Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno stabilizátor Holtek, otázka na výkon a odběr z primárních článků

Věc se má tak. Stabilizátor Holtek HT7830 a Li Ion primární článek Saft rozměrů 14500, s napětím 3.6 (3.7) V a proudovým odběrem max. 50 mA kontinuálně.

Situace: zapojí se ty dva články Saft sériově budou mít nominálně 7,2 V (7. 4 V), což je bezpečně pod max. hranicí vstup. napětí pro HT7830. Ten bude mít na výstupu 3 V a očekávaný odběr proudu z něj (tj. výstup) bude 150 mA. Jeho max. výkonová ztráta je 0.5 W.

Otázka: chápu dobře, že jde o P1 = P2 + PD (ztráty), tj. orientačně (!) bude při odběru na výstupu HT7830 3 V / 0.15 A odběr proudu z těch dvou článků v sérii cca 8 mA?
Uvažoval jsem úbytek napětí na HT7830 cca 0.5 V, tj. výkonová ztráta 0.075 W.

Ve zkratce mi jde o to, zda můžu z těch článků (jejichž max. kontinuální proud je 50 mA) tahat přes ten HT7830 proud cca 150 mA?

Ne, stabilizátor je lineární. Tvoje úvaha by platila pro spínaný. Proud zátěže pokud ztráty je potřeba dodat z baterie. Rozdíl v napětí se protopí.
Pokud počítám dobře, tak protopíš víc, než je povolená tepelná ztráta stabilizátoru. Ne o moc, ale přesto...

Ten stabilizátor patří mezi low-drop typy. Chce údajně jen 360 mV. Baterka je vybitá někde u 3V (datasheet končí u 2V ale ten rozdíl kapacity mezi 2 a 3 V je pro malé proudy nepatrný) takže by to mohlo stačit. Sám jsem tak využíval https://www.gme.cz/lf50cv z 6V olověného akumulátoru (bylo to v době před powerbankami, jakmile byla powerbanka dostupná, použil jsem ji a stabilizátor zrušil). Taky to byl low-drop a nepamatuju si, že by byl tak drahý, mám pocit, že stál skoro stejně jako obyčejný 7805, kolem 10 korun. Je to stabilizátor lineární, takže co je na výstupu bude i na vstupu zvýšené o nějakou vlastní spotřebu, která bude zanedbatelná (datasheet uvádí 5-7uA).
Ovšem pokud se kouknete do datasheetu baterky, tak rozumný vybíjecí proud končí někde pod 10 mA, pak jde využitelná kapacita dost prudce dolu (a spolu s větším vybíjecím proudem tak i životnost bude klesat ještě prudčeji). Chtělo by to teda zvolit nějaký jiný typ článku, pro větší vybíjecí proudy. Tahle baterka je dělaná na malé proudy po dlouhou dobu (píšou až 20+ let). Ale doporučujou maximálně 50 mA trvalého proudu (datasheet má pak i křivku pro 100 a je vidět, jak jde rychle do háje).

Díky všem za srozumitelný info; jak o stabilizátoru samotným, tak i o prim. článku.

A taky koukám, že mám v dotazu brutální chybu; když jsem to počítal přes výkony, vyšel mi proud z článků cca 80 mA, ale já z nějakýho důvodu viděl na kalkulačce a přepsal to jako pouhých 8 mA.

No jo stárnu a blbnu.

Bych zvážil Lion 18650, tady od tohoto prodejce jsem bral baterku do ntb a i dva články na zkoušku do ecigara a OK.
https://elektro.bazos.cz/inzerat/151522700/baterky-a-akumulatory-nabijeci-baterie-18650-lion-37v.php

Pokud to zařízení nepřežije 4,2 (plně nabitý článek) tak stabilizátor.
Dneska už snad nemá cenu to ani vyrábět...
https://dratek.cz/arduino/1178-stabilizator-napeti-ze-4.5v-7v-na-3-3v.html
https://www.gme.cz/napajeci-modul-3-40v-3a-step-down
https://hadex.cz/m407-napajeci-modul-step-up-menic-2a-s-mt3608/

Bude potřeba zajistit odpojení té baterie při poklesu pod 3v na kus.