově, to rovněž nedokáži posoudit. Třeba poradí někdo, kdo v paneláku bydlí a podobný problém řešil.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru