Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Fotorezistor

Ahoj. Mam otazku ze zakladu elektroniky, neco mi neni jasne. Kdyz zapojim fotorezistor pred bazi tranzistoru a pred kolektor zarovku, tak pri svetle klesne odpor fotorezistoru bazi prochazi proud tranzistor se otevre a zarovicka sviti. Ale neni mi jasne, jaktoze je pri tme tranzistor zavreny. Pri tme vzroste odpor fotorezistoru to chapu, ale kdyz bych dal misto fotorezistoru normalni rezistor stejne hodnoty jako ma fotorezistor za tmy, tranzistor bude otevreny. Jak je to mozne? Jak velky odpor je treba aby zavrel tranzistor, aby do baze netekl proud?Diky za reakce

. ale kdyz bych dal misto fotorezistoru normalni rezistor stejne hodnoty jako ma fotorezistor za tmy, tranzistor bude otevreny

Pokud tam není rezistor na zem tak tranzistor bude pootevřený a na rozsvícení žárovky to stačit nebude.
Příklad napájení 10v odpor rezistorů ve tmě 1mohm znamená proud do báze 0.000 01A tranzistor to zesílí třeba 200x q výsledný proud žárovkou je 0.002 A žárovka chce typické 0.2A a víc.

Klidne si tam zkus dát těm 1megaohm odpor. Nebo použij další tranzistor propoj to do Darlington zapojení tím se zesílení vynásobí a bude to svítit asi furt.