Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Čím vydlabat polystyren

Zdarvím všechny kutily. Potřeboval bych poradit, čím lze nějak systematicky a rychle vydlabat polystyren (jedná se o takové ty tvrdé desky PIR).

Mám v plánu položit shora na vodorovný betonový strop (pod kterým je obývací pokoj) zateplení terasy právě z desek PIR, jenomže v deskách je potřeba zadlabat podlahové vpusti a rozvody z odvodňovacího potrubí vedoucího přes atiku do střešních svodů. Asi to půjde nějak vydlabat nožem, ale přemýšlím, zda na to není nějaký zlepšovák (třeba něco co by se nasadilo na vrtačku apod.).
Záměrem je vydlabat pouze tolik, kolik bude skutečně potřeba aby ty desky držely pohromadě a aspoň trochu tepelně izolovaly.
Přemýšlím a nic mě nenapadá :-)

Díky za odpovědi

Petr.

No ale tyhle řezačky na principu odporového drátu fungují tak, že ten samotný řezací drát je upnutý mezi dva napínáky (tzn. že je vždy rovný). Tím ty trubky půjdou špatně vydalabat. Já měl na mysli aby třeba spodní část desky zůstala neporušená.

Řekl bych, že průměr toho drátu bude potřeba experimentálně ověřit podle použité délky. Přecejenom trafopájka s běžným očkem (průřez 1,5 (průměr 1,4) délka řekněme 5 cm) dává zbytečně vysokou teplotu, pokud bude delší (a to předpokládám bude), tak se výkon sníží, nevíc rozptýlí do větší délky, a je otázkou jestli dostatečně. Rozhodně to stojí za pokus, ale nejdřív bych si to vyzkoušel někde bokem.

Dlabat polystyrén jinak než tepelně je zvěrstvo. Zvlášť potom na stavbě, kde kuličky vítr hned rozfouká do širokého okolí. Tepelně se to dá více způsoby, drát (třeba železný) se dá připojit i na trafo od svářečky.

Jenže on nechce dlabat polystyren, z PIR pěny asi žádné kuličky lítat nebudou...

Nevím, jak tenhle materiál půjde tepelně opracovávat - jestli se bude chovat stejně jako polystyren.

Polyisokyanurátová pěna PIR (stříkaná, litá)
Materiál je tvořen kombinací uretanových a isokyanurátových vazeb. Jde o velmi podobný materiál jako známější polyuretan (PUR), PIR má ale obecně vyšší pevnost v tlaku (PUR 100 kPa, PIR 170 kPa) a menší tepelnou vodivost. Aplikovat se může jak litím, tak stříkáním na povrch či do dutin.

Jde-li o desky PIR, nejde o polystyren, tedy EPS. Ty tím ohřátým drátem asi těžko "vyřežete". Spíše bych zkusil do vrtačky vrták tak 5 mm a tím vrtákem objet kraje jak drážek, tak i prohlubní pro podlahové vpusti, pouze do potřebné hloubky. Nebo třeba malým pilovým kotoučem osazeným do flexy. To by bylo možná ještě lepší. A pak širším šroubovákem, nebo spíše dlátem vylamovat prostor mezi "vyfrézovanými" tenkými zářezy po obvodu těch drážek pro potrubí i pro prohlubně. ;-)