Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem "Oprava" plexiskla

Zdravím, chtěl bych se zeptat zda někdo nemá nějaký nápad jak vyplnit tuto ulomenou plochu plexiskla.
Napadlo mě mnoho možností, ale chtěl jsem se ještě poradit s dalšími lidmi.

Jeden z několika nápadů je nějaké lepidlo, které po zaschnutí úplně ztvrdne. (vím, že takové existuje, ale nenašel jsem jej)
Dále mě napadlo vyplnit to pryskyřicí, ale to nevím jak na tom je tuhostně. Nebo například dát tam co největší kus plexiskla a to nějak přichytit.

O vzhled částečně jde, ale i částečně ne, po tom co se plocha nějak vyplní mám v plánu to zbrousit a stříknout sprejem. Nemusí to být nijak dokonalé, protože i zbytek plexiskla má nějaké šrámy.
Přikládám fotky a předem děkuji za Váš čas.

To současné prasklé plexisklo je v něčem vlepené? Co to je za materiál? Je to nějak namáhané? Nejde vyměnit nahradit celý díl a vykašlat se na lepení? Když to budeš stříkat barvou, nemusí to být průhledné a dalo by se to vytisknout na 3D tiskárně...

Jsou to 2 slepené plexiskla k sobě, aby se docílilo větší tloušťky. Materiál netuším. Namáhané je to částečně, je v tom zašroubována tyčka pro podporu váhy. Bohužel je to dělané na zakázku, tedy to nejde vyměnit. 3D tiskárna mi přijde jako poněkud složitá varianta. Myslím si, že tohle namodelovat není nijak jednoduché. Spíš bych měl v plánu to něčím "vylít" co následně zatvrdne.

Těžko to vysvětlím (je to vyfoceno blbě). Nějak to dát dohromady museli. Podle obrázku se mi zdá, že to plexi je nalepené na jakýsi tenčí kroužek, na vybrání, jakési tenčí mezikruží. Takže bych vyrobil dvě poloviny celého toho bazmeku z plexiskla a na to mezikruží nalepit jednu půlku zvrchu a druhou zespod.

Jestli je opravdu naprosto nutné opravovat, tak bych použil tento postup: vyříznout prasklinu nebo alespoň odvrtat její kořen, vložit záplatu, zaformovat a spáry vylít Dentakrylem. Moudra kolem zalévání viz Internet, není to úplně triviální, ale při troše pečlivosti se to dá zvládnout na první dobrou. Ale mnohem lepší by bylo si nechat to plexi udělat nové - například na plexi.cz se pošle obrys v DXF a za týden to přijde poštou vypálené laserem na desetinu přesně. A mají všechny možné tloušťky, nic se nemusí lepit dohromady. Doporučuji zvolit materiál "lité plexi", nikoliv "extrudované".

Ako spominali, Dentakryl. Ovsem pozor, po vytvrdnuti je poriadne tvrdy, tazko obrobitelny rucnymi nastrojmi, ak vobec.
Druha moznost, upravit (vypilovanim vybruswnim . . . .) vylomeny kus na nejaky pravidelny rozumny rozmer (obdlznik) a vlepit odrezany kus prislusnych rozmerov. Plexisklo sa rozpusta dobre v chloroforme, da sa pripravit priamo lepidlo rozpustenim kuskov plexiskla.

Tak to nebude k ničemu.Plexisklo se dříve běžně lepilo chloroformem,jenže každý k němu neměl přístup.Někdy před čtyřiceti lety jsem plexi potřeboval lepit,rozpouští se i v kyselině octové.Roztloukl jsem kousek kladívkem na čistém podkladu,drť dal do skleničky od inkoustu a zalil touto kyselinou,druhý den z drtě byla tekutá hmota.Malinko jsem ještě přidal kyselinu,aby to bylo řidší.Touto hmotou by se dal i zalít větší defekt.Po letech nepoužívání to ve skleničce ztvrdlo v plexisklový válec.Touto metodou se dají vyrábět i různé výtvory se zalitím předmětů do plexi.:-)

Zdravím.
Jen hádám - plexisklo nabarvené na černo by se dle mého názoru dalo nahradit jiným né tak tvrdým materiálem.
Dle poškození je plexi dost namáhané a se svými vlastnostmi se tam nehodí.
Z fotek: každá praskliny by se měla zakončit vyvrtáním malého otvoru, jinak bude pokračovat a praskat dál.

Pokud bys prozradil k čemu je to konkrétně tak by se jistě našlo nějaké jednodušší řešení.