Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Slepování potrubí - asi chemická reakce

Mám takový problém při spojování plastového potrubí u bazénu. Včera jsem tady řešil, že mi šroubovaný spoj nedrží tlak. Tak jsem se rozhodl, že ho slepím.
Je to spoj potrubí z šedého plastu (PVC) potrubí na bílý plast (ABS). V návodu k odmašťovači i lepidle na trubky je uvedeno, že je to na tyhle dva materiály vhodné (lepidlo na PVC tlakové potrubí).
Jenomže jsem to slepil, počkal 24 hodin, natlakoval a pak se to rozletělo. Při bližším ohledání jsem si všiml, že bílý plast je úplně rozleptaný. Oba materiály se ve styku změnily na pružné (jako guma).

Napadlo mě, že by to mohl dělat ten těsnící kroužek, který tam už byl jaksi navíc, když se to lepilo. Od něho to rozleptání jakoby stoupalo. Je to možné? Je to nějaká chemická reakce?
Už nevím jak to slepit. Závit je pryč (rozleptaný).

Vyhodil jsem tedy ten těsnící o-kroužek, nožem ořezal měkké části rozleptaných prvků a zbytky závitu a slepil to znovu. Za 24h uvidím, ale když tohle nevyjde tak už nevím co s tím.
Ten bílý skimmer se mi vybourávat nechce.

V příloze obrázek na vysvětlenou. Uvítám všechny tipy. Díky

Předmět Autor Datum
Akrylonitril-butadién-styrén (ABS) je rozpustný v esterech, ketonech, etylén dichloridu nebo acetonu…
czcharlie 18.05.2022 10:04
czcharlie
čistič https://www.chemie-bazen.cz/cistic-griffon-125ml--pro-odmasteni-pvc-spoju/ lepidlo: https://…
Bazénář 18.05.2022 10:45
Bazénář
To je právě strašně divné.
Bazénář 18.05.2022 10:47
Bazénář
Oba ty sajrajty obsahují butanon, ten docela dobře rozpouští ABS. V lepidle je hlavní složkou tetrah…
czcharlie 18.05.2022 14:01
czcharlie
Problém je v tom, že aby spoj, zejména pod vlivem vody a tlaku držel, je potřeba, aby se lepený povr…
Zerozero 18.05.2022 13:58
Zerozero
Byl jsi o fous rychlejší :-)
czcharlie 18.05.2022 14:03
czcharlie
Však ještě nemůžu popadnout dech, jak jsem spěchal.:-D8-)
Zerozero 18.05.2022 15:34
Zerozero
Takže jestli to chápu dobře, stačilo by to třeba místo 24 hodin nechat schnout 3 dny? Ono když toho…
Bazénář 18.05.2022 15:19
Bazénář
Rozpouštědla se mohou odpařovat jen "do vzduchu" - závit je relativně dlouhýa jediné místo kudy se r…
czcharlie 18.05.2022 15:51
czcharlie
To je ten spoj z minulého dotazu který jsi zkoušel tlakem 2 bary? Jak jsi tam vůbec ten přetlak uděl…
umfa 18.05.2022 17:21
umfa
Seshora jsem do toho našrouboval další potrubí s tlakoměrem, do kterého jsem napouštěl vodu. Ono to…
Bazénář 19.05.2022 08:08
Bazénář
Koukám na to a stejně mi to není moc jasné. Ten skimmer má zespoda dvě přípojky, k čemu to? Ta třetí… poslední
umfa 19.05.2022 16:50
umfa

Akrylonitril-butadién-styrén (ABS) je rozpustný v esterech, ketonech, etylén dichloridu nebo acetonu. Dá se předpokládat, že buď odmašťovač nebo lepidlo některé z uvedených chemikálií obsahuje (především aceton nebo toluen). Pokud chceš znát podrobnosti musel bys uvést jaké odmašťovadlo a lepidlo jsi použil.

Oba ty sajrajty obsahují butanon, ten docela dobře rozpouští ABS. V lepidle je hlavní složkou tetrahydrofuran, rovněž účinné rozpouštědlo. Dobře rozpouští ABS a dostatečně (pro lepení) i PVC. Jestli jsi použil silnější vrstvu (větší vůle mezi lepenými předměty) pak je reálné, že se stalo to co se stalo. Nikdy jsem ani jeden z těchto přípravků nepoužil takže nevím jestli je změknutí materiálů trvalé, nebo jestli bylo potřeba ponechat delší dobu k odpaření složek.

