Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem 3 CCD Kamera

Nazdar pánové. Koupil jsem jetou kameru Panasonic hdc-hs9, a má 3ccd (3x520ti). Jeden kamarát mě tvrdí, že to je jen sd kamera, a přitom to je fullHD kamera. Ptám se tedy, jak se počítají body u 3ccd? Já tvrdím, že je to 3x a on že je to dohromady. Jak to tedy je?

Jo a Google na to nemá odpověd.

Nerozumím otázce, 0,560 MPx je 560000 bodů, ale ne 3x, protože každý snímač ze tří CCD je určen pro jinou barvu a výsledný obraz z toho udělá obrazový procesor. Pro full HD rozlišení je potřeba přes 2 miliony pixelů, takže uváděné rozlišení v parametrech jistě nepochází z CCD, ale z nějakého přepočtu vytvořeného obrazovým procesorem.

Technicky by to spíš vysvětlil výrobce kamery, kdyby chtěl, ale asi by se to v principu dalo přirovnat k moderním televizím, které jsou taky schopné přepočitat obraz třeba s SD rozlišením na UHD. Prostě nějakou matematickou metodou a algoritmy které vyhodnotí vlastnosti např. sousedních pixelů se vytvoří nové pixely s jiným rastrem.

No mrdkou bych to nenazýval, je to celkem pěkný stroj, a výsledné full HD taky není špatné. On tenhle systém dopočítání využívá kdejaký foťák, tam je lepší nevědět, co s tím ten procesor dělá. Mě u těch nových kamer chybí akorát ten průhledový hledáček, to se prostě nedá nahradit ničím...

Dále jsem se zajímal o tohle

https://aukro.cz/3ccd-jvc-everio-hd-hard-disk-camcorder-gz-hd3e-7007334445

Teda do té doby, než jsem zjistil, že to má 0.41Mpx na obraz, ještě větší krám než ten muj Panasonic.
Jinak máš pravdu, je to jak debil s displejem filmovat, také mě chybí hledáček. No na to mužeme zapomenout, protože kamera co má ten blbej hledáček stojí od 40ti. V levnější třídě to vymizelo, což mě sere, ale co mám dělat.

Ještě když jsme před cca 10 lety kupovali kameru, tak se i ty s hledáčkem objevovaly, ale za moc nestály (otec tehdy na hledáčku trval, ale nakonec to zkousnul). V té době už skončilo takové to přechodné období, kdy kamery měly oboje a strkalo se do nic 8 cm DVD, ze setrvačnosti to pak mělo i několik kamer s SD. Podle mě to je spíš síla zvyku, jen při málo příležitostech mi ten hledáček opravdu chyběl (hlavně na prudkém slunci je na displeji blbě vidět); otočný a výklopný displej poskytuje daleko lepší flexibilitu.
Nevim, jestli bych takovou věc jako je kamera kupoval ze druhé ruky, vývoj jde kupředu mílovými kroky a elektronika není dělaná na nějakou extra dlouhou životnost. Ale taky jsem čistě pro svoji potřebu koupil SONY PJ-620 za podezřele nízkou cenu. Kamera byla skoro netknutá v původní krabici se vším příslušenstvím. Jak jsem zjistil (teda prodejce mě na to upozornil), ta cena byla protože nefungovalo přednastavené vyvážení bílé, kamera filmovala zeleně. Ale naštěstí to manuální i to uživatelské (kdy kameře ukážete že tohle je bílá a ona se nastaví) funguje. A ty snad jsou opravdu poctivě full-HD, ne nějaký ten švindl (PJ-10 má mít 3M PJ-620 potom 14M takže z toho FHD snad poskládá nějak poctivě, aniž by si musel vymýšlet pixely). Jo a mimochodem ten vestavený projektor je taky dobrá vychytávka.

Dřív, u analogové techniky, se udávalo rozlišení v řádcích (tak se to běžně psalo v technických parametrech). Nebyly to ovšem řádky, ale sloupce, kolik jich na zkušebním obrazci ještě zobrazí jako čáry (určovalo to kmitočtový rozsah analogové části).
U digitální techniky by se zdálo, že to je jednoduché, snímač má prostě daný počet bodů a je to. Když koukám do specifikace - https://www.panasonic.com/au/support/manual-download/imaging/camcorders/hdc-hs9.html - tak tam píšou 560K x 3 což je podle mě SD. Přitom video píšou

HA/HG: 1920k1080/50i, 1920k1080/25p
HX: 1920k1080/50i
HE: 1440k1080/50i

takže to bude nějaký švindl, jestli má snímač 560K (520K efektivních) tak z toho 2M můžou dostat jen nějakým upscalingem.

3 CCD znamenají, že kamera má 3 snímače pro složková světla, což se považuje za lepší než jeden snímač, který je vybavený barevnými filtry. Už ani nevim proč (mě to vysvětlení zase tak neuspokojilo, jen jsem pochopil, že je výrobně jednodušší jednobarevný filtr než puntíkatý/proužkovaný), tuhle alchymii kolem kamer jsem řešil naposledy před cca 10 lety při nákupu a hlavně výběru zatím poslední kamery. Aby byla kamera poctivě HD, musely by všechny 3 snímače mít rozlišení aspoň těch cca 2M.

A to jsem panasonic považoval za seriózní firmu a taky se daly na švindl.
Jinak co si pamatuju, tak panasoinic nemýval moc pěkný obraz hlavně při horším světle dost šuměl (stačila část obrazu, kde je stím, vůbec nemluvim o natáčení někde v jeskyni; na tohle vycházely dobře kamery sony, ale opět nevím, jaká situace je dnes).

To k těm bodum, protože fullHD je přesně 2073600 bodu, je jasné že vše co je mín je špatně. Ale v té době to dělalo i Sony, i Canon, i JVC, tak si vyber.
Já chtěl 3 CCD a tak jsem koupil tohle (a za 855Kč).
No akorát že to má 3x560ti na obraz 3x520ti. No a proto je tam za 1920x1080 to i (1920x1080i)

Ale ted řeším něco jiného, koupil jsem náhradní větší aku (Avacom VWVBG 260) a samozdřejmě došla totálně vybitá.
Nabíjel jsem to cca 3,5 hodiny, v cca 2.30 hodin jdu na wc a baterka nabitá. Tak ji odstavím, a v 5.49 hodin už zase vybitá!
Tak jsem ji nabíjel znova, cca 1 hodinu! A ted ji budu sledovat co a jak.
Jinak dodám, originální došla také vybitá, ale stačilo ji nabít, a drží jak přikovaná.
Tak nevím co si mám myslet o Avaconu....

Tak pánové hlásím, že kamera jede, ale nejede ovládání a display. Je to tím, že mě hrozně štvalo to, že Panasonic neumí kvalitně vyrobit display, takže displey plantá a vubec nedrží v žádné poloze. Tak to bylo od začátku. Tak jsem se odhodlal že zjistím čim to je. No a zjistil, prasklá umělá hmota v pantu a proto nedrží. Kdybych nevlastnil o cca 20 let starší kameru Sony, kde display drží jak za nova.
Tak mě napadlo to slepit, jenže mě to stálé pohybování s displeyem na flex kabelu natolik trápilo, že jsem toho rozebral víc, a pant samozdřejmě nejde slepit tak aby to fungovalo.
Při skládání, teda při zasunování flex kabelu do konektoru se najenou odporoučela pojistka konektoru a zjistil že jsem v řiti, protože nazpátek to nejde dát, on totiš se poškodil samotný konektor. A ted co s tím??? No tak mě napadlo to přilepit, no a ted to nevede, protože to nemá co přitlačit do kontaktu, a ještě je to přilepené.