
Jaký kotel po roce 2022
Zdravím, měl bych dotaz. Mám zažádáno o dotaci na výměnu kotle, mám Dakon DOR16 a chtěl jsem kotel na biomasu (pelety), ale teď mě známý varoval, že tento se prodraží víc, než plyn nebo elektřina. Je to možné? Máte někdo tento druh vytápění a věděl by, na kolik ročně to přijde. Já ročně utratil za uhlí 17K. Také by mě zajímalo, zda by se místo toho dal nainstalovat kotel na špalky (zplyňovací). Vím, že na to dotaci nedostanu ale bude odpovídat ekopožadavkům? Do plynu se mi moc nechce, natož do Ele. Díky za názory
Jen připojím otázku k tématu. Jak to tedy bude fungovat po té lhůtě ? To opravdu všichni co používají kotel ktarý nesplňuje nějakou ekozelenosračku musí automaticky pryč a koupit novej schválenej ?
Mám krbovky s výměníkem na dřevo výkon 11kW do radiátorů, 4 kW do vzduchu .
Díky za odpověď.
Nemůžu najít tu stránku s výslovným vyjádřením MŽP, ale snad budete věřit kamna-kotle-a-emisni-limity-a-tridy Prostě krby, lokální kamna s výměníkem atd nespadají do kotlů a tato výměna se jich zatím netýká.
Studoval jsem to... Tady došlo k nepochopení. Přitom je to jasně napsané černé na bílém. Bylo to přeci rozhodnuté již v roce 2012.
Povinnost se vztahuje nejen na kotle, ale také na další spalovací stacionární zdroje, např. kamna, krbové vložky
a krby
Stačí si to ověřit...
Pro vynervované spalovače a tráviče mají na odkazu hravou anketku.
Odbor ochrany ovzduší
https://www.mzp.cz/cz/organizacni_struktura
OK, stacionální zdroje nad 10 kW připojené do teplovodní soustavy tam spadají. Našel jsem i ten původní článek a to vyjádření z něj zmizelo, čili to byla chyba. Koneckonců zmizela i stránka z MŹP s dotazy na toto téma, takže se omlouvám, ještě v listopadu to tam bylo. Jako provozovatel kamen do 10kW to mám na háku i teď, na dvoře je 10 kubíků dřeva na štípání.