Problém je v tom, že aby spoj, zejména pod vlivem vody a tlaku držel, je potřeba, aby se lepený povrch mírně naleptal a lepidlo se tak do něj "zažralo". Pokud ne, například hadice z PVC, tak po vytvrdnutí lepidla, hadice je na lepidle stejně,jako by byla jen nasunutá.
Proto zejména lepidla na PVC (i trubky novodur (tvrdé PVC)), musí mít schopnost trochu povrch naleptat.
Ale hmoty, jako ABS, jsou dobře doslova i rozpustné v různých ředidlech, právě obsažených v lepidlech na PVC. Proto při kontaktu s lepidlem, má hmota snahu se rozpustit.
Proto, při lepení takových materiálů, musí být lepidla co nejmenší množství, aby došlo k vyschnutí dříve, než ředidlo pronikne celou hmotou a dojde k změknutí.
Pokud například je potřeba přilepit trubku na trubku se závitem, tak pokud se lepidlem zaplní závit a pak nasadí trubka, tak lepidla je moc a než by vyschlo, naředí trubku z ABS.
Je potřeba zajistit jiný způsob, aby lepidla bylo minimum. Třeba závit nejprve obrousit aby byla vůle pro lepidla co nejmenší. Nebo vymyslet jiný spoj, než lepení.

Takže jestli to chápu dobře, stačilo by to třeba místo 24 hodin nechat schnout 3 dny?

Ono když toho byla nějaká menší vrstva, tak bylo vidět, že ty vytvrdlo jak na PVC, tak i na tom ABS.

ALe k tomu změknutí do "gumového" stavu došlo hlavně v okolí toho těsnícího O kroužku (možná náhoda). Tak mě napadlo, jestli to s tím nemá nějakou souvislost.
Zkusil jsem kroužek vyhodit a slepit to, tak uvidím, jestli se to rozleptá úplně celé, nebo jestli to chytne...

Rozpouštědla se mohou odpařovat jen "do vzduchu" - závit je relativně dlouhýa jediné místo kudy se rozpouštědla mohou odpařovat je na opačném konci než je o kroužek. Proto okolo kroužku zůstaly materiály měkké. Jestli by stačily tři dny místo jednoho nedokážu říct, těch vlivů je moc. Bez kroužku se alespoň trochu uvolnila cesta rozpouštědlům do ovzduší, jak moc to pomůže je ve hvězdách. V každém případě je potřeba počítat s tím, že rozpouštědla budou odcházet nejrychleji na obou koncích závitu zatímco uprostřed moho zůstat podstatně déle. Vliv bude mít určitě i to do jaké hloubky materiálu rozouštědla proniknou. A v neposlední řadě též to, že lepíš dva materiály se zcela odlišnými vlastnostmi a přestože lepidlo rozpouští oba nemusí to vůbec znamenat, že se tyto dva materiály spojí, spíš naopak. Na utěsnění by se (krom osvědčených postupů) hodilo spíš kontaktní lepidlo.

To je ten spoj z minulého dotazu který jsi zkoušel tlakem 2 bary? Jak jsi tam vůbec ten přetlak udělal, to je přece úplně beztlaková součást? Jinak na součást z ABS nesmí přijít vůbec žádný tlak, to je materiál pod psa, nízká pevnost, navlhavost, creep, ... PVC je úplně jiná liga a to co jsem tam odpovídal se týkalo jen PVC.

Seshora jsem do toho našrouboval další potrubí s tlakoměrem, do kterého jsem napouštěl vodu.

Ono to nemůže být beztlakové, protože z toho skimmeru jde tlakové potrubí, které jde do čerpadla.
U výrobce lepidla jsem včera zjistil, že maximální tlak v tom ABS by měl být 2,5 bar.

Dnes jsem se na ten slepený spoj bez kroužku díval, a zase je to měké jako guma. No počkám ještě den, jestli o trochu více vytvrdne a pak do toho zkusím pustit třeba 1,5 baru.

U toho bazénu je ten tlak během provozu takový rovnoměrný, nicméně když se tam připojí hadice od bazénového vysavače, tak tam vznikne takový tlakový ráz a z toho mám právě obavu. Myslím, že tu původní netěsnost kvůli které to opravuji způsobilo právě tohle.

Koukám na to a stejně mi to není moc jasné. Ten skimmer má zespoda dvě přípojky, k čemu to? Ta třetí z boku je jasná, tam bude plovák pro napouštění, ale já mám ve skimmeru jen jeden vývod zespoda a tam tlak nikdy není, jen nepatrný podtlak daný sáním čerpadla.

Jinak bych s tím lepeným spojem doporučil čekat, třeba několik dní, než to vytvrdne.

EDIT: aha, už chápu, to je přípojka pro vysavač. Já ji mám extra, tak proto to mám jinak.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru