zabezpečenie dátového úložiska proti EMP
Dobrý deň, vie niekto poradiť spôsob ako sa dá ochrániť dátové úložisko(SSD/HDD) pred elektromagnetickým pulzom(EMP). Možno som prehnane paranoidný. Je síce malá šanca že by k niečomu došlo ale nerád by som o dáta prišiel. Vraj existuje šanca že môže dôjsť k silnej elektromagnetickej búrke zo slnka a môže to poslať elektroniku do kremíkového neba. Tiež vraj existujú EMP bomby ktoré by mohol niekto hromadne použiť na nejaké územie. V tejto oblasti viem len základy. Pomohlo by jednoducho obaliť zálohovacie externé úložisko do alobalu alebo také jednoduché to nie je? Alebo je nutné nejaké iné sofistikovanejšie riešenie? Našiel som v predaji nejaké tieniace fólie/látky na obalenie alebo faradayove klietky. Má ale vôbec zmysel také čosi riešiť alebo v prípade vyššie opísaných možných udalostí to dáta uškvarí nech urobím čokoľvek?
Nesmel bys to mit pripojene k siti
Pak bys musel zajistit, aby nedoslo k indukci, napr. uzemeny kovovy barel a pristroje umistebe dal od sten. Mohl bys to vylozit nejakym magneticky zeslabujicim materialem - treba hlinik.
doprovodným jevem jakýchkoliv elektromagnetických poruch budou vždy poruchy na napájení.
ochranou, kterou je vhodné začít, je proto vf filtr třeba v prodlužovačce.
Chcem takto ochrániť výhradne zálohované dáta ktoré tak často k PC nepripájam. Obyčajná hliníková fólia pomôže alebo je to príliš slabé a je skôr vhodné kúpiť niečo ako hliníkový box?
alobal mi připadá příliš pofiderní. na druhou stranu udělá zabalením disku 1-2 vrstvami ze všech stran zkrat pro elektromagnetické vlnění a je to zadarmo.
jestli je to k něčemu dobré, nedokážu posoudit.
Ještě mě napadá, jak dopadnou po EMP optická média. Barvivo odrazné plochy v nich taky obsahuje kov, ale jestli je natolik vodivé, aby to s ním něco udělalo. Jinak by vypálení důležitých dat na DB/DVD(/CD jsou malá) mohlo být taky řešením.
Teorii kolem EMP jsme měli ve škole, ale jakožto naprosto nepravděpodobnou událost (svrhnutí atomové bomby nebo sluneční bouře) jsem to dávno vytěsnil z hlavy.
Je to slabé. Představoval bych si tlustý plech, ale jak tlustý se mě neptejte (jestli centimetr nebo metr).
Elektrické pole se odstíní lehce, na to stačí faradayova klec (i ten alobal má dostatečnou vodivost, i když třeba na zásah blesku to stačit nebude), ale s tím magnetizmem je to složitější. Ten se dá jen utlumit.
Toto nepochybně řeší armáda, ale to bude tajné. Nicméně i co je vidět na tom, čím se chlubí, tak mají počítače v šílených bednách a asi to není jen proto, aby vydržely přejetí tankem.
Snažil som sa čosi nájsť na webe ale jednoznačnú odpoveď som zatiaľ nezískal. Neviem či sa to dá porovnať ale našiel som jedno video kde zabalil CDčko do alobalu a druhé nechal voľné. Vložil to do mikrovlnky. Prakticky okamžite to neobalené CD bolo zničené. Keď to vybral bolo celé popraskané. To CD ktoré bolo v alobale bolo bez poškodenia a aj ho skúšal a normálne data ostali neporušené. Dá sa toto porovnávať s EMP?
https://cs.wikipedia.org/wiki/Mikrovlnn%C3%A1_trouba
dejme tomu že se dá pokoušet nějak řešit zásah větve blesku do domu.
hrát si na představu nějakých bomb nemá smysl, to budou mít lidi úplně jiné starosti (spíš už žádné), než nějaké dvd médium v hliníkové krabici.
ve fyzice byl takový pokus: silný podkovový magnet pod podložkou, po nasypání pilin se shlukly podle siločar. a když se mezi ty dva póly strkaly kroužky z různých materiálů, jak ovlivňovaly to pole uvnitř. (jen pro test jak ty materiály mohou stínit)
No, pár EMC komor už jsem navštívil a teda alobal to není. 1mm plech, dveře jak do trezoru a na nich dvě řady měděných kontaktů, prostupy zasypaný měděným granulatem, uzemněné lanem vedle kterého hromosvod vypadá jak tkanicka. A to celé má třeba pro FM rozhlas útlum pouhopouhých 40dB.