Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem PP/PE lano v betone ?

Ahoj,
Mam v plane vyrobit si na zahrade par betonovych obrubnikov cca 1m x 0.25m x 0.08m . Chcel som ich vystuzit dvoma roxormi 6mm alebo kompozitom 4mm. Napadlo ma ale, neslo by pouzit klasicke polypropylenove stavbarske lano povedzme 4mm ? Take co sa minimalne natahuju, nie dynamicke. Do formi by som par takych lan natiahol. Moze to mat zmysel ? V principe tahovu zlozku by to mohlo pohltit, ak bude dostatocne pevne. Spevni sa tak ten obrubnik ?
Vdaka,
Mato

Pouzit to muzes. PP se normalne jako vyztuz do betonu pouziva, ovsem jednotliva vlakna nebo sit, ne lano. U nej bude problem v tom, ze se ti od nej beton odtrhne, protoze lano se bude pri zrani betonu mikroskopicky hybat. Kdyz ho rozpletes a flaknes tam struny, nebo rozstrihas na male kousky a nasypes tam drt, udelas lip. To uz si ale muzes rovnou ty vlakna koupit.
A na zaver bych si dovolil podotknout, ze obrubnik v tomto rozmeru se da celkem levne koupit a bude mit nasobne vetsi pevnost nez to co si uplacas, pokud nemas alespon vibracni formu.

Je to mimoriadne zlý nápad. Obrubník sa len oslabí - pružnosť takého lana je oveľa, oveľa vyššia ako pružnosť betónu. Lano sa tiež nespojí s betónom tak ako železo. Takže to celé sa bude chovať ako keby tam nebolo lano, ale vzduch. A ak ti tam nebodaj prenikne voda, tak mráz ti ten obrubník roztrhá.

Vdaka, cize jednoznacne ak, tak potom rozptylenu vystuz - PP alebo PE vlakna. Je mozne tymi vlaknami nahradit klasicke roxory ? Ci by bolo potrebne dat aj jedno aj druhe ? Co som pozeral katalogove listy, tak asi aj ano, ale nevime ci tomu mam verit.

Na armování lze použít toto.
Záleží na tom, kolik času a peněz chceš obětovat a jak moc na to spěcháš.
Porovnej si to s cenou hotových ve stavebninách.
Podobné dlaždice jsem dělal ze zbylého betonu. Bez armatury. Jako pochozí na zahrádce slouží už 30let.

Armovanie 1bm obrubníkov situovaných na domácej parcele nemá zmysel. Nie sú zaťažené tlakom, ťažkotonážnou jazdou vozidiel. Odlej ich na rovnej, hrubým igelitom podloženej ploche z kvalitného, drveného, vymývaného kremeňa.

Dôležité je lôžko pod osadené obrubníky z drveného šutra, makadamu.