Z firmy mi volali niekokoľkrát. Podotýkam jednali veľmi slušne, na rozdiel od pripadu z minulých rokov, kde mi v telefóne nadávali a vyhrážali sa súdmi (šlo o 2 firmy, ktoré boli v spore), empaticky az s nádychom veď pomožte, vidíte, že nám ubližujú. Že či by sme nezmazali vlákno, lebo ich silne poškodzuje. No možno by sme aj zmazali, keby sa neudiali nasledovné veci. Šlo hlavne o provokáciu usera BlankaH, ktorý ma vo vlákne viacero príspevkov a podprahovo sa pokúša ovplyňovať nespokojných zákazníkov. Čoho je moc to je moc....a tak vznikol tento článok.
Přejít na článek
Dobrý den!
Hrubě špatně je tam to propojení /vzájemné spojení/ PE a N svorkovnice. Chránič tak nebude, vlastně ani nemůže fungovat.
Kabely k zásuvkám nemusí procházet nějakou rozvodnou krabicí.
Světelný okruh tak jak je navržen bude fungovat, podle nejnovějších požadavků by měl mít svůj, samostatný chránič .
Když pominu nejnovější požadavky. Takže takhle, jo?
Ano, po "odstranění" toho spojení PE a N to bude fungovat. Ten požadavek na samostatný chránič pro světla klidně ignorujte, není to požadováno z nějakého elektro hlediska, ale je to požadovano jen proto, aby při vybavení chrániče "nezhasl" najednou celý byt, dům atd.
Díky moc.
Po odstranění té propojky mezi můstky funkčně OK.
Ale pokud je přívod délky 50 m a uvažujete o CYKY 3 x 2,5, v případě že bude na zásuvkách větší proudové zatížení, případně třeba až v maximální hodnotě jističe přívodu (předpokládám že asi 16A) tak bude na rozvaděči, zásuvkách a spotřebičích pravděpodobně dost velký úbytek napětí. Což by zřejmě neodpovídalo požadavkům ČSN (max. cca 5%). Může se pak projevovat třeba, při zapnutí várné konvice, vařiče, nebo el. topidla, poklesem svítivosti zapnutého osvětlení a částečným snížením výkonu konkrétního spotřebiče. I když, pokud se jedná o takto "podružnou" záležitost (pergola, chatka), je to na vás.
Jen bych ještě doporučil přizemnit PEN (zelenožlutý), třeba jen železnou trubkou zaraženou do země.
Zlepší se tak účinnost chrániče a také uzemnění chráněných částí, kde by se při velkém zatížení mohl projevit
úbytek napětí na PEN přívodu.
Při této délce přívodu nejde o nebezpečné napětí, ale například při větším zatížení a dotyku s kostrou, by to ve venkovním prostředí mohlo být už cítit.
Také se tím zabezpečí činnost chránič i v případě, že by došlo k náhodnému přerušení PEN na přívodu.
---- A teď jsem si teprve všimnul, že přívod je třemi vodiči, tedy to o úbytku napětí v případě zatížení z hlediska dotyku neplatí.
Ochranný vodič tak není proudově zatížen. Ale má to ze stejného důvodu význam při náhodném zkratu na kostru, tam by se ubytek napětí projevil po dobu vypínání chrániče, nebo jističe.
Tak i tak se přizemnění doporučuje.