Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vykon e-skutru a jizda do kopce

Planuju si koupil elektricky skutr pro cestu do prace, a nedokazu se rozhodnout, jestli mi bude stacit 1800W nebo si mam priplatit tretinu ceny navic a vzit 3000W (Hecht Equis vs Citis). Cestou z prace mam jeden prudsi kopec a nerad bych ten skutr tlacil :)
Kopec ma prevyseni 15m na 200m vzdalenosti (8% ?), skutr i se mnou by vazil neco pres dveste kilo.
Netusim, jak to je s vykonem u e-skutru - ono to nema prevodovku, takze vlastne nemam vubec paru, jak se to vyporada s vetsi zatezi. Pojede to jen krokem, ale vyveze me to i do rozumne prudkeho kopce, nebo to proste vzda?

Dik!

1800W mají koloběžky s pohonem obou kol a tím, že koloběžka váží podstatně méně. Pro srovnání, Babeta měla kolem 2kW, Pionýr měl asi 2,5kW
Osobně bych šel do toho silnějšího. V době slávy (nový stav) ten skútr kopec zřejmě zvládne (pokud jsi se nezměnil, tak 2 metráky nevážíš). Ale za nějakou dobu, až se zhorší parametry baterie to může být horší.

https://autoroad.cz/zajimavosti/102563-i-mr-anderson-se-nekdy-splete-poridil-si-skutr-od-firmy-hecht
Na druhou stranu si ho jinde chválí a v žebříčcích bývá nahoře (možná na tom konkurence je ještě o dost hůř)

Když jsem si kdysi zkoušel elektrokolo, tak mě překvapil odpich jaký to má i proti kopci. A to mělo výkon 950W (to bylo omezení podle tehdejších předpisů). Když jsem to pak někomu říkal, tak jsem dostal odpověď že to je přece 1 a 1/3 koně a kůň přece táhne dost. Těch 950W dával asynchronní motor, mělo to nějakou pevnou převodovku, ale u pomalé rychlosti spíš hraje roli proudové omezení, které určuje moment (jinak by při nulových otáčkách vycházel nekonečný moment, což je nesmysl).
Potřebný výkon by se dal spočítat jednoduše. Máme nějaké břemeno, které zdvíháme za nějakou dobu. To je základní fyzika šesté nebo sedmé třídy. K tomu nějaký jízdní odpor, ten už je otázkou spíš empirickou. Ale ta složka se zvedáním by byla přídavnou složkou. A když vezmu, že jízdní odpor i s nějakou tou akcelerací překoná elektrokolo, které je omezené na 250W (pro jistotu bych pro skútr počítal větší odpor), tak pak na soupání zbyde 1500W. No nechce se mi to počítat, ale nedá mi to. Zvednu-li 200 kilo o 15 metrů, tak to je 200x15=3000 Joulů. A když vezmu nějakou rozumnou rychlost, na kole by to bylo 20 tak to je 0,6 minut (36 vteřin) na ten kopec, tak by byl potřeba výkon 3000/36 = 83W no to mi přijde nějak málo na tak prudký kopec (80 promile už je pořádný stoupák, v Praze je takový od Trojy do Kobylis a už je z toho rarita https://cs.wikipedia.org/wiki/Tramvajov%C3%A1_tra%C5%A5_N%C3%A1dra%C5%BE%C3%AD_Hole%C5%A1ovice_%E2%80%93_Ke_St%C3%ADrce ).

Záhada podezřele nízkého výkonu je vyřešená. Zapomněl jsem na gravitační zrychlení, práce je daná silou a ne váhou. Takže všechno je 10x větší (pro puntíčkáře 9,81x). Polohová energie se tak na vrcholu kopce zvedne o 30 kJ, čímž výkon vyjde 830 W (pokud si pamatuju, bylo to 83,3333 takže 833,3333). To už jsou čísla uvěřitelnější (přídavek 80W bylo podezřele málo, to jakoby kopec ani nebyl). Ale pořád to vypadá na to, že výkonu by mělo být přebytek.

Nevěřím, že by do prudkého kopce stačilo 830W u 200kg skůtru s chlapem na palubě. Musel bys jet opravdu hooodně pomalu, jenže to nemá víc rychlostí a při nízkých otáčkách to nebude mít dostatečný výkon.
Elektrokolo s 500W motorem tě do kopce taky samo nevyveze. Teda možná ano, ale to pojedeš tak pomalu, že budeš mít problém držet rovnováhu. Při rychlosti nad 20km/h se do kopce musím pořádně opřít do pedálů.

"Beznej ferda" trvale slape do 200W(to uz ma neco natrenovano), cyklisti na tour davaji pres 300W. To jsou prumery za delsi dobu, kratkodobe ze sebe clovek vymackne o dost vic, az 1kW(to ale uz jen sekundy, bavime se treba o vzpirani).
A jak jsem psal vys, je to elektromotor, ten ma v malych otackach velkej kroutak a prakticky poskytne konstantni vykon furt. Vic rychlosti by tomu vubec nepomohlo.

Tak jsem nakonec vzal 2000W Racceway, protoze toho Hechta meli nejbliz v Havlickove Brode. Ted cekam na papiry, takze zkusebni jizda se odklada, az mi udelaji znacku :)
Podle papiru by me melo uvezt do kopce i 1000W moped, ale nechtel jsem, aby mi tam prekazely pedaly.