Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Připevnění knihovny nahoru na zeď

Dobrý den, prosím o radu. Čím mohu přidělat knihovnu (foto viz příloha) na nosnou zeď do výšky? Případně na jakých místech? Chci mít knihovnu ve výšce.
Knihovna váží 35 kilo, knihy budou mít také velkou váhu
Děkuji,
Michaela

Pokud to myslíte vážně, že bude viset celá nad zemí, musíte velmi dobře posoudit, co tvoří nosný prvek celé té dřevotřískové konstrukce (možná ty svislé černé desky? ale to je jen dohad). A za ten nosný prvek to pověsit pomocí např. běžně prodávaných ocelových úhelníků pro dřevěné konstrukce, prodávaných v hobbymarketech. A to dole i nahoře. Nedávám tomu ovšem velkou naději, protože pokud to není výslovně uvedené v návodu, že by knihovna byla určena i k zavěšení, celá konstrukce bude navržená tak, aby zatížení knihami směřovalo do desky, která je na podlaze a je celá podepřená podlahou. Jakékoliv jiné uchycení může knihovnu rozlomit, případně vytrhat spojovací čepy nebo šrouby.

Tie zvisle cierne nebudu nosne, su prerusene polickami. Ak by boli v kuse priebezne a na nich uchytene policky, tak mozno ano. Cele to bude pravdepodobne, podla obrazku, len zacapovane kolikmi.
Mozno kazdu dosku prichytit k stene uholnikmi samostatne, ale co estetika?
Mozno dat zozadu dosku, tu prichytit na stenu, a k tejto doske pred ychytenim na stenu prichytit jednotlie police konfirmatmy + tycky do 2/3 sirky policky
Ale ked si spocitas naklady, tak za tu cenu uz vyrobi stolar novu ....

Rozhodně nelze zavěsit jednoduše za vrchní část, došlo by k utržení. Není to na to uzpůsobené.
Ale přesto by nějaká možnost byla, jen to chce k ruce nějakého trochu zručného kutila.
Pro zavěšení je nutno konstrukci přizpůsobit.
Například: Použít dva ocelové pásky, o šířce jako je šířka svislých tmavých desek.
Pásky na obou svislých deskách nejprve přišroubovat vruty asi do poloviny spodní vodorovné desky, v místě kde je svislá deska, aby procházely vruty vodorovnou deskou až do svislé.
Potom ohnout aby vedly po svislých deskách nahoru. Do svislých desek přichytit vruty asi po 20cm.
Nad poslední vrchní deskou asi 5cm ohnout zpět (kvůli zesílení) asi 15cm a přišroubovat na svislou desku dvěma vruty nad sebou, ten hornější jen kousek pod horní deskou.
Do vyčnívajících zdvojených konců, vyvrtat otvory pro zavěšení, průměr 6mm.
K zavěšení použít hmoždinky pro vrut 6mm, pokud to zeď umožňuje, delší provedení hmoždinek, cca 10cm.
Připevnění dolní desky ke svislým, je vhodné zesílit v přední části vruty asi průměr 4mm, dlouhé asi 6cm, v zadní části současně s pásky stejnými vruty. Pro připevnění po délce pásků, stačí vruty asi 3mm x 4cm.
Poslední vruty v horní části, ve zdvojené části zase silnější asi 4mm x 6cm, aby nedošlo k vytržení.
Nepoužívat klasické kuželové vruty, ale samořezky se závitem po celé délce (bývají "zlaté" s křížovou drážkou). Desky asi jsou z dřevotřísky, díry pro vruty předvrtat vrtákem asi polovinou průměru šroubů, aby nedošlo k roztržení desek.
V tomto provedení pak celá váha visí (respektive stojí) přes ocelové pásky na spodní vodorovné desce, jako když stojí na podlaze.
Jako ocelové pásky by například šlo použít pásky na stahování přepravních beden. Ale už se málo používají, používají se spíš plastové, pro toto nevhodné.
Popsal jsem to složitě, ale po sehnání materiálu je to práce pro kutila, možná i tazatelku na cca hodinu.
Největší problém bývá spíš přesné vyvrtání děr pro hmoždinky do zdi. Většinou to někam ujede a je to nakřivo. Pomůckou může být vrtání přes prkénko, pevně přitisknuté ke zdi. :-)

Dobrý den,dejte tam závěsná kování,můžete jich dát více,pokud mírně vrtačkou ujedete,doladíte šroubem,osobně bych dal jednu do spodní police,další někam výše,né úplně nahoru,uvidíte sama.
Na tato kování jsem pověsil na podzim vyrobené závěsné skříňky na chodbu,jsou tam pouze dva závěsy,osmička hmoždinka do starých bytelných cihel a pětka vrutová skoba.Skříňky jsou plné hlavně těžkého nářadí,takže má každá okolo metráku.Na tu knihovnu bych dal závěsy čtyři,pokud budou hmoždinky v dobrém materiálu,tak to musí udržet.
Při případné koupi myslete na to,že potřebujete dvě levé a dvě pravé,snadno se přidělávají a krásně vyladíte rovinu.:-)

https://www.demos-trade.cz/zavesne-kovani-scilm-bile-leve/

Netroufám si radit.
Jen připomínka. Naše dějepisářka byla zasažena knihovnou. Totálně šťastný knihomol. Jednoho dne přišla do školy promodralá. Spadla na ni knihovna. Čelit zavalení knih + 35 kg nábytku, to je o život.

když vidím tu fotku: ta knihovna počítá s tím, že bude stát na zemi.
nejde za nic pověsit, jedině by se musela podepřít každá police dvěma úhelníky. jednak se při vrtání netrefite, a druhak ty horní viditelné úhelníky budou vypadat hnusně.

na zdi by mohla být, kdyby pod oběma spodními černými sloupy byly dvě pořádné armatury s více šrouby do zdi, které ponesou celou váhu knihovny. absurdní - a taky hnusné.

zvažte si doma 10cm knih (formát a5: 2kg). na ty police se jich vleze 4.5m, 45x více. (na horní polici předpokládám sádrové modely zviřátek, ne knihy), celkem ~120kg

Ztrácím se v odpovědích, tak možná navrhnu něco už navrženého.
Co takhle udělat falešnou zem?
Do zdi zakotvit polici, která bude mít nosnost cca těch 200kg a na ní posadit ten cikcak a jen ho chytit do stěny proti převrácení do místnoti, což by muselo být i kdyby to stálo na podlaze.
Police musí ležet/viset na pořádných konzolích a hlavně hmoždinách ve zdi neb je to namáhané hlavně svisle dolů tzv. na střih.. Šikovný svářeč to má za půl hodiny.

Jj, takhle mi visí univerzálová police s knihami na dvou L-kách ohnutých z pásoviny, každá na dva vruty a dvě 12ky hmoždiny, proti překlopení zvrchu zajištěné jedním L shora. Konzole jsou schované za policí (tady by se muselo počítat s roztečí těch svislých desek, aby to podpíralo je a zároveň se to za ně schovalo).