Lepidlo na odlepené venkovní dlaždice
Zdravím.
Před pár lety jsem si nechal udělat novou hydroizolaci na venkovní terase cca 6x3m a na ni mi položili venkovní (betonové) dlaždice 40x40cm, tl. 2cm. Neudělali to asi zrovna kvalitně a pár dlaždic se bohužel odlepilo a když na ně někdo stoupne, tak klepou. Firma už neexistuje a tak reklamovat mohu tak maximálně na lampárně.
Když to přilepím tzv. flexibilním lepidlem např. MAMUT GLUE FLEXI S2, tak mám obavu, že nově přilepené dlaždice budou vyšší než okolní. Předpokládám, že pod dlaždici musí alespoň být vrstva, kterou dá zubatá stěrka.
Je nějaký způsob, jak to přilepit jednak aby to už "nafurt" dobře drželo a přitom to nebylo vyšší?
Neslo by jednu dlazdici sundat a vyfotit to?
Lepidlo nemusi byt nutne na zub. Zrovna takhle kvalitni lepidlo tam staci namazat tenkou vrstvu, zub se dava proto aby to slo dobre vyrovnat. Podle popisu ale hadam, ze to pod tim bude vydrolene a to pak nestaci jen zvednout dlazdici a nalepit ji zpatky. K cemu by bylo lepit to kvalitne k necemu, co se rozpada..
Díky za odpověď. Pokud si vzpomínám, tak podkladem byl beton. Ale jestli to lepili cementem nebo lepidlem nevím.
Bohužel tu dlaždici teď nevytáhnu. Abych se k podkladu dostal, budu asi muset jednu z dlaždic rozbít. Dlaždice navíc naštěstí mám. Je to položeno úplně natěsno k sobě a do spáry mezi nimi nevleze ani špachtle. Zkoušel jsem i instalatérský zvon, ale ten se dostatečně nepřicucne. Takže teď bych to nerad otvíral a rád bych to udělal jak se říká z jedné vody načisto až budu mít vhodné lepidlo.
Při použití uvedeného lepidla předpokládám, že se musí dlaždice nechat dostatečně namočit. Stejně jak tomu bylo, když se dlaždice lepily na cement. Je to tak?
Dnešné dlažby sú v drtivej väčšine slinuté a tie sú nenasiakavé, takže sa nič nenamáča.
Jo, díky. Už s tím počítám.
A je to aspon pod strechou s presahem? Protoze prilepene na sraz venku neni dobra kombinace kvuli dilataci, uz kvuli tomu to muze odskakat. A jestli na to jeste prsi, tak je to uplne na prd, tece do toho a mraz roztrha bud lepidlo, nebo ten beton pod tim. I terasa ve spadi a vysparovana vodeodolnou sparovackou casem nejakou vodu propusti, co teprve kdyz tam zadna neni..
Ta terasa je po delší straně napůl pod střechou a má mírný spád. Voda tam sice nestojí, ale prší na to a v zimě tam leží sníh. Jak jsem zjistil, tak vyspárované jsou jen zkosení na vrchu dlaždic a u většiny spár je to prasklé. Takže pro mě patrně žádná dobrá zpráva.
Hm, tak to je na rozebrani, polozeni s normalni sparou, zasparovani a dukladne naimpregnovani. Nebo to muzes opravovat jak budou dlazdice odskakovat, ale to bude nekonecny pribeh. Navic ten beton pod tim to taky postupne odskace a casem se zacne rozpadat. Kde je ta hydroizolace? Pod nim?
Hydroizolace je dole, na tom je nějaká tepelná izolace (polyš?) a vrchní vrstva je beton. Na tom jsou dlaždice, ale jak jsou lepené to netuším.
Dobrý den. Pokud si pamatuji, tak se v dobách, kdy se dlažba a obklady lepily cementem se doporučovalo lepené dlaždice a obklady řádně předem namáčet ve vodě /dokud ucházely bublinky/. Důvod - aby cement měl dostatek vody potřebný pro jeho správně tuhnutí.
V návodech na použití současných lepidel na dlažby a obklady se naopak namáčení předem nedoporučuje, uvádí se, že není dovoleno. Důvod - aby se lepivé složky v lepidle příliš nenaředily a tím se nepříznivě změnily jeho lepící schopnosti.
Děkuji za doplnění.
Ještě jsem si na něco vzpomněl. Na chalupě mám na zápraží soklík udělaný ze zbytků břidlicového obkladu. Jeden pásek / cca 20x10cm/ se po krátké době v polovině tloušťky /"po letech"/ roztrhl a odpadl. Na radu souseda zedníka jsem ten pásek slepil silikonovým tmelem / v kartuši/. Běžný transparentní silikon, nanesený v tenké vrstvě po celé ploše a obvodu spoje pásku, takže tloušťka obkladu se nezvětšila. Není ani vidět, že je to lepeno. Je to na Šumavě v drsnějších podmínkách a drží to již nejméně 10 let.
Ať uděláš jakoukoli opravu na stávajícím, nebude to držet. A bude to pokračovat dalším odlepováním dlaždic.
Oprava: změn' technologii. Např. dlažba na terče na sucho, nebo pryskyřice+ kamínky atd.
Díky ale to není rada pro mě. Jsem v penzi a toto bych nechal až na budoucí majitele. Jinak je to samozřejmě pravda. Dnes bych na do dohlídl a asi bych šel do pryskyřice+ kamínky. Ale pozdě bycha honiti.
Soused to má a hezky mu v tom raší něco zeleného. Přeci jen když kamínky koukají tak jsou mezi nimi drážky, chytne se tam trocha prachu a už to roste.
Je ale pravda, že na to dost dlabe a vapka nebo hadice by to asi vyřešila.