Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Napájení motoru stěračů

Dobrý den,

prosím o radu, zda je možné motor ze stěračů bez rizika napájet podomácku vyrobenou nabíječkou, tedy transf. s usměrňovacím můstkem - výstup. napětí 14 V.
Nabíječka nemá vyhlazovací kondenzátor, nebude to motoru vadit?

Předem děkuji za radu.

Nabíječka nevadí, ale pokud zamýšlíte použít motůrek pro jiný účel, může se stát, že nepřežije. Tyto motůrky jsou vyrobené pro provoz v krátkodobých cyklech a také záleží na jejich zatížení. Nemají totiž chlazení jako běžné elektromotory. V autě se ale trochu chladí vzduchem při jízdě.

Kdysi dávno jsem motorkem ze stěračů Trabanta poháněl velký gril. K tomu velké trafo z nějaké televize a diodový můstek v krabičce a běhalo to vždy tak hodinu kousek od ohně.
No ale chce to otestovat v zátěži, když se bude moc hřát, tak raději chvilku pauzu nebo vyřešit to chlazení.

Ano je to možné, že napětí a tudíž i proud není "vyhlazené" nebude vadit.
Mám řetězový katr na pořez dřeva tovární výroby a pro pohon posuvu vozíku do řezu je použit stěračový motorek 12 V /Škoda/ i s původní převodovkou /zřejmě upravenou/. Na kuželové hřídelce převodu je místo pák pohonu stěračů v autě přímo nasazena gumová rolna posuvu vozíku katru. Napájeno je to velmi jednoduchým regulovaným zdrojem - reguluje se tak rychlost posuvu. Po zakoupení katru jsem k tomu motorku, s ohledem na jeho velikost a původ měl jistou nedůvěru. Provoz mne pak přesvědčil, co takový "pidimotorek" vydrží, jak je dimenzován.

Děkuji za reakce, motor jsem testoval a byl zahřátý, myslel jsem, že je to absencí kond..

Při dalších zkouškách se odhalil zdroj zahřívání - spodní ložisko - asi není zaběhlé nebo není souosé, tak uvidíme, zda to odezní.
Motorek budu používat na desítky sekund denně jako pohon orevírání dvířek, dávkování krmiva atd.., takže by to mělo být OK.

Děkuji všem.

_______________________________________

---------------DOPLŇUJÍCÍ DOTAZ-----------------
_______________________________________

Ještě bych měl prosbu, neporadil by někdo prosím typ diody, které budou u koncových spínačů + doporučení transilu jako ochranu diod proti špičce?

Ideálně z tohoto eshopu.

dioda - třeba tyto?
transil - který?

Děkuji moc.