Čím vydlabat polystyren
Zdarvím všechny kutily. Potřeboval bych poradit, čím lze nějak systematicky a rychle vydlabat polystyren (jedná se o takové ty tvrdé desky PIR).
Mám v plánu položit shora na vodorovný betonový strop (pod kterým je obývací pokoj) zateplení terasy právě z desek PIR, jenomže v deskách je potřeba zadlabat podlahové vpusti a rozvody z odvodňovacího potrubí vedoucího přes atiku do střešních svodů. Asi to půjde nějak vydlabat nožem, ale přemýšlím, zda na to není nějaký zlepšovák (třeba něco co by se nasadilo na vrtačku apod.).
Záměrem je vydlabat pouze tolik, kolik bude skutečně potřeba aby ty desky držely pohromadě a aspoň trochu tepelně izolovaly.
Přemýšlím a nic mě nenapadá
Díky za odpovědi
Petr.
Používá se vhodně tvarovaný drát do pistolové páječky. Nažhavíš a polystyrenem projde jak horký nůž máslem. Navíc si můžeš například naohýbat na tvar trubky, takže tam zapadne prakticky bez mezer.
No ale tyhle řezačky na principu odporového drátu fungují tak, že ten samotný řezací drát je upnutý mezi dva napínáky (tzn. že je vždy rovný). Tím ty trubky půjdou špatně vydalabat. Já měl na mysli aby třeba spodní část desky zůstala neporušená.
"vhodně tvarovaný drát do pistolové páječky" je vhodné, snadné a okamžité řešení s použitím obyčejného měděného drátu!
Do trafopájky se používá vcelku silný drát, takže určitě půjde vytvarovat a bude držet tvar.
Napnutý bývají především kvůli tomu, že potřebuješ rovný a přesný řez. To není tvůj případ.
Řekl bych, že průměr toho drátu bude potřeba experimentálně ověřit podle použité délky. Přecejenom trafopájka s běžným očkem (průřez 1,5 (průměr 1,4) délka řekněme 5 cm) dává zbytečně vysokou teplotu, pokud bude delší (a to předpokládám bude), tak se výkon sníží, nevíc rozptýlí do větší délky, a je otázkou jestli dostatečně. Rozhodně to stojí za pokus, ale nejdřív bych si to vyzkoušel někde bokem.
Něco takového:
https://www.dek.cz/pujcovna/detail/PSK0483/PP00060-pp60-rezacka-eps-rucni
Dlabat polystyrén jinak než tepelně je zvěrstvo. Zvlášť potom na stavbě, kde kuličky vítr hned rozfouká do širokého okolí. Tepelně se to dá více způsoby, drát (třeba železný) se dá připojit i na trafo od svářečky.
Jenže on nechce dlabat polystyren, z PIR pěny asi žádné kuličky lítat nebudou...
Nevím, jak tenhle materiál půjde tepelně opracovávat - jestli se bude chovat stejně jako polystyren.
Hm, tak to jsem přehlíd, nechal jsem se zmást otázkou v nadpisu
existuju plynove pajkovačky,dal by som namiesto medenneho hrotu vytvarovanu medennu trubku,
Jak už je i výše napsáno, dobře funguje trafopájka s vytvarovaným drátem podle požadovaného tvaru. Já jsem použil měděnou pásku a parádně polystyren šel také řezat. Podívej se na foto.
https://worazim.rajce.idnes.cz/rezacka_polystyrenu
Jde-li o desky PIR, nejde o polystyren, tedy EPS. Ty tím ohřátým drátem asi těžko "vyřežete". Spíše bych zkusil do vrtačky vrták tak 5 mm a tím vrtákem objet kraje jak drážek, tak i prohlubní pro podlahové vpusti, pouze do potřebné hloubky. Nebo třeba malým pilovým kotoučem osazeným do flexy. To by bylo možná ještě lepší. A pak širším šroubovákem, nebo spíše dlátem vylamovat prostor mezi "vyfrézovanými" tenkými zářezy po obvodu těch drážek pro potrubí i pro prohlubně.
Opracovat pilou, vykružovačem. Pokud budeš chtít utěsnit větší škvíry můžeš si zakoupit dvousložkovou montážní sadu do spoje (2 lahvičky) a dopěnit to. Pozor při pěnění to hodně tlakuje